OH 2022: Slovensko vyradilo USA z hokeja

PEKING – V roku 2022 už žiadne zázraky.

Mužská hokejová reprezentácia USA vzdala vo štvrťfinálovom zápase proti Slovensku vyrovnávajúci gól do konca 43,7 sekundy, potom padla na štvrtý rozstrel a prehrala 3:2. Olympijské hry tímu USA sa skončili a uzavreli turné, ktoré sa zmenilo z prekvapivého na povzbudzujúce.

Tím USA, ktorý bol nútený postaviť tím zložený z bývalých profesionálnych a okrajových hráčov, hral oveľa lepšie, než sa očakávalo, a vo štvrťfinále proti Slovensku získal najvyššie miesto. Po 59 minútach a 16 sekundách sa zdalo, že Spojené štáty smerujú k šanci zahrať si o medailu.

Potom však Slovensko stiahlo brankára a začalo celoplošný útok na obranu tímu USA. Napokon sa pri strele pošmykol aj Slovák Marek Hřevik. Oba tímy vyrovnali v predĺžení, následne si prvé tri strely v rozstrele vymenili nevyužité príležitosti. Slovák Petr Cilarek prepálil štvrtú strelu cez brankára Straussa Manna a Spojené štáty až do jeho záverečnej strely nedokázali dorovnať gól.

Oba tímy boli v útoku pomerne vyrovnané, USA mali 35 striel na bránu oproti 37 slovenským. Rozhodujúci rozdiel však prišiel v presilovej hre: Spojené štáty mali presilovú výhodu 6:38 a strelili presne tie góly. V tomto období nula gólov.

Spojené štáty americké viedli v polovici druhej tretiny 2:1, keď Sam Hentges strelil gól po asistencii Nathana Smitha a Nicka Berbexa. Toto vedenie si udržalo až do posledných sekúnd regulácie…bolo by to zároveň poslednýkrát, čo by USA strelili loptu do siete. V tretej tretine vyslal Matty Benners z tímu USA jednu strelu mimo žrde a USA premrhali 1:23 z prevahy piatich proti trom.

Slovensko teraz postupuje do semifinále a Spojené štáty sa vracajú domov, aby uvažovali, čo to mohlo byť.

Americký útočník Noah Kitts (27) reaguje po tom, čo Slovák Marek Hřevič (27) oslavuje tretinový vyrovnávajúci gól so spoluhráčom Petrom Cihlárikom (34) počas ich olympijského štvrťfinálového zápasu na Národnom krytom štadióne 16. februára 2022 v čínskom Pekingu.  (Bruce Bennett/Getty Images)

Americký útočník Noah Kitts (27) reaguje po tom, čo Slovák Marek Hřevič (27) oslavuje tretinový vyrovnávajúci gól so spoluhráčom Petrom Cihlárikom (34) počas ich olympijského štvrťfinálového zápasu na Národnom krytom štadióne 16. februára 2022 v čínskom Pekingu. (Bruce Bennett/Getty Images)