1. deň: Stručný popis turnaja EuroHockey II, muži, Losada

1. deň, 1. august 2021

Majstrovstvá Európy v hokeji III 2021 pre mužov sa uskutočnia v Estádio Municipal de Hóquei em Campo v portugalskej Losade, asi 40 minút východne od Porta. Ihrisko v Losade bolo vymenené pred dvoma rokmi, takže podujatie sa hrá za vynikajúcich podmienok pre hráčov i rozhodcov. Hostiteľská národná liga, Federação Portugaluesa de Hóquei, urobila všetko pre to, aby bola táto udalosť možná, čo si všetci účastníci veľmi vážia. EHF by chcela poďakovať hostiteľovi za ich doterajšiu skvelú prácu.

Tímy, ktoré sa zúčastňujú súťaže, sú nasledovné (aktuálne svetové poradie v zátvorkách): Bielorusko (32.), Česká republika (tiež 32), Portugalsko (41.), Turecko (47.), Slovensko (49.), Litva (54.), Malta (na 63. mieste). ).

Bazénový zápas (A) medzi Bieloruskom a Tureckom bol prvým zápasom v tejto kategórii. V roku 2019 Bielorusko spolu s Českom zostúpilo z majstrovstiev Európy v hokeji II v Cambrai (FRA). Keďže Bielorusko a Česká republika sú dvoma najvyššie umiestnenými tímami v tejto súťaži, snažia sa tento víkend zabezpečiť, aby boli na čele konečného poradia. Existujú však výzvy.

Turecko hralo s piatimi hráčmi, ktorí debutovali v zahraničí: Furkan Ozkelia, Omer Ozkan, Mazlum Keskin, Nesip Gilkes a Batuhan Ozakalin, to isté platí pre Stanislawa Liukina a Pavla Korzika z Bieloruska.

Zápas sa začal pomaly, ale potom sa presúval zľava doprava a veľmi preskočil stred poľa. Tesne pred koncom prvého polčasu to bolo Bielorusko, ktoré otvorilo skóre z počítača. Artur Kadran 1-0. V závere tretej štvrtiny Turecko vyrovnalo gólom z poľa Aliho Akina Ozkeliu. Bol to ten istý Ali Akin Ozkelia, ktorý 11 minút pred koncom dal tureckému tímu vynikajúci gól. Takmer z obrannej rady prekonal bieloruského brankára. 1-2. Bieloruský tím pokračoval v tlaku, podnikol mnoho rohových kopov, ale turecká obrana udržiavala svoju bránu znova a znova čistú. Až v 56. minúte sa objavila jedna z PC verzií, ktorá bola pre Turecko priveľa; Uladzislau BELAVUSAU zabodoval nádherným počítačom. Viac šancí na oboch stranách, ale skóre v tomto zábavnom zápase zostalo 2-2.

READ  Bulharsko, Grécko zvažujú cestovné obmedzenia pre Rusko, Slovensko uprednostňuje očkovanie

V druhom dnešnom zápase sa Česko postavilo proti Slovensku. Hráči sa evidentne veľmi dobre poznajú, pretože hrajú rovnaký zápas. Slovenská obrana ešte nebola bdelá, pretože Martin Kabosz v tretej minúte zahrával svoj prvý pokutový kop do siete. Zvyšok prvého polčasu bol vyrovnaný, bez väčších šancí ani pre jeden tím.

Česi dostali svoju veľkú šancu v 38. minúte, keď bol Autoban Klapan zrazený do kruhu. Tomas Proczka premenil penaltu a upravil na 2: 0 pre Českú republiku. Štěpán KLABAN a Josef TOMS sú jediní dvaja mladí Česi, ktorí si minulý týždeň zahrali aj na EuroHockey U18 Championship II vo Viedni (AUT).

V 50. min skóroval Lucas Plocho 3: 0 gólom z poľa, krátko nato 4: 0 Michel Berta. Slováci dostali penaltu, ale bolo to dobre bránené. Slováci si mysleli, že zápas sa blíži ku koncu a skutočne takmer … Lukas Plocho strelil v poslednej minúte hetrik, čím dosiahol celkový počet zápasov 4. Konečné skóre Česka proti Slovensku; 7-0.

Je dobré spomenúť, že svoj prvý medzištátny zápas dnes absolvovalo 6 hráčov z Českej republiky: Ondrej HES, Josef TOMS, Eduard GERLICKÝ, Štěpán KLABAN, Josef TREJBAL a Vojtěch PAŽITKA.

To platilo aj pre slovenský tím, kde debutovalo 5 tínedžerov: Tomáš Bostický, Peter Brewerk, Mat Dugović, Josef Horek a Adam Struvik.

V treťom a poslednom zápase prvého dňa sa Portugalsko postavilo Litve. V portugalskom prvom tíme debutoval Diogo GAMITO a pre pobaltskú krajinu to isté urobil Rafal Stankiewicz.

Prvý polčas ukázal, že obe mužstvá sú si rovné. Oba tímy mali šancu, ale skóre zostalo 0-0. V tretej štvrtine Jose Santos ako prvý skóroval 1: 0 prostredníctvom počítača. Niekoľko sekúnd pred koncom tretej štvrtiny vedie pekný útok a skvelá bekhendová strela Thiaga Ventosa k stavu 2: 0. V poslednej štvrtine bolo jasné, že Portugalsko má lepšie šance, ale viac ako tretí gól z poľa od Afonsa Caramalha sa nekonal. Konečné skóre bolo 3: 0 pre Portugalsko, ktoré podporilo dobré publikum.