Slovensko a Maďarsko sa kvalifikujú na Euro 2024 – Shenhua

Lukas Haraslin zo Slovenska oslavuje skórovanie počas kvalifikačného zápasu J-skupiny ME 2024 proti Islandu, 16. novembra 2023. (Foto s láskavým dovolením UEFA)

Slovensko a Maďarsko si zarezervovali svoje miesta na UEFA Euro 2024 spolu s ďalšími ôsmimi tímami.

PARÍŽ 17. novembra 2020 (Sin-chua) – Slovensko a Maďarsko sa stali poslednými dvoma tímami, ktoré sa kvalifikovali na UEFA Euro 2024, pričom tento úspech dosiahli vo štvrtok.

Slovensko sa vrátilo po góle a zdolalo Island 4:2 doma v 10. skupine. Maďarsko si medzitým zabezpečilo svoje miesto zápasom s rezervou, keď vlastný gól Alexa Petkova v najvážnejších momentoch vyústil do remízy 2:0 s Bulharskom v skupine G.

Víťazstvá si pripísali aj Španielsko a Portugalsko, ktoré si už postup do finále zabezpečili.

Po tom, čo sa Portugalsko v prvom polčase stretlo s Lichtenštajnskom, otvoril skóre už v prvej minúte druhého polčasu nechytateľnou strelou ľavačkou veterán Cristiano Ronaldo. Tento gól upevnil jeho postup ako najlepšieho strelca všetkých čias v medzinárodnom futbale so 128 gólmi v 204 zápasoch. Joao Cancelo strelil nádherný gól v 57. minúte a pomohol Portugalsku k víťazstvu 2:0.

Lamine Yamal (L) zo Španielska oslavuje svoj gól so spoluhráčom Javim počas zápasu kvalifikácie UEFA Euro 2024-skupina A proti Cypru a Španielsku v Limassole na Cypre, 16. novembra 2023. (Foto: George Christoforou/Xinhua)

V prvej skupine sa Španielsko priblížilo k prvému miestu v skupine po víťazstve mimo svojho štadióna nad Cyprom 3:1. Tím teraz vedie o dva body pred druhým Škótskom, ktoré sa tiež kvalifikovalo a vo štvrtok remizovalo s Gruzínskom 2:2.

Skóre Španielska otvoril už v piatej minúte 16-ročný Lamine Yamal, v 22. minúte sa presadil Mikel Oyarzabal, o šesť minút neskôr zabalil skóre svojim prvým dotykom z rohového kopu útočník Realu Madrid Joselu.