Zrakovo postihnutá korčuliarka Millie Knightová havarovala a otrasila mozog v spätnom zrkadle a získala paralympijský bronz

Britský alpský lyžiar Millie Night Na svoju tretiu paralympiádu vstúpila bez očakávania, že získa jedinú medailu, hoci v roku 2018 získala tri a do Pekingu prišla ako úradujúca šampiónka Svetového pohára v superpohári G.

V sobotu sa však ukázalo, že sa mýlila, keď sa spojila s mentorom Bret Wild Pre historicky prvé olympijské hry Veľkej Británie bronzovú medailu v ženských zjazdovkách pre zrakovo postihnutých v Národnom alpskom centre v Yanqingu. Slovensko Henrieta Farkašová Na podujatí získala tretiu zlatú medailu za sebou časom 1:19,50, kým Čína Zhou Daqing Pri svojom prvom paralympijskom debute získala striebornú medailu časom 1:21,75.

„Ešte tomu nemôžem uveriť! Naozaj sme si mysleli, že na týchto hrách nezískame žiadnu medailu…aký šialený moment!“ napísal Knight v sobotu v príspevku na Instagrame v narážke na utrpenie a zranenia, ktoré postihli nielen jej telo, Od poslednej paralympiády sa to odrazilo aj na jej psychike.

„Tento bronz je niečo veľmi špeciálne,“ povedal Knight po pretekoch médiám. „Je to vyššie umiestnenie ako striebro, ktoré sme mali pred štyrmi rokmi v PyeongChangu. Prešli sme ťažkými vecami a zmenilo nás to.“

23-ročný rytier utrpel za posledných päť rokov viaceré otrasy mozgu, počnúc nárazmi zozadu na chrbát v cieľovej zóne majstrovstiev sveta 2017 a o štyri týždne neskôr na Svetovom pohári v zjazde v Pyeongchangu. Oba razy som prešiel cieľom v plnej rýchlosti a narazil na prekážky. Najvážnejšia však bola jej nehoda v Južnej Kórei, keď ju trikrát prevrátila a vykĺbila si čeľusť.

Napriek tomu, že na paralympiáde 2018 získala dve striebra (zjazd, super g) a bronz (slalom), priznala, že na jej účinkovaní tam mali vplyv zranenia. Počas sezóny 2018-19 si dala pauzu od súťaženia a hovorí, že zvažovala, že spolu vypadne, ale v nasledujúcej sezóne sa vrátila k hraniu.

READ  Zápasy UFC a Bellator sú ohlásené na 10. až 16. júla

„Otrasy mozgu boli strašné,“ spomína. „Radšej by som stratil viac zraku, ako by som mal znova utrpieť otras mozgu. Zotavovanie bolo veľmi pomalé a veľmi bolestivé, vzalo mi to toľko sebadôvery a mal som toľko strachu, že už nikdy nebudem môcť vstať.“ .“

Viac informácií o zimnej detskej obrne: Oksana Masters vyhrala biatlonové zlato na otvorení zimných paralympijských hier 2022

Vo februári 2021 Knightová opäť havarovala na Svetovom pohári v Rakúsku, utrpela otras mozgu a vykĺbila si čeľusť, no o päť mesiacov neskôr bola opäť na korčuliach. Vďačí za to, že sa v posledných rokoch venovala mimoriadnemu mentálnemu tréningu, pričom úzko spolupracovala so športovým psychológom v tíme GB. Kelly Fay.

Knightová, ktorá sa stala najmladšou britskou atlétkou, ktorá súťažila na Zimných paralympijských hrách v roku 2014, keď mala iba 15 rokov.

„Prejsť bránkovú čiaru s úsmevom na tvári bol náš cieľ číslo jeden. Naozaj sme si nemysleli, že sme na úrovni, ktorá získa medailu. A teraz sme tu, bronzoví medailisti.“

Medaila bola rovnako emotívna pre Wildea, bývalého lyžiarskeho pretekára zo Škótska, ktorý pracuje na plný úväzok ako ponorka pre Royal Navy. V posledných rokoch bol prepustený, aby riadil jazdca.

„Bolo to dlho na snehu a pracujeme na budovaní tejto dôvery v tomto vzťahu,“ povedal Wilde. „Poznáme sa zvnútra aj vonku na snehu. Pri raňajkách viem povedať, ako sa Millie cíti – či je to dobrý alebo zlý deň s tým, ako dýchate do mikrofónu, keď lyžujeme. Ako tím pracujeme tak dobre spolu a dnes som na to neskutočne hrdý. Pretože viem, aké to bolo pre Mielle desivé.“

Pre Varkasovú zisk zlatej medaily – 10. paralympijské zlato a celkovo trináste – znamenal víťazstvo nad nedávnymi prekážkami, ktoré zahŕňali aj zmenu navádzača len mesiac pred Pekingom.

READ  S vodíkom v cestnej doprave má Slovensko vysoké ambície

„Môj mentor sa pred mesiacom zranil na majstrovstvách sveta a potrebovala som nájsť nového mentora,“ povedala po pretekoch médiám. „Martina (moticaVeľmi dobre, som rád, že s ním môžem pretekať.“

35-ročná slovenská pretekárka v posledných rokoch zápasila aj so svojimi zdravotnými problémami, po tom, čo podstúpila tri operácie od zranenia kolena na majstrovstvách sveta v roku 2019.

„Bolo to pre mňa veľmi ťažké a veľmi bolestivé,“ povedala. „Ale teraz som späť. Som prvý a cítim sa veľmi dobre. Som šťastný.“

Zahŕňa aj alpské lyžovanie: Paralympijská modelka Danelle Umstead si kladie za cieľ podporiť ďalšiu generáciu žien, aby „ovládli nemožné“.