Chorvátsko a Holandsko postupujú v Lige národov; Francúzsko prehráva

Chorvátsko a Holandsko zakončili v nedeľu prípravy na majstrovstvá sveta vo veľkom štýle víťazstvom v poslednom zápase Ligy národov, aby sa kvalifikovali na budúcoročný štvrtý turnaj.

Chorvátsko zvíťazilo v skupine A1, keď vyhralo v Rakúsku 3:1, čím zostúpilo hostiteľskú krajinu do druhej úrovne Ligy národov, zatiaľ čo neporazený Holanďan zdolal Belgicko 1:0 a vyhral skupinu A4 so 16 bodmi – šesť pred druhým Belgickom. .

Obhajca Ligy národov a majstra sveta Francúzsko prehrali 2:0 v Dánsku, ale vyhli sa zostupu pre porážku Rakúska.

Posledný zápas tímov smerujúcich do finále MS pred turnajom sa začne v Katare 20. novembra, Katar je súčasťou holandskej skupiny na MS spolu s Ekvádorom a Senegalom.

Francúzi a Dáni sa opäť stretnú v Katare s Tuniskom a Austráliou tiež vo svojej skupine.

Svetový pohár by mohol byť posledným medzinárodným turnajom pre 37-ročného chorvátskeho stredopoliara Luku Modriča, ktorý je vo výbornej forme. Chorváti sa ujali vedenia po šiestich minútach vo Viedni, keď ich skúsený kapitán zostal bez kontroly v šestnástke a napálil do siete.

Rakúsko vyrovnalo o tri minúty neskôr hlavičkou stredopoliara Christopha Baumgartnera, no druhopolčasové góly útočníka Marca Levagu a obrancu Dejana Lovrena zabezpečili nezabudnuteľné víťazstvo Chorvátsku, do ktorého skupiny vo finále MS patrí Belgicko, Kanada a Maroko.

Druhé skončilo Dánsko s 12 bodmi, jeden bod za Chorvátskom, keď doma zdolalo Francúzsko 2:0.

Útočník Kasper Dolberg dostal Dánov dopredu v 34. minúte a stredopoliar Andreas Skov Olsen skóroval 2:0 krátko nato, keď neskúsená francúzska obrana nedokázala zvládnuť rohový kop a odhalil ho brankár číslo 3 Alphonse Areola.

Francúzsko sa prebudilo v druhom polčase, ale hviezdny útočník Kylian Mbappe premárnil jedinú šancu proti brankárovi Kaspelovi Schmeichelovi – Dolbergovmu spoluhráčovi z Nice – a zachránil ďalšie dva pokusy v rýchlom slede za sebou.

READ  Shiffrinová porazila svoju slovenskú rivalku v slalome Svetového pohára

Francúzsko skončilo tretie, jeden bod za Rakúskom, no zverenci Didiera Deschampsa vyhrali iba jeden zo šiestich zápasov a strelili len päť gólov – najmenej v skupine.

Belgičania potrebovali vyhrať tri góly vonku proti Holandsku a prehrali 1:0, zatiaľ čo obranca Liverpoolu Virgil van Dijk strelil jediný gól po 73 minútach.

Poľsko vyhralo 1:0 vo Walese v ostatnom zápase skupiny A4, keď produktívny Robert Lewandowski asi po hodine prešiel k útočnému partnerovi Karolovi Swiderskému. Wales zostúpil na posledné miesto.

Gareth Bale sa vrátil do základnej zostavy, aby vyhral svoju 108. pohárovú trofej a kapitán Walesu vedie priečku v čase zranenia. Bol to posledný zápas Walesu pred debutom na majstrovstvách sveta po 64 rokoch, pričom ich otvárací zápas v Katare proti Spojeným štátom 21. novembra.

V Lige národov postupujú štyria víťazi skupín divízie A do Final Four.

Maďarsko v pondelok hostí Taliansko a tieto dva tímy súperia o prvé miesto v skupine A3. Maďarsku na postup chýba už len remíza. Portugalsko a Španielsko budú hrať proti sebe v utorok v skupine A2 s Portugalskom, ak sa vyhnú porážke.

AUSTRÁLIA BEATS NZ

Austrália ukončila v nedeľu prípravné zápasy na majstrovstvách sveta výhrou 2:0 nad Novým Zélandom a pripísala si tak druhé víťazstvo nad belasými za týždeň.

V emotívny deň pre domácich, keď sa lúčili s kapitánom Winstonom Reidom pred viac ako 35 000 divákmi v Eden Parku, zamieril útočník Socairs Mitchell Duke v 54. minúte domov.

Striedajúci útočník Jason Cummings premenil penaltu v 80. minúte po pútavom teči 18-ročného Garanga Colea.

Cole, na ktorého sa zameral klub Premier League Newcastle, bol najmladším debutantom v Austrálii od čias Harryho Kewella v roku 1996.

Zápas znamenal koniec kariéry Reida All Whites, keď kapitán odišiel z medzinárodného futbalu. Obrancu preslávil neskorý gól na zabezpečenie remízy 1:1 proti Slovensku v úvodnom zápase Nového Zélandu na MS 2010 v Juhoafrickej republike.

READ  SRAM kupuje obchod s pedálmi Time od spoločnosti Rossignol Group

___

Copyright © Associated Press. Všetky práva vyhradené. Tento materiál sa nesmie publikovať, vysielať, prepisovať ani redistribuovať.