Zlatý vek sa skončil. Mnoho legiend vodného slalomu skončilo so športom

Posledné majstrovstvá sveta v Onove znamenali koniec šesťnásobnej olympijskej medailovej kariéry. Ďalší môžu nasledovať budúci rok.

V najúspešnejších slovenských olympijských športoch pomaly vzniká nová generácia. Mnoho vodných slalomárskych legiend ukončilo súťažnú kariéru po majstrovstvách sveta, ktoré sa konali v dňoch 22.-26. septembra v Onove.

Patria sem bratia Peter a Pavol Hauschornerovci a Elena Kaliskovi a bratranci Ladislav a Peter Shekterovci a Jana Dukatova.

Ďalší dvaja športovci, Michal Martikan a Aleksandar Slavkovsky, pravdepodobne budúci rok po majstrovstvách Európy v Liptovskom Mikuláši odídu do dôchodku. Informoval Sportnet.sk.

Olympijskí medailisti

Bratia Hochschornerovci patria k najúspešnejším slovenským olympijským športovcom, získali tri zlaté medaily a jednu bronzovú. Slalomári ukončili kariéru vo veku 42 rokov.

Bratranci Ladislav Škantár (38) a Peter Škantár (39) získali zlatú medailu na letných olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiro. V súčasnosti pracujú ako funkcionári v Športovom centre polície, pričom Peter Shkantar je ďalším trénerom jazdca na vodnom člne Mate Pechosa.

Dvojnásobná olympijská víťazka Kaliská ukončila kariéru vo veku 49 rokov. Okrem olympijských titulov získala aj svetový šampionát a bola vyhlásená za päťnásobnú majsterku Európy. Vyhral tiež mnoho svetových pohárov.

Dukátová (38) je majsterkou sveta K1 a tiež majsterkou sveta číslo 1 na podujatí C1. Má tiež štyri strieborné medaily zo svetového šampionátu a niekoľko medailí zo svetového šampionátu (vrátane štyroch zlatých) a niekoľkokrát vyhrala svetový pohár.

Nová generácia športovcov

Slovensko má mnoho talentov, ktoré by v budúcnosti mohli triumfovať vo vodnom slalome.

Patrí sem Beňuš (33) v triede C1, ako aj Marko Mirgorodský (22), ktorý súťaží na rovnakom podujatí, informoval Sportnet.

READ  Climate Pledge Arena je pripravená na vášho prvého hokejového krakena

V triede K1 vedie rebríček 24-ročný Jakub Grigar. Na poslednej olympiáde v Tokiu získal striebornú medailu. Ďalším talentom v tejto kategórii je Adam Gunsenica (21).

Čo sa týka ženskej divízie, Ilyshka Mintalova (22), Monika Shkachova (21), Soka Stanovska (21) a Zuzana Pashkova (16) majú podľa Sportnetu šancu na úspech.

27. septembra 2021 o 11:23 | Zostavila posádka Spectator