Isaac žiari, pretože Švédsko na Euro 2020 porazilo Slovensko 1: 0

Sv. PETERSBURG, Rusko (AFP) – Švédsky nástupca Zlatana Ibrahimoviča zmenil zápas bez toho, aby strelil gól.

Výkon druhého polčasu Alexandra Isaka vyzdvihol doposiaľ ťažký zápas proti Slovensku, ktoré smerovalo k bezgólovej remíze, kým vysoko hodnotený 21-ročný útočník majstrovsky prešiel cez vrch obrany.

Striedajúci Robin Quayson prešiel po lopte a brankár ju zrazil. Emil Forsberg premenil penaltu a v piatok zabezpečil Švédsku výhru 1: 0 a možno aj miestenku do posledných 16 majstrovstiev Európy.

Isak, syn eritrejských rodičov, ktorí sa v osemdesiatych rokoch presťahovali do Štokholmu kvôli dlhej občianskej vojne vo východnej Afrike, sa počas druhého polčasu priblížil aj pri dvoch ďalších príležitostiach, čo bol od prvého kroku veľký krok.

Takmer bezmocne však otočil situáciu vo Švédsku, čo bolo veľmi pôsobivé pre mladého hráča, ktorý sa zúčastnil svojho prvého veľkého turnaja po fantastickej sezóne v španielskom klube Real Sociedad. Tam ho prezývajú „švédsky Kristus“.

„Niekedy musel Alexander urobiť všetko sám,“ povedal tréner Švédska Jan Andersson.

Ako záhadný a zábavný dribling pre fanúšikov krátko po prestávke, ktorá sa začala na jeho vlastnej polovici, ho videl driftovať vľavo, keď bil hráčov Slovenska, a potom to prerušil strelou, ktorú brankár Slovenska Martin Dubravka vyrazil.

Rovnako ako spôsob, akým o niekoľko minút neskôr vystúpil, aby stretol center z pravého krídla hlavičkou mimo brvna.

A predstavoval spôsob, akým šprintoval pred svojim pozorovateľom, aby sa otriasol z tej presnej prihrávky, ktorá viedla k pokutovému kopu. Dubravka dostal najmenší dotyk na nohe Quaisona, keď sa útočník pokúšal obísť brankára a stačilo zapískať.

Porovnania Isaka a Ibrahimovica – najväčšieho švédskeho hráča – sú vysoké a obdarené veľkými technickými schopnosťami, sú zrozumiteľné, aj keď možno trochu predčasné.

„Nemyslite si, že je veľká pochybnosť, že Alexander Isaacs bude vzbudzovať veľký záujem klubov z celej Európy,“ napísal bývalý kapitán Anglicka Gary Lineker na Twitteri po zápase. „Výnimočný talent.“

READ  Zhrnutie správy: Bývalý premiér sa stretol s ľuďmi spájanými s korupčnými škandálmi

Nie je prekvapením, že meno Isak skandovala malá časť žlto odetých fanúšikov Švédska za gólom po záverečnom hvizde v Petrohrade.

„Samozrejme, je rozdiel hrať za tím a za národný tím,“ povedal Isaacs. „Môžete to zvládnuť naozaj dobre bez toho, aby si vás klub všimol. Ale s veľkými ligami sa to stane iba. Je na vás viac očí.

Dodal: „Druhý polčas bol otvorenejší a mohol som útočiť a vytvárať si množstvo šancí. Myslím si, že každý chápe, že dnes tu niečo chýbalo.“

Tento gól nakoniec prišiel a dal Švédsku štyri body v E-skupine, čo môže stačiť na postup do osemfinále po otvorení remízou 0: 0 proti Španielsku. Slovensko má tri body po začiatku výhry 2: 1 nad Poľskom, takže budete možno potrebovať získať najmenej jeden bod z ich posledného skupinového zápasu proti Španielsku v Seville.

Okrem individuálnych Isaacsových príspevkov som mal pocit, že stabilný kus rozhodne o zápase odohranom v popoludňajších dusných horúčavách v Petrohrade.

V prvom polčase bola iba jedna strela na bránu, takže rozhodca v prvom polčase odpálil bez toho, aby hral nejaké predĺženie. Tento druh hry sotva zlepšil povesť Švédska po ich vynikajúcej obrannej taktike proti Španielsku.

Remíza by bola dobrá pre Slovákov, ktorí sa po získaní nezávislej krajiny v roku 1993 dostali do vyraďovacej fázy na každom z ďalších dvoch veľkých turnajov, na ktoré sa kvalifikovali.

Teraz, po treste Forsberga, majú ešte čo robiť.

„Prišli sme sem ako outsider a každý proti nám počítal víťazstvo o tri body,“ povedal tréner Slovenska Stefan Tarkovic. „Dokázali sme poraziť veľmi silné Poľsko a boli sme blízko k remíze so Švédskom. Stále som optimistický.“