Slovenka Petra Vlhová vyhráva svetový pohár v lyžovaní

Petra Vlhová sa zapísala do histórie svojej krajiny a v sobotu ako prvá Slovenka korunovaná za najlepšiu ženskú krasokorčuliarku vo všetkých oblastiach získala titul generálneho majstra sveta žien.

Vlhovej na svojom podujatí v špecializovanom slalome stačilo 14. miesto a v pretekoch, ktoré vyhrala Katharina Liensbergerová, skončila šiesta o 1,24 s.

„Vyhral som aj pre svoju krajinu.“ „To znamená veľa,“ povedala Vlhova v rozhovore pre rakúsku spoločnosť ORF. „Nemôžem tomu uveriť.“

Víťazstvo v pretekoch zabezpečilo Linsbergerovi titul v disciplíne počas celej sezóny, keď porazil Michaela Schiffrina, ktorý tiež skončil druhý v sobotných pretekoch. Na treťom mieste skončil Michael Gissen, ktorý za Linsbergerom zaostal s 1,95.

Toto víťazné skóre poskytlo 25-ročnej hráčke neprekonateľný náskok viac ako 100 bodov v poradí pred Larou Gott Behrami. Švajčiarsky pretekár, ktorý získal titul verejnosti v roku 2016, preskakuje slalom, ale v nedeľu bude súťažiť s Flovou v gigantickom slalome, ktorým sa sezóna končí.

Prvá Filhova trofej pre obrovský krištáľový glóbus, vďaka ktorej sa vedenie v slalome prepadlo späť. V hodnotení slalomu na diaľku, ktoré vyhral minulý rok, klesol na tretie miesto.

„Bola som trochu sklamaná ako dnes, pretože som stratila trofej v slalome,“ uviedla a dodala, že celkový titul bol „hlavným cieľom tejto sezóny“.

Linsbergerová pridala titul disciplíny k slalomu zo zlata, ktorý minulý mesiac získala na majstrovstvách sveta.

Vlhova je vzácnosťou v čoraz špecializovanejšom svete lyžovania, pretože súťaží na všetkých podujatiach. Sobota bola jej 30. štartom na okruhu Svetového pohára v tejto sezóne a vyhrala ho šiestykrát.

Po prejazde cieľom vyzerala viac vyčerpaná ako povznesená. Na niekoľko sekúnd sa naklonil dopredu na jej lyže a potom unavene zamával televíznej kamere.

„Niečo úžasné. Bola to pre mňa skutočne ťažká sezóna, pretože sme zvládli takmer všetko.“ „Bol som všade,“ povedal Vlhova, ktorý v talianskej Cortine d’Ampezzo získal aj dve strieborné medaily oboch svetov.

READ  Začína sa natáčanie českej road movie "Nžný muž" Tomáša Kleina

Schiffrin je celkovo trojnásobný šampión, aj keď sa v tejto sezóne rozhodol sústrediť na technické dianie a na svetovom pohári neštartoval v Super J alebo Downs.