Shiffrinová vyniká v otváraní majstrovstiev sveta v krasokorčuľovaní 70. víťazstvom

Sölden, Rakúsko (AFP) – Poklepanie po chrbte súperky Petry Velhovej a dlhé objatie jej priateľa Alexandra Aamodta Kildeha v cieľovej zóne boli odmenou Michaely Schiffrinovej za jej prvenstvo v sobotňajšom obrovskom slalome, ktorý otvára sezónu.

Shiffrinová predviedla dve trate takmer bezchybného korčuľovania na jednom z najťažších kopcov na ženskom okruhu, aby si pripísala 70. víťazstvo v kariére.

Výkon olympijskej víťazky USA bol príliš veľký aj na Laru Gut Bahramiovú, majsterku sveta GS zo Švajčiarska.

Vďaka víťazovi Keldiho za mužmi z roku 2020 sedela Shiffrinová po prvej etape 0,02 za Gut Bahramiovou, ale v druhom polčase si pripísala ďalší čistý priebeh, aby v perfektných slnečných podmienkach na ľadovci Rettenbach prekonala svoju švajčiarsku súperku o 0,14.

„Silný vstup do sezóny je dôležitý, takže som veľmi šťastný,“ povedal Shiffrin. „Je radosť dnes korčuľovať, s touto prípravou (na kurz) to urobili tak úžasne, korčuľovať z tohto kopca bolo úžasné.“

Táto dvojica skončila krátko pred koncom so širokým náskokom vo zvyšku poľa, pričom obhajkyňa titulu Petra Velhová zo Slovenska zaostala na treťom mieste o 1,30 s.

Shiffrinová sa stala treťou korčuliarkou v histórii Svetového pohára, ktorá dosiahla 70 víťazstiev, po tom, čo Ingmar Stenmark a Lindsey Vonn dosiahli úspech pred ukončením kariéry s 86 a 82 víťazstvami.

„Teraz si myslím, že áno,“ odpovedala Shiffrinová na otázku, či pre ňu číslo 70 znamenalo niečo špeciálne. „Je to veľký úspech, som hrdý. Sedemdesiat je neuveriteľné, ale dnešným cieľom bolo dobre korčuľovať.“

Shiffrinová tak urobila v sobotu.

Preteky otvorila čistým behom, krátko po skončení pokrčila plecami, ale jej čas bol ľahko prerušený, keď pred pretekami padli ostatní obľúbenci.

Iba Gut-Behrami, ktorá bežala agresívny beh v perfektných slnečných podmienkach na ľadovci Rettenbach, viedla počas jej behu Shiffrinovej čas o niekoľko stoviek.

READ  Niektoré okresy zverejnili výsledky v sobotu

Najrýchlejší štart Gut-Behramiovej bol v prvom polčase 0,90, ale na každom z ďalších kontrolných bodov stratila zlomok svojho náskoku pred Shiffrinovou.

„Bol to skutočne veľmi čistý beh. Cítil som sa naozaj dobre, keď som korčuľoval,“ povedal Shiffrin po prvom kole. „Sledovať Laru je tiež veľmi dobré a možno aj trochu živšie, ako keby trochu navyše.“

Bitka o víťazstvo nabrala v druhej etape zaujímavý spád.

Potom, čo Shiffrinová tlačila na Gotta Behramiho najrýchlejšou druhou sériou k dnešnému dňu, sa švajčiarska korčuliarka ocitla na prvom kontrolnom bode, ale časom zvíťazila, keď Shiffrinová vstúpila do strmej strednej časti a s výhodou získala vedenie. od .24.

V dolnej časti sa však nedokázalo vyrovnať Shiffrinovej.

„Na tom nezáleží, prvý ani druhý,“ povedal Gott Bahrami. „Je pre mňa dobré začať sezónu takto, s vedomím, že rýchlo korčuľujem.“

Švajčiarsky korčuliar, ktorý v roku 2016 získal celkový titul, využil letnú prípravu na „prácu na sebavedomí v maličkostiach. Snažím sa z každého behu dostať to najlepšie a som veľmi šťastný, že to môžem dostať späť do pretekov. “.

Vlova uviedla, že strata 1,30 sekundy jej príliš neublížila.

„Myslím si, že nie som až tak pozadu,“ povedal slovenský korčuliar. „Dnes to tak bolo, ale ďalšie preteky mohli byť veľmi odlišné.“

13. víťazstvo Shiffrinovej v GS prišlo sedem rokov potom, čo vyhrala svoje prvé preteky na rovnakom mieste, pričom sa o víťazstvo v roku 2014 podelila s Rakúšankou Annou Wengerovou.

Mnoho Shiffrinových konkurentiek malo drsný štart do sezón.

Korčuľovali predovšetkým talianski špecialisti na GS Marta Pacino a Federica Brignoni.

Pacino, ktorá vyhrala preteky pred rokom a v minulej sezóne ovládla disciplínu so štyrmi víťazstvami, stratila kontrolu nad svojou korčuľou mimo korčule počas svojho prvého kola, keď už zaostávala o 0,57 za vtedajšou vedúcou Shiffrinovou.

READ  Zhrnutie správ: Fico má na telegrame veľa ruských propagandistických hitov

Brignoni po prvej prestávke na 15. mieste viedol o 1,52, pred druhou nainštaloval bránu s ľavým ramenom.

Utrpeli aj ďalšie zvučné mená, Francúzka Tessa Worleyová skončila na ôsmom mieste 2,06 a Novozélanďanka Alice Robinsonová, ktorá vyhrala otváraciu sezónu v roku 2019, o 2,41 s na 11. miesto.

Takže na začiatku zimnej sezóny je tradičným otváračom sezón v októbri zvyčajne šprint, v ktorom mnohí korčuliari nedokážu nájsť svoj rytmus, sedem mesiacov po skončení predchádzajúcej sezóny.

„Ľudia niekedy príliš netlačia, iba sa to pokúšajú využiť ako tréning, ale na ten kopec musíte skutočne zaútočiť,“ povedala Shiffrinová.

Shiffrinová viedla silnú show pre americký skateboardový tím, v ktorom štyria z piatich nováčikov získali body za majstrovstvá sveta, vrátane deviatej najlepšej Niny O’Brienovej. AJ Hurt tiež na 20. mieste, zatiaľ čo Paula Moltzanová na 23. mieste.

Uprostred prísnych opatrení na boj proti koronavírusu sa pretekov zúčastnilo 9 000 divákov.

Minútu ticha pred pretekmi venovali Gianovi Francovi Casperovi, prezidentovi Frontu islamskej spásy, ktorý zomrel v júli, len niekoľko týždňov po zvolení Johana Eliáša za jeho nástupcu.

Majstrovstvá sveta mužov sa v nedeľu začínajú triedou GS na rovnakom kopci.

___

___

Copyright © Associated Press. Všetky práva vyhradené. Tento materiál nesmie byť uverejňovaný, šírený, prepisovaný alebo opakovane distribuovaný.