Chorvátsko je na čele kvalifikačnej skupiny proti Slovensku

Osijek, Chorvátsko (AFP) – Chorvátsky stredopoliar Luka Modrič získal priamy kop, aby zachránil remízu 2: 2 so Slovenskom, keď sa Rusko v pondelok vyšplhalo na vrchol európskej skupiny H v kvalifikácii majstrovstiev sveta.

Pokles bodov znamená, že vicemiss MS 2018 Chorvátsko bude pravdepodobne musieť budúci mesiac poraziť Rusko, aby sa automaticky kvalifikovalo na budúcoročné majstrovstvá sveta v Katare. Žiadny tím nemôže skončiť nižšie ako na druhom mieste, čo mu zaručuje minimálne miesto v play -off.

Slovensko potrebovalo výhru, aby si udržalo nádeje, že kvalifikácia proti Chorvátsku bude vedená hlavičkou Ivana Schranza v 20. minúte, ale Chorvátsko odpovedalo o päť minút neskôr, keď Andrej Kramaric odskočil hlavičkou Modriča.

Slovensko sa krátko pred prestávkou opäť ujalo vedenia, keď krídelník Lukas Haraslin dal v ďalekom rohu dostatok času a priestoru na pretlačenie lopty nohami brankára Dominica Levakovica.

Po krátkom čase, ktorý dohral Chorvátsko, po sérii chýb Kramarica, Modric v 71. min vyrazil priamy kop cez slovenský múr. Bol to jeho prvý gól od majstrovstiev Európy a prišiel tri dni po tom, čo proti Cypru minul penaltu.

Nikola Vlasic si myslel, že dá Chorvátsku všetky tri body, keď zasiahne odrazenú loptu, pretože v klzkom pokutovom území sa o loptu snažilo niekoľko hráčov. Lopta zasiahla zraneného obrancu Martina Kocelnika a Vlasic ju vystrelil, ale rozhodca povedal, že po dlhom preskúmaní zo strany VAR došlo k skoršiemu ofsajdu, zatiaľ čo hráči čakali na výkop.

Chorvátsko a Rusko prevyšovali skupinu H vo väčšine kvalifikácií, ale Rusi mali pred víťazstvom 2: 1 nad starými súpermi Slovinskom dvojbodový náskok pred dvoma zápasmi, a to vďaka hlavičkovému gólu stredného obrancu Georgiho Gekiu.

Igor Davieev v 28. minúte viedol Rusko dopredu a potom vyzdvihol zápas Gekiu, ktorý si odskočil na rohový kop, keď vyskočil do vzdialeného rohu.

READ  Slovenský generálny prokurátor sťahuje obvinenia voči miliardárovi

Josip Ilicic skóroval za Slovinsko, aby udržal zápas tesný a ukončil sériu trénera Ruska Valeryho Karpina tak, že v jeho predchádzajúcich štyroch zápasoch neinkasoval žiadny gól. Slovinsko pokračovalo v druhom polčase v tlaku, ale nedokázalo vyrovnať a už sa nemohlo kvalifikovať.

Malta skórovala v 98. minúte a vybojovala bod pri remíze 2: 2 s Cyprom.