Ľadový hokej – dorastenec Slavkovský vedie Slovensko k bronzu

PEKING (Reuters) – Slovenský mládežník Juraj Slavkovský skóroval dvakrát a priviedol hokejový tím mužov k ich prvej historickej olympijskej medaile, keď v sobotu na olympijských hrách v Pekingu zdolali Švédsko 4:0 a získali bronz.

Ako bývalá polovica Československa sa viackrát postavili na olympijské pódium a ako nezávislí sa na hrách vo Vancouveri v roku 2010 dostali do semifinále, ale nezískali medailu a v zápase o bronz prehrali s Fínskom.

„Neviem, ako budeme oslavovať, ale určite to bude dlho,“ povedal útočník Christian Pospíšil počas osláv po prevzatí medaily. „Veľa to znamená pre celú krajinu, nielen pre ľadový hokej na Slovensku“

Zaregistrujte sa a získajte bezplatný neobmedzený prístup na Reuters.com

Slovensko bolo odhodlané už druhýkrát medailu neodoprieť, 17-ročný Slavkovský viedol útok dvoma gólmi, Samuel Takák a Pavol Reginda chytili po jednom góle, zatiaľ čo Patrick Ribar bol neprekonateľný v sieti.

Švédsko, olympijskí víťazi z roku 2006 a strieborní medailisti z roku 2014, zaostali za Slovenskom 4:1 v tímovej hre a tentoraz čelili inšpiratívnejším súperom hrajúcim s hladom, s ktorým Škandinávci nedokázali bojovať.

„Je to skvelý pocit, keď sme po tvrdej prehre v skupinovej fáze zdolali Švédsko – vrátili sme mu štyri góly – skvelé týždne a som veľmi rád, že som toho súčasťou,“ povedal Slavkovský.

Teeenager, ktorý bol označený za jedného z piatich najlepších hráčov tohtoročného draftu National Hockey League, dokončil olympijské majstrovstvá ako najlepší strelec so siedmimi.

Rybár, ktorý vynikal vo štvrťfinálovom zápase Slovenska v penaltovom rozstrele nad Spojenými štátmi, bol rovnako pôsobivý proti Švédsku, keď zneškodnil všetkých 28 striel, ktorým čelil.

Ruský olympijský výbor sa pokúsi získať olympijské tituly v rade, keď sa v nedeľu stretne s Fínskom v zápase o zlato.

Po bezgólovom prvom polčase otvoril skóre o tri minúty neskôr Slavkowski, keď jeho strela zápästím trafila švédskeho obrancu ponad rukavicu brankára Larsa Johanssona.

READ  Kde sú teraz?: Martavious Irving z mužského basketbalu

Takac zdvojnásobil vedenie silným gólom, keď zostal bez kontroly na švédskej strane a strelou, ktorá prekonala Johanssona na krátkej strane.

V treťom polčase si Švédsko postupom času stiahlo brankára v prospech extra útočníka, no rýchlo zaostávalo 3:0 a Slavkovski strelil svoj druhý gól do prázdnej brány. Dominantné predstavenie Slovenska potom zavŕšila Regenda.