IIHF – Propagácia Dánska

Holanďania robili všetko, čo mohli, no v ťažení o postup do prvej ligy sa im napokon vôbec prvýkrát nepodarilo splniť jediný cieľ. V súčasnosti sa Dánsko víťazstvom v priebehu dňa vrátilo do najvyššej kategórie, kde budú hrať v rokoch 2021 a 2022.

Rakúsko 2 – Slovensko 1
Rakúsko vyhralo 2:1, napriek svojej prevahe 46:15. Brankárka Selma Lujen sa opäť ukázala ako najlepšia hráčka Rakúska, keď zastavila 45 zo 46 striel, vrátane ťažkej prvej tretiny, keď Slovensko viedlo 17:2, no tímy odchádzali do šatní s bezgólovou remízou.

Skóre otvorila v čase 14:40 Anika Vazoukasová po dobrom pohybe v útočnom priestore. Napokon si jej strela z diaľky našla cestu cez premávku a porazila Andreu Recianovú na 1:0. Rakúšanky zdvojnásobili svoj náskok na začiatku tretej tretiny tretím gólom Tamary Grachnerovej na turnaji.

Jej ľahkú strelu zblokovala Riscianová, no Grashnerová sa prebila na sieť a odrazenú loptu trafila. Lužinov tesný pokus rozbila neskorým gólom Nikola Romanova. A využila chybu obrankyne Lisy Schruffelovej, ktorá pri pokuse o kontrolu puku spadla na jej modrú čiaru. Romanová prišla sama a strelou prekonala Lejeuneovú, no k tomu sa Slovenky najviac priblížili.

Slovensko nakoniec skončilo bez víťazstva 0:5 a budúci rok zamieri do divízie IB. Pre Rakúsko by víťazstvo znamenalo bilanciu 3:2, ale nebudú môcť ísť hore. Namiesto toho sa vrátia do IA v roku 2024.

Dánsko 4 – Nórsko 1
Dánsko urobilo, čo malo, porazilo Nórsko 4:1 a postúpilo do trojzápasového súboja s Holandskom a Rakúskom v tabuľke. Minitabuľka bola teraz v prospech Dánov, ale Holandsko by sa mohlo vo finále zapísať do vlastnej histórie, ak by vychytalo bod v tie-breaku a skončilo sólo na druhom mieste, čo je dobré na postup.

Na 3:10 pre Dánov otvorila skóre kapitánka Josephine Jacobsenová po tom, čo Martha Brunvoldová minula puk pred vlastnou sieťou. Nasledovala šarvátka a Jacobsen odštepoval uvoľnenú loptu a strelil prvý, dôležitejší gól. Veteránka Silke Glaud dala v polovici prvého polčasu na 2:0 vďaka peknému centru Jacobsena. Po prehratom strete v útočnom pásme som pokračoval v hre za bránkou Nórska a vyzliekol Julie Oxbjerg o puk. Potom Silk našiel vpredu Glauda a vypálil perfektnú prihrávku, Leather urobil obrat rýchlou strelou, ktorou prekonal Linnea Holtrude Olsson.

READ  Líder NATO tvrdí, že Západ „opakovane“ nesprávne odhadol vojnu na Ukrajine

Nórsko sa ujalo vedenia na začiatku druhého polčasu, keď Mille Serum strelil svoj najlepší piaty gól na turnaji. Zachytila ​​prihrávku od Avy Maltheovej na strednom ľade a prekonala Emma-Sophie Nordstromovú strelou z diaľky, pričom ako clonu použila Amalie Andersenovú. Akékoľvek nádeje na návrat však zmarila Lilli Friese-Hansen na začiatku tretej tretiny. Jej silný gól z diaľky zvýšil na 3:1.

Nóri neskoro stiahli brankára a pokúsili sa priblížiť, no Maria Peters pridala do prázdnej brány skóre. Nórsko sa vracia domov s piatym miestom a návratom na majstrovstvá sveta, zatiaľ čo Dáni oslavovali svoje víťazstvo a sledovali v televízii zápas Holandsko – Čína, aby videli svoj osud.

Čína 2 – Holandsko 1
blízko, ale nie. Holandsko sa po prvý raz pokúšalo kvalifikovať na najvyššiu úroveň majstrovstiev sveta, no po prehre s Čínou 2:1 skončilo o jeden gól menej. Na druhé miesto im stačilo skončiť v predĺžení, no namiesto toho skončili v trojzápase s Dánskom a Rakúskom, výsledkom čoho bolo Dánsko druhé miesto v postupe (spolu s Čínou).

Čína strelila jediný gól v prvom polčase vďaka najlepšej prihrávke turnaja od Shen Fang. Keď korčuľovala za holandskou bránkou, volejom strelila spätnú prihrávku pred bránu, keď Minghui Kong trafil odkrytú sieť.

Holandsko vyrovnalo stav v polovici druhého polčasu vo svojom prvom dôraznom kope zápasu. Yingying Guan zmaril pokutový kop a už po 11 sekundách prešla lopta do siete. Chen najprv odrazil strelu z blízka od Becky van Nessovej vpredu, ale lopta sa dostala priamo k Amy Siebenoldovej a nemýlila sa.

Holanďania mali veľkú šancu dostať sa do vedenia na začiatku tretej tretiny vďaka ďalšej solídnej hre, ale čínski PK boli na správnom mieste a hostia sa čoskoro dostali do vedenia 2:1. Mulan Kang (Kas Betinol) vystrelila zo vzdialenejšej strany nízku strelu, ktorá driblovala okolo Eileen Gabrielliovej a Holanďania boli späť na začiatku a potrebovali gól, aby sa dostali hore.

READ  Biblia znamená prácu - Kresťanská kronika

Tento cieľ sa nikdy nepodarilo dosiahnuť a Čína ukončila turnaj 5:0, čo Holanďanov udržalo na majstrovstvách sveta minimálne ďalší rok.

Dnes tri hviezdy
* Selma Lejean (AUT, ďalšia napínavá hra v bránke)
**Josephine Jacobsen (Denver, gól, asistencia v kľúčovom prvom polčase)
***Mulan Kang (CHN, víťaz hry udržuje Čínu dokonalú)

nasledovnýMajstrovstvá sveta žien najvyššej úrovne sa budú konať na jar budúceho roka v Utica v štáte New York. Skupina A: USA, Kanada, Česká republika, Švajčiarsko, Fínsko. B-skupina: Švédsko, Japonsko, Nemecko, Čína, Dánsko.

Termíny a miesta konania konferencie WW-IA ešte neboli oznámené. Tímy: Francúzsko, Maďarsko, Rakúsko, Holandsko, Nórsko, Kórea.

WW-IB sa bude konať v lotyšskej Rige od 31. marca do 6. apríla 2024. Tímy: Slovensko, Poľsko, Taliansko, Slovinsko, Veľká Británia, Lotyšsko.