Maďarsko a Slovensko dosiahli Euro 2024, keď hviezda Yamal strelila gól Španielsku

Slovenský útočník Lukáš Haraslin oslavuje jeden zo svojich gólov pri víťazstve nad Islandom, ktorým si zabezpečil kvalifikáciu o postup na Európsky pohár národov 2024 (Vladimír Šimíček)

Maďarsko a Slovensko si zarezervovali lístky na Euro 2024 vo štvrtok, keď 16-ročný Lamine Yamal strelil ďalší gól, aby sa už kvalifikoval. Španielsko.

Postup do finále si zabezpečili Maďari Nemecko Keď si Bulhar Alex Petkov strelil vlastný gól v nadstavenom čase, čím remizoval v Sofii 2:2.

Hosťujúcemu mužstvu stačil na kvalifikáciu jeden bod, no viedli 2:1, keď Petkov v 97. minúte v najdramatickejšom momente povolil krížnu prihrávku ponad hlavu do svojej brány.

Po skončení zápasu, ktorý sa pre obavy z protestov proti prezidentovi Bulharského futbalového zväzu konal na prázdnom štadióne, prepukla medzi maďarskými hráčmi radosť.

Namiesto toho bulharskí fanúšikovia usporiadali protesty pred štadiónom.

Pri stretoch sa zranilo desať fanúšikov a päť policajtov, polícia použila aj vodné delá, aby rozohnala davy fanúšikov nahnevaných, že ich národný tím nepostúpil.

Žreb priniesol Maďarsku 15 bodov zo siedmich zápasov G-skupiny európskej kvalifikácie s náskokom dvoch bodov Srbsko.

-Dvojitý haraslin-

Slovensko v Bratislave zdolalo Island 4:2 vďaka dvom gólom Lukasa Haraslina, čím sa do finále kvalifikovalo tretíkrát za sebou.

Maďarsko a Slovensko sa pripájajú k hostiteľom Nemecku a Rakúsku Belgicko, Anglicko, Francúzsko, PortugalskoTímy sa zatiaľ kvalifikovali v Škótsku, Španielsku a Turecku.

V ďalších zápasoch Španielsko, ktoré už malo kvalifikáciu zabezpečenú, porazilo Cyprus hladko 3:1, pričom skóre otvoril v piatej minúte hviezdny Yamal.

Yamal sa stal najmladším hráčom a strelcom Španielska pri víťazstve 7:1 nad Gruzínskom v kvalifikácii majstrovstiev sveta vlani v septembri a vo štvrtok dribloval popri brankárovi a razantnou strelou skóroval.

Už kvalifikované Škótsko prišlo zozadu a remizovalo 2:2 s Gruzínskom v Tbilisi vďaka vyrovnávajúcemu gólu Lawrencea Shanklanda v 93. minúte.

READ  Kedy a kde sledovať Getafe vs Barcelona

Srbsko si musí počkať na kvalifikáciu zo skupiny G po víťazstve Čiernej Hory nad Litvou 2:0, aby si udržalo nádej.

Portugalsko zvýšilo náskok na Slovensko na osem bodov v desiatej skupine, keď zdolalo Lichtenštajnsko 2:0 vo Vaduze gólmi z r. Cristiano Ronaldo – Jeho 128. medzinárodný cieľ predĺžiť svetový rekord – a Joao Cancelo.

Ronaldovu šancu si vypracoval o Diogo JotaNádherne spracovaná prihrávka cez obranu, keď päťnásobný držiteľ Zlatej lopty napálil loptu do siete.

Luxembursko porazilo Bosnu a Hercegovinu 4:1 a vstúpi do kvalifikácie s cieľom kvalifikovať sa po kampani, ktorá prekonala očakávania.

Azerbajdžan zahladil smutnú minulosť Švédsko 3:0 v Baku v skupine F, z ktorej sa už kvalifikovali Rakúsko a Belgicko. Rakúsko zdolalo Estónsko na konci tabuľky 2:0.