Kanadský lyžiar Grenier vyhráva svetový pohár GS pokazený dažďom za svoje druhé víťazstvo v kariére. Shiffrinová skončila deviata

KRANJSKA GORA, Slovinsko (AP) – Valerie Grenierová sa triumfálne vrátila do rezortu pre svoje prvé víťazstvo vo Svetovom pohári.

Kanadská lyžiarka vyhrala v sobotu obrovský slalom na tom istom kopci v Slovinsku, kde pred rokom oslavovala prvé víťazstvo v kariére.

„Nie som si istý, prečo je ten kopec pre mňa naozaj dobrý a ten posledný nájazd je vždy jednou z mojich najlepších častí,“ povedal Grenier. „Nie som si istý, prečo by to bolo pre mňa dobré, ale vezmem to.“

V dažďom zničených pretekoch skončila Mikaela Shiffrinová deviata, deväť dní po tom, čo Američanka vyhrala predchádzajúce preteky GS v Rakúsku.

Sobotňajší výsledok bol pre Američanku najhorší v 15 pretekoch obrovského slalomu od 13. miesta v Killingtone vo Vermonte v novembri 2022.

Na štvrtom mieste Grenier zaznamenala najlepší čas v druhom kole na trati stanovenej kanadským trénerom Pierrom Minotti a videla, že traja najrýchlejší jazdci z prvej etapy ju nedokázali zdolať.

„Mám pocit, že nemám slov. Som taký šťastný, taký hrdý. Je to šialené,“ povedal Grenier.

Vlani sa stala prvou Kanaďankou, ktorá vyhrala obrovský slalom žien Svetového pohára po 49 rokoch. Sezónu zakončila ďalším GS pódiom na finále Svetového pohára v Soldeu v Andorre.

Grenier, ktorý bol v roku 2016 juniorským majstrom sveta v zjazde, nemá žiadne pódiové umiestnenie vo Svetovom pohári v iných disciplínach.

Lara Gut-Behrami sa priblížila k konkurencii, keď švajčiarska korčuliarka zaostala za Grenierom o 0,37 sekundy.

Federica Brignone sa posunula späť na tretie miesto o 0,51 a Talianka zostala na čele poradia sezóny GS.

„Pódium vždy uspokojí,“ povedala Brignoneová, ktorá vyhrala obrovský slalom dvakrát po sebe v Mont-Tremblant v Quebecu začiatkom decembra. „Určite, dnes mám pocit, že som neodviedol maximum… Chýbali mi maličkosti, najmä v druhom kole. Nebol som schopný útočiť tak, ako som chcel.“

READ  Slovenský automobilový priemysel čelí bolestivému prechodu na elektrické vozidlá - DW - 25.01.2023

Na štvrté miesto klesla Petra Vlhová, ktorá prekonala Brignoniovú o 0,02 a dostala sa do vedenia po prvom kole.

Grenier ukázala svoju odvahu v úvodnom kole, keď zapísala najrýchlejšie časy na dvoch zo štyroch úsekov trate Podkoren. Pred vstupom do finálového poľa však stratila takmer trištvrte sekundy pre faul.

„Po prvom kole som sa za túto chybu na seba veľmi hnevala,“ povedala Grenier a dodala, že pred posledným kolom si povedala: „Teraz som chcela vyhrať.“

Shiffrinová sa vyhla veľkým chybám v tom, čo vyzeralo ako dosť konzervatívne prvé kolo, keď majsterka sveta zo Spojených štátov strácala čas na vtedajšiu líderku Vlhovú na každom kontrolnom bode a skončila o 0,98 menej ako siedma.

Shiffrinová stratila viac času v druhej jazde a zaznamenala len 22. čas z 26 jazdkýň, ktoré preteky dokončili.

Shiffrinová, ktorej cieľom je získať šiesty titul v tejto sezóne, stále vedie celkové poradie, hoci druhá Brignoneová znížila náskok na 232 bodov.

Spodnú časť podkorinskej trate od piatkového popoludnia uvoľnil vytrvalý dážď, aj keď organizátorom sa ju podarilo niekoľkokrát posypať soľou, aby bola dostatočne pevná na preteky.

„Musím povedať, že svah bol naozaj pekný, aj keď pršalo a bolo naozaj mokro. Bolo to v poriadku,“ povedal Gut Bahrami, šampión z roku 2016, ktorý vyhral svoje prvé dva preteky v obrovskom slalome v sezóne.

Pre ženy to boli prvé preteky v roku 2024, ktoré zvyčajne začínajú nový rok v Záhrebe, no chorvátske stredisko je túto sezónu vyradené z kalendára.

V nedeľu sú na rovnakom kopci naplánované preteky v slalome.