Slováci vyhrávajú a teraz musia čakať

Slovensko opäť potrebovalo na prežitie štvrťfinálovej stíhacej jazdy všetky tri body a proti Nórsku nenechalo nič na náhodu. Slováci si počas dominantnej prvej tretiny vybudovali vedenie 3:0, napokon zvíťazili 4:1.

Slovensko je v B-skupine s Lotyšskom delené na štvrtom mieste – oba tímy majú po 11 bodov, no Lotyšsko má pred sebou ešte jeden zápas. Na základe víťazstva v priamom súboji proti Lotyšsku sa Slovensko kvalifikuje, pokiaľ Lotyšsko nezíska proti Švajčiarsku aspoň jeden bod.

„Potrebovali sme tri body a bol to dobrý začiatok a hneď sme dali dva góly,“ povedal slovenský útočník Miloš Klimen. „Myslím si, že sme odohrali dobrý zápas. Dali jeden gól, ale my sme stále robili to isté, hrali sme dobre v našej oblasti.“

Nórsko s prehrou obsadilo v B-skupine siedme miesto so šiestimi bodmi, čo znamená trináste miesto na turnaji.

„Myslím si, že sme napredovali počas celého turnaja,“ povedal nórsky útočník Matthias Trettens. „Sme mladý tím a prichádza nová generácia. Vedeli sme, že to bude ťažké, ale myslím si, že sme ukázali, že keď hráme dobre, môžeme hrať s kýmkoľvek. Je to niečo, na čom sa dá stavať.“ budúcnosť.”

Slovensko v zápase zdolalo Nórsko 35:25. Slovensko malo v tvrdej hre 0:2 a Nórsko 0:1.

Slovensko otvorilo skóre už po štyroch minútach, keď sa Richard Pánik otočil vpredu ku kapitánovi Marekovi Hřevikovi.

V ôsmej minúte bol sám Petr Čilarik poslaný ďalej, len aby ho okradla rukavica Henrika Hocklanda. Neskôr však v rovnakom obrate skóroval Čiliaric, ktorý po bodovom kope Mislava Rosandiča skóroval na 2:0.

Koncom prvého polčasu Robert Lantosi strelil tretí gól Slovenska vo veľkom samostatnom nájazde, keď na nórskej Blueline prekonal obrancu a následne preťal a bekhendom prekonal Haukelanda.

READ  Slovensko dodalo Ukrajine dve samohybné delá Zuzana 2

(František) Gajdus prešiel okolo mňa. „Videl som, ako na mňa ten chlap skočil a potom som videl priestor vedľa D a snažil som sa ho zobrať,“ opísal Lantosi. „Mal som tam okno a využil som ho.“

„Prvá tretina nebola z našej strany najlepšia, ale prebojovali sme sa späť a v tretej sme si dali šancu,“ povedal kapitán Nórska Kane-Andre Olymp. „Som naozaj hrdý na chlapcov.“

Po tom, čo Nórsko v prvom polčase úplne deklasovali, v druhom vyšli silnejší a na skóre sa dostali v 24. minúte Thomas Berg-Poulsen spod bránkovej čiary postavil Marcusa Vikingstada, ktorý sa nemýlil. Potom Nórsko prešlo na silu a vytvorilo si niekoľko dobrých šancí na priblíženie, ale Stanislav Skorvanek bol vo forme.

Špecialista na brejky Baník mal ešte pri samostatnom vysadení šancu prinavrátiť Slovensku trojgólové vedenie, no čudným zákrokom sa pokúsil o strelu medzi nohy a stratil kontrolu nad pukom.

Do tretej tretiny sa išlo s dvojgólovým náskokom, Slováci sa snažili zápas uzavrieť, Nórsko otvárať. Do konca zápasu zostávalo 12 minút, Haukeland udržal svoj tím pri živote skvelým sklzom, keď zachránil Lantosiho pri porážke Slovenska 2:0.

Nórsko potiahlo Hokland o niečo viac ako tri minúty dopredu a Pánik pálil do prázdnej brány spoza stredného ľadu za stavu 1:19.

S rozpisom skupiny B sa už skončilo, takže Nórsko a Slovensko môžu tiež. Slovenkám už ostáva len nervózne sledovať večerný zápas, ktorý rozhodne o tom, či nastúpia vo štvrtok.

„Niektorí hráči sa budú pozerať na ihrisku a iní v televízii,“ povedal Clement. „Dnes sme urobili všetko, čo sme mohli, takže teraz už len čakáme.“