Chorvátsko je na čele kvalifikačnej skupiny proti Slovensku

Osijek, Chorvátsko (AFP) – Chorvátsky stredopoliar Luka Modrič získal priamy kop, aby zachránil remízu 2: 2 so Slovenskom, keď sa Rusko v pondelok vyšplhalo na vrchol európskej skupiny H v kvalifikácii majstrovstiev sveta.

Pokles bodov znamená, že vicemiss MS 2018 Chorvátsko bude pravdepodobne musieť budúci mesiac poraziť Rusko, aby sa automaticky kvalifikovalo na budúcoročné majstrovstvá sveta v Katare. Žiadny tím nemôže skončiť nižšie ako na druhom mieste, čo mu zaručuje minimálne miesto v play -off.

Slovensko potrebovalo výhru, aby si udržalo nádeje, že kvalifikácia proti Chorvátsku bude vedená hlavičkou Ivana Schranza v 20. minúte, ale Chorvátsko odpovedalo o päť minút neskôr, keď Andrej Kramaric odskočil hlavičkou Modriča.

Slovensko sa krátko pred prestávkou opäť ujalo vedenia, keď krídelník Lukas Haraslin dal v ďalekom rohu dostatok času a priestoru na pretlačenie lopty nohami brankára Dominica Levakovica.

Po krátkom čase, ktorý dohral Chorvátsko, po sérii chýb Kramarica, Modric v 71. min vyrazil priamy kop cez slovenský múr. Bol to jeho prvý gól od majstrovstiev Európy a prišiel tri dni po tom, čo proti Cypru minul penaltu.

Nikola Vlasic si myslel, že dá Chorvátsku všetky tri body, keď zasiahne odrazenú loptu, pretože v klzkom pokutovom území sa o loptu snažilo niekoľko hráčov. Lopta zasiahla zraneného obrancu Martina Kocelnika a Vlasic ju vystrelil, ale rozhodca povedal, že po dlhom preskúmaní zo strany VAR došlo k skoršiemu ofsajdu, zatiaľ čo hráči čakali na výkop.

Chorvátsko a Rusko prevyšovali skupinu H vo väčšine kvalifikácií, ale Rusi mali pred víťazstvom 2: 1 nad starými súpermi Slovinskom dvojbodový náskok pred dvoma zápasmi, a to vďaka hlavičkovému gólu stredného obrancu Georgiho Gekiu.

Igor Davieev v 28. minúte viedol Rusko dopredu a potom vyzdvihol zápas Gekiu, ktorý si odskočil na rohový kop, keď vyskočil do vzdialeného rohu.

READ  Konšpiračné teórie ovplyvňujú rozhodnutie o očkovaní

Josip Ilicic skóroval za Slovinsko, aby udržal zápas tesný a ukončil sériu trénera Ruska Valeryho Karpina tak, že v jeho predchádzajúcich štyroch zápasoch neinkasoval žiadny gól. Slovinsko pokračovalo v druhom polčase v tlaku, ale nedokázalo vyrovnať a už sa nemohlo kvalifikovať.

Malta skórovala v 98. minúte a vybojovala bod pri remíze 2: 2 s Cyprom.