Saint-Germain šokuje Scheffrina o zlato zo svetového slalomu

Kanaďan Lawrence St. Germain spôsobil v sobotu veľké rozrušenie tým, že vyhral zlatú medailu vo svetovom slalome v Meribel, čím prekonal obľúbenú Mikaelu Shiffrinovú, ktorá si odniesla striebro.

Znamenalo to koniec Shiffrinovej snahy o piaty titul majstra sveta v slalome po tom, čo ovládla prvé dva preteky vo francúzskom stredisku, no v druhom zaváhala a pustila Kanaďanky do ohromujúceho víťazstva.

Výsledkom bolo, že 27-ročná Američanka opustila šampiónov so zlatom v obrovskom slalome a druhým striebrom v super-G.

Saint-Germain skončili po prvej etape na svahu Roc de Fer v slnečnom a teplom počasí tretí a v druhom polčase držali nervy v celkovom čase 1 minúta 43,15 sekundy.

Pre 28-ročného hráča Quebecu, ktorý nikdy nestál na pódiu Svetového pohára, to bolo pôsobivé víťazstvo. Jej najlepším umiestnením v top 13 z ôsmich sezón na dráhe je piate miesto v paralelnom slalome v St. Moritz v decembri 2019.

„Je to čudné!“ Saint-Germain odpovedal na otázku, ako sa cíti, keď je čerstvým majstrom sveta.

„Toto som zjavne nečakal. Bol som naozaj nervózny, bolo mi trochu zle.“

„Urobil som malú chybu, ale myslel som si ‚choď dole, choď dole, choď dole‘ a fungovalo to.“

Shiffrinová, ktorej pozornosť by sa okamžite upriamila na jej pokus vyrovnať a potom prekonať celkový rekord Ingmara Stenmarka, ktorý dosiahol 86 víťazstiev vo Svetovom pohári, utrpela hroznú druhú jazdu, keď skončila o 0,57 sekundy menej ako Kanaďanky, pričom bronz brala Nemka Lena Doer (+0,69). ..

Talianka Lara della Mia sa v druhej etape dostala do čela skoro, pričom tretinu trate bola v tieni a robotníci bojovali s rýchlosťou, keď sa sneh topil na jasnom slnku.

To pokračovalo cez 15 jazdkýň, až kým sa na vrchol rebríčka nevyšplhali švédska olympijská víťazka v obrovskom slalome Sarah Hector a potom Nórka Mina Fuerst Hultmannová.

READ  Wimbledon naživo na Warner Bros. Objavte športy v celej Európe

Osem najlepších sa pripravilo na druhý zjazd, Švédka Hanna Aronsson Elfman sa nedostala na pódium, zatiaľ čo nastupujúca Chorvátka Zrinka Ljutic sklamane klesla a Slovinka Ana Busic prišla za Della Mia.

Biznis záver dnešných pretekov mal na druhom mieste olympijská víťazka Slovenska Petra Vlhová, ktorá skončila v prvej etape najrýchlejšie piata, so stratou 0,14 s za Holtmannom.

Nemec Doerr potom pred Nórom klesol a pridal tlak na prvú trojku.

Prvý bol Saint-Germain, ktorý nielenže odmietol zákruty, ale viedol o 0,69 sekundy v slalome.

Dvojnásobná švajčiarska olympijská medailistka Wendy Holdnerová vyzerala najlepšie na čele rebríčka, no v zameriavači prekročila hranicu.

Shiffrinová zostala v hviezde, ale váhavý začiatok spôsobil, že Američania strácali čas a nakoniec dosiahli najpomalšie 27. miesto v Top 30 a získali druhé miesto.

Vďaka striebornej medaile Shiffrinová vyradila bývalú švédsku pretekárku Anyu Perssonovú a získala 14 svetových medailí. Viac má len Nemka Christel Kranz (15), ktorá však lyžovala v rokoch 1934 až 1939, keď sa každoročne konali majstri sveta a preteky na lyžiach sa ešte nerozvinuli do dnešnej podoby.

Po zisku bronzu v slalome na svetovom šampionáte v roku 2021 sa Shiffrinová vďaka sobotňajšiemu striebru stala prvou lyžiarkou, či už mužom alebo ženou, ktorá získala aspoň šesť medailí z majstrovstiev sveta na danom podujatí.