Denný pohľad na Majstrovstvá UEFA vo futsale: Chorvátsko – Rusko, Poľsko – Slovensko

Chorvátsko a Rusko boli v piatok zasiahnuté v ich úvodných zápasoch majstrovstiev FIFA 2022 vo futsale v skupine C; V utorok sa stretnú so štvrťfinále, kým sa Poľsko a Slovensko spamätajú z prehry v prvých zápasoch.

Ukážky hier v Ziggo Dome v Amsterdame.

Chorvátsko – Rusko (17:30 SEČ, Amsterdam)

Sumár: Poľsko 1-3 Chorvátsko

Rusko malo pred turnajom veľa možností na zisk titulu, 23 rokov po ich jedinom víťazstve, zatiaľ čo Chorvátsko bolo označované za nebezpečné čierne kone. Málokto po úvodníkoch zmenil názor. Rusko sa kvalifikovalo na víťazstvo 7:1 nad Slovenskom a Artem Antoshkin sa postaral o hetrik. Chorvátsko porazilo Poľsko 3:1 a ukázalo svoj štýl v prvom polčase, najmä Rabona Mate Horvat, a odhodlanie vydržať aj v druhom polčase.

Toto sú známi nepriatelia, ktorí sa dvakrát stretli v kvalifikácii majstrovstiev sveta vo futbale 2021, pričom Chorvátsko remizovalo neskoro 2:2 v hlavnom kole a Rusko vyhralo elitný zápas 4:3 v Osijeku, aby sa kvalifikovalo. Konfrontácia vyvoláva spomienky na semifinálový zápas v roku 2012 v Záhrebe, kde Rusko zdolalo hostiteľskú krajinu 4:2 pri rekorde súťaže 14 300 divákov.

Vedran Matosevic, chorvátsky futbalista: „Rusko je na vrchole futsalového sveta, čo sa týka taktiky, ale aj individuálnej kvality. Dobre ich poznáme, v poslednom čase sme s nimi veľa hrali. Určite sa dobre pripravíme a dúfam, že zároveň čas aspoň postaviť dobrý odpor.“

Kľúčové štatistikyRusovi Sergejovi Skorovičovi sa to podarí vo svojom 25. zápase na majstrovstvách Európy vo futsale a je tretím hráčom, ktorý dosiahol toto číslo po Španielovi Josem Financiovi Lopezovi (30) a Ukrajincovi Gennadijovi Lysinčukovi (27).

Poľsko – Slovensko (20:30 SEČ, Amsterdam)

Hlavné body: Rusko 7-1 Slovensko

Slovensko strelilo prvý zásah proti Rusku cez Petra Kozára, no sny o rozruchu na majstrovstvách sveta sa čoskoro rozplynuli. Vpredu sa však ukázali dosť na to, aby brali pozitíva, keď sa stretli s poľským tímom, ktorý bol sklamaný zo svojho debutu proti Chorvátsku. Za stavu 3:1 v prvom polčase nedokázali zápas otočiť napriek neskorej prevahe.

Keďže Rusko je stále prítomné, Poľsko si uvedomuje, že teraz je čas ukončiť svoje čakanie na víťazstvo na svojich vôbec prvých majstrovstvách UEFA vo futsale po sezónach v rokoch 2001, 2018 a teraz v roku 2022. Proti jednému z favoritov turnaja treba vziať nádej v utorok.

Błażej Korczyński, tréner Poľska: „Slovensko vôbec nepodceňujeme, ale víťazstvo je pre nás nevyhnutnosťou, aby sme mohli uvažovať o dlhšom pobyte v Holandsku.“

Petr Kozár, hráč Slovenska: „Proti Rusku sme mali šance, proti silným súperom si vieme vytvoriť šance. Myslím si, že proti Poľsku ich bude viac. Musíme byť efektívnejší a ísť za víťazstvom.“

Kľúčové štatistiky: Tieto dva tímy sa v tejto súťaži stretli dvakrát, oba v kvalifikácii: ich stretnutie v roku 1998 sa skončilo výsledkom 13-5 proti Poľsku a druhé v roku 1995 sa skončilo výsledkom 0-0.

READ  Centrum excelentnosti už výrazne pomohlo Slovensku pri jeho integrácii do európskych štruktúr