Chorvátsko a Holandsko postupujú v Lige národov; Francúzsko prehráva

Chorvátsko a Holandsko zakončili v nedeľu prípravy na majstrovstvá sveta vo veľkom štýle víťazstvom v poslednom zápase Ligy národov, aby sa kvalifikovali na budúcoročný štvrtý turnaj.

Chorvátsko zvíťazilo v skupine A1, keď vyhralo v Rakúsku 3:1, čím zostúpilo hostiteľskú krajinu do druhej úrovne Ligy národov, zatiaľ čo neporazený Holanďan zdolal Belgicko 1:0 a vyhral skupinu A4 so 16 bodmi – šesť pred druhým Belgickom. .

Obhajca Ligy národov a majstra sveta Francúzsko prehrali 2:0 v Dánsku, ale vyhli sa zostupu pre porážku Rakúska.

Posledný zápas tímov smerujúcich do finále MS pred turnajom sa začne v Katare 20. novembra, Katar je súčasťou holandskej skupiny na MS spolu s Ekvádorom a Senegalom.

Francúzi a Dáni sa opäť stretnú v Katare s Tuniskom a Austráliou tiež vo svojej skupine.

Svetový pohár by mohol byť posledným medzinárodným turnajom pre 37-ročného chorvátskeho stredopoliara Luku Modriča, ktorý je vo výbornej forme. Chorváti sa ujali vedenia po šiestich minútach vo Viedni, keď ich skúsený kapitán zostal bez kontroly v šestnástke a napálil do siete.

Rakúsko vyrovnalo o tri minúty neskôr hlavičkou stredopoliara Christopha Baumgartnera, no druhopolčasové góly útočníka Marca Levagu a obrancu Dejana Lovrena zabezpečili nezabudnuteľné víťazstvo Chorvátsku, do ktorého skupiny vo finále MS patrí Belgicko, Kanada a Maroko.

Druhé skončilo Dánsko s 12 bodmi, jeden bod za Chorvátskom, keď doma zdolalo Francúzsko 2:0.

Útočník Kasper Dolberg dostal Dánov dopredu v 34. minúte a stredopoliar Andreas Skov Olsen skóroval 2:0 krátko nato, keď neskúsená francúzska obrana nedokázala zvládnuť rohový kop a odhalil ho brankár číslo 3 Alphonse Areola.

Francúzsko sa prebudilo v druhom polčase, ale hviezdny útočník Kylian Mbappe premárnil jedinú šancu proti brankárovi Kaspelovi Schmeichelovi – Dolbergovmu spoluhráčovi z Nice – a zachránil ďalšie dva pokusy v rýchlom slede za sebou.

READ  Prežil holokaust, ktorý svedčil proti Eichmannovi, zomrel vo veku 91 rokov

Francúzsko skončilo tretie, jeden bod za Rakúskom, no zverenci Didiera Deschampsa vyhrali iba jeden zo šiestich zápasov a strelili len päť gólov – najmenej v skupine.

Belgičania potrebovali vyhrať tri góly vonku proti Holandsku a prehrali 1:0, zatiaľ čo obranca Liverpoolu Virgil van Dijk strelil jediný gól po 73 minútach.

Poľsko vyhralo 1:0 vo Walese v ostatnom zápase skupiny A4, keď produktívny Robert Lewandowski asi po hodine prešiel k útočnému partnerovi Karolovi Swiderskému. Wales zostúpil na posledné miesto.

Gareth Bale sa vrátil do základnej zostavy, aby vyhral svoju 108. pohárovú trofej a kapitán Walesu vedie priečku v čase zranenia. Bol to posledný zápas Walesu pred debutom na majstrovstvách sveta po 64 rokoch, pričom ich otvárací zápas v Katare proti Spojeným štátom 21. novembra.

V Lige národov postupujú štyria víťazi skupín divízie A do Final Four.

Maďarsko v pondelok hostí Taliansko a tieto dva tímy súperia o prvé miesto v skupine A3. Maďarsku na postup chýba už len remíza. Portugalsko a Španielsko budú hrať proti sebe v utorok v skupine A2 s Portugalskom, ak sa vyhnú porážke.

AUSTRÁLIA BEATS NZ

Austrália ukončila v nedeľu prípravné zápasy na majstrovstvách sveta výhrou 2:0 nad Novým Zélandom a pripísala si tak druhé víťazstvo nad belasými za týždeň.

V emotívny deň pre domácich, keď sa lúčili s kapitánom Winstonom Reidom pred viac ako 35 000 divákmi v Eden Parku, zamieril útočník Socairs Mitchell Duke v 54. minúte domov.

Striedajúci útočník Jason Cummings premenil penaltu v 80. minúte po pútavom teči 18-ročného Garanga Colea.

Cole, na ktorého sa zameral klub Premier League Newcastle, bol najmladším debutantom v Austrálii od čias Harryho Kewella v roku 1996.

Zápas znamenal koniec kariéry Reida All Whites, keď kapitán odišiel z medzinárodného futbalu. Obrancu preslávil neskorý gól na zabezpečenie remízy 1:1 proti Slovensku v úvodnom zápase Nového Zélandu na MS 2010 v Juhoafrickej republike.

READ  Príchuť Heavy Island do hry BCHL Top Prospects

___

Copyright © Associated Press. Všetky práva vyhradené. Tento materiál sa nesmie publikovať, vysielať, prepisovať ani redistribuovať.