Slovenská lyžiarka Vlhová vyhrala Svetový pohár v slalome. Shiffrinová prebehla bránou, kým spoluhráč Hurt je tretí

KRANJSKA GORA, Slovinsko (AP) — Americká lyžiarka na pódiu sa pre zmenu nevolá slalom. Mikaela Shiffrinová.

Jeho americký kolega AG Hurt Shiffrinová využila silné druhé kolo a skončila v nedeľu na treťom mieste v pretekoch Svetového pohára žien po tom, čo Shiffrinová nedokončila úvodné kolo.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová si v pretekoch padajúceho snehu udržala náskok v prvom kole a vyhrala podujatie.

„Je to skvelý pocit,“ povedala Hurtová po svojom prvom pódiu Svetového pohára a pridala jednoduchý popis svojho nedávneho behu, ktorý opísala ako „dobrý.“

Hurtová s náprsenkou č. 38 si polepšila zo 16. miesta najlepším časom v druhej rozplavbe, keď bola o 0,54 s rýchlejšia ako Vlhová.

„Ten sneh sa mi páči, tak som si povedal, že by som ho mohol poslať von,“ povedal Hurt, ktorý pred tromi rokmi získal bronz v slalome na majstrovstvách sveta juniorov.

V predchádzajúcich 18 štartoch Svetového pohára v slalome sa rodákovi z Truckee z Kalifornie podarilo získať body len dvakrát, naposledy, keď v decembri vo Francúzsku skončil na 25. mieste v nočných pretekoch.

Hurtová, ktorá sa volá Amelia Josephine, má od roku 2018 pri svojich 60 štartoch vo Svetovom pohári po deviatom mieste v obrovskom slalome v quebeckom Tremblante pred piatimi týždňami jeden výsledok v top 10 v iných disciplínach.

Po nedeľňajších pretekoch sa dočkala pochvaly od Shiffrin, ktorá zverejnila príbeh na Instagrame Hurtov úspech opísala ako „jedno z najpôsobivejších predstavení, aké som za dlhú dobu videla“.

Paula Moltzan bola druhou Američankou, ktorá skončila v prvej päťke, za Vlhovou zaostala o 1,23 s na piatom mieste.

Vlhová dokončila preteky 0,72 sekundy za nemeckou dvojkou Lenou Doerrovou. Škoda bola pozadu 0,87.

„Som naozaj šťastná a hrdá,“ povedala Vlhová. „Podmienky boli naozaj náročné. Najmä druhé kolo od prvej brány do konca bolo veľkou bitkou.“

READ  bne IntelliNews - slovenské lietajúce auto sa zapíše do histórie

Najprv sa Vlhová prebojovala cez brány, ktoré postavil nemecký tréner Markus Linz, keď v druhom kole získala čas na Doerrovú.

„Vedela som, že podmienky budú ťažké, tak som urobila maximum,“ povedala Vlhová, ktorú slovenskí fanúšikovia veľmi povzbudzovali.

„Keď som preťal cieľovú čiaru a videl som zelenú, bol to výbuch. Pretože pred toľkými Slovákmi je víťazstvo niečo iné.“

Vlhová a Shiffrinová vyhrali v tejto sezóne tri slalomové preteky, pričom Američanka vedie priebežné poradie o päť bodov pred Vlhovou.

Na čele celkového poradia zostala aj Shiffrinová, ktorá zaostala za slovenskou pretekárkou o 207 bodov.

Shiffrinová v prvej jazde vyčistila bránu, keď na prvom kontrolnom bode zaostala za Vlhovou o 0,47 sekundy, kým americká ľavačka 24 sekúnd po behu prešla na nesprávnu stranu brány.

Pre Shiffrinovú to bol zriedkavý incident, ktorý naposledy dorazil do brány v pretekoch Svetového pohára v druhom kole slalomu na rovnakom kopci v Slovinsku v januári 2022, mesiac pred olympijskými hrami v Pekingu.

Shiffrinová má tento týždeň nádchu V sobotňajšom obrovskom slalome skončil iba deviaty. Potom som vynechal povinné verejné ťahanie podbradníkov na nedeľné preteky.

Shiffrinová po vykorčuľovaní zablahoželala Vlhovej úderom päste, keď míňala kapitánske kreslo.

Vlhová v snahe o svoje 31. víťazstvo v kariére otvorila preteky rýchlym, no nie bezchybným úsilím, keď si olympijská víťazka po dobehnutí utrela okuliare.

„Pre sneh som zo stredu nič nevidela,“ povedala Vlhová. „Prvá a posledná sekcia boli v poriadku, ale v strednej som stratil rýchlosť a (rytmus). Ale nakoniec to bolo úplne v pohode.“

Vlhová si udržala náskok 0,26 sekundy pred Doerrom a Leonou Popović, ktorí sa delili o druhé miesto.

Chorvátsky korčuliar sa pri prechode poslednou bránou potkol a stratil korčuľu, no dokázal dokorčuľovať. Popovič sa po druhom kole prepadol na 11. miesto.

READ  Susedia Ukrajiny čoraz viac prijímajú imigrantov

Doerr zostáva jedinou víťazkou okrem Shiffrinovej či Vlhovej v posledných 13 slalome po víťazstve v pretekoch v Českej republike v januári 2023.

V nedeľu sa na pódium dostala už štvrtýkrát v sezóne.

„Som veľmi šťastný. Snažím sa na to príliš nemyslieť a vždy sa snažím byť pokojný a brať veci zľahka rýchlosťou, ktorú mám teraz,“ povedal Dwyer.

Svetový pohár žien potom poputuje do Rakúska na tri dni pretekov v šprinte v Altenmarkt-Zauchensee, ktoré sa začína v piatok.