Zimné paralympijské hry 2022: Británia získala prvú medailu, keď Ukrajina v prvý deň vstala | zimné paralympiády 2022

Veľká Británia otvorila svoje zimné paralympijské ťaženie bronzovou medailou pre Millie Knight a mentora Bretta Wilda na prvom medailovom podujatí v Pekingu. Knightová sa v kategórii zrakovo znevýhodnených žien v zjazde umiestnila na treťom mieste za Slovenkou Henrietou Varkašovou, ktorá na paralympiáde obsadila 10. zlatú medailu.

Knight povedal: „Tento bronz je niečo veľmi špeciálne. Je to o poznanie vyššie ako naše striebro spred štyroch rokov v Pyeongchangu. Prešli sme ťažkými vecami a zmenilo nás to. Prekročenie hranice s úsmevom na tvári bolo pre nás číslo jedna.“ Mám pocit, že som na deviatom oblaku a naozaj nemôžem uveriť, že sa nám to stalo.“

Britka Mina Fitzpatricková skončila piata, striebro získal Zhou Daqing, prvú individuálnu medailu, ktorú čínsky atlét získal na zimných paralympijských hrách. Hostitelia mali dobrý štart s celkovo ôsmimi medailami vrátane Liu Zixu a Guo Yujie, ktorí si odniesli zlato z biatlonových podujatí.

Millie Knight a jej sprievodca Brett Wilde oslavujú. Foto: Xinhua/Shutterstock

Najemotívnejšie scény dňa boli v Národnom biatlonovom centre Zhangjiakou, kde Grigorij Vovčinskij získal prvú zlatú medailu Ukrajiny na hrách. „Pred pretekmi som si myslel, že by som sa mal pokúsiť urobiť všetko pre Ukrajinu,“ povedal. Musím myslieť na vojnu, na svoju krajinu, na svoj ľud, na svojho pána.

„Milujem Ukrajinu. Milujem šport, ale dnes som bežal, pretože chcem, aby sa život na Ukrajine posunul do budúcnosti.“

Vovchynskyimu srdečne zablahoželal strieborný medailista Marco Mayer z Nemecka, ktorý prišiel o 45 sekúnd neskôr. Nemecký paralympijský výbor vo svojom tweete nazval ich úspechy „medaily za mier“.

Ukrajinskí krajania Vovčynskyj Liudmyla Liashenko a Taras Rad získali striebro v biatlone aj počas dnešného stretnutia, ktoré sa skončilo ďalším zlatom pre Ukrajinu, pretože Oksana Shyshkova simulovala svoju tímovú kolegyňu, aby vyhrala preteky žien pre zrakovo postihnutých športovcov.

READ  Jay Sagiv a Itamar Einhorn dopĺňajú zoznam Israel – Premier Tech 2024

Ukrajina pokračovala v vymetaní pódií v biatlone, svoje tretie zlato získal Vitalij Lukjanenko proti krajanom Oleksandrovi Kazikovi a Dmytrovi Sojarkovi.

Grygorij Vovčynskyj z Ukrajiny na ceste za zlatou medailou.
Grygorij Vovčynskyj z Ukrajiny na ceste za zlatou medailou. Foto: Issa Kato/Reuters

Na víťazstve Oksana Masters v biatlone žien bola aj ukrajinská zložka. Masters sa narodil na Ukrajine a po adopcii sa usadil v Spojených štátoch, v krajine, za ktorú súťažil. Len pár hodín pred súťažou Uverejnené na jej sociálnych sieťach Že „bolo ťažké nájsť moju vášeň a túžbu súťažiť v týchto hrách uprostred vojny sužujúcej moju rodnú Ukrajinu. Cítim sa sebecky, bezmocne a vinný za to, že som tu.“

Zlaté medaily sa pridali k dvom, ktoré vyhrala v Pyeongchangu, a dvom v cyklistike na letných paralympijských hrách v Tokiu 2020, ktoré boli odložené kvôli Covidu.

Rakúšan Johannes Agner, ktorý mal 16 rokov, vyhral jedného z najmladších atlétov, ktorí súťažili na týchto hrách. Kanadského obhajcu titulu Maca Marca zdolal o 0,36 sekundy. Aigner, jeden z jeho piatich lyžiarskych súrodencov, z ktorých traja sú zrakovo postihnutí, sa prvýkrát postavil na svah vo veku štyroch rokov.

Na súťaži žien v stoji došlo k prekvapeniu, keď osemnásobná paralympijská šampiónka a obľúbenkyňa Marie Bouchyová z Francúzska havarovala pri pokuse o obhajobu titulu. Zlato získala Kanaďanka Molly Jepsenová. Radosť však zažil aj ďalší francúzsky pretekár: Arthur Bouchet si napokon z Pyeongchangu odniesol zlato v zjazde mužov po štyroch striebrech.

Minulý mesiac v Pekingu získal Nový Zéland svoje prvé zlaté medaily v zimných športoch, no ešte lepšie výsledky má v paragrafových športoch. Corey Peters si odniesol domov 17. zlato v krasokorčuliarskej histórii a doplnil tak svoju zbierku, ktorá zahŕňala striebro v Soči a bronz v Pyeongchangu. Mužskú výhru v svahovom sede označil za „ľad na torte“ svojej kariéry. „V tom čase som riskoval všetko,“ povedal. „Možno to bol beh môjho života.“

READ  Slovensko porazí Srbsko bez Djokoviča a dostane sa do finále Davisovho pohára - Šport
Corey Peters z Nového Zélandu hrá v Pekingu.
Corey Peters z Nového Zélandu hrá v Pekingu. Foto: Gonzalo Fuentes/Reuters

Na týchto hrách je 564 športovcov so špeciálnymi potrebami, čo je porovnateľné s rekordom účasti v Pjongčangu v roku 2018. Nebyť vylúčenia ruskej a bieloruskej delegácie po ruskej invázii na Ukrajinu, číslo by bolo ešte vyššie. Súťaží rekordných 138 žien v kategórii Para.

Štátna tlačová agentúra TASS v Rusku uviedla, že ministerstvo športu krajiny plánuje alternatívne podujatie k zimným paralympijským hrám, na ktorých sa zúčastnia vylúčení ruskí a bieloruskí športovci, ktoré sa má konať na miestach, ktoré v roku 2014 hostili hry v Soči. Štátna televízia Match TV odmietla vysielať olympijské hry v Pekingu so slovami: „Vyjadrujeme solidaritu s našimi športovcami – priamy prenos z paralympijských hier bol zrušený.“

Prezident Medzinárodného paralympijského výboru Andrew Parsons na piatkovom otváracom ceremoniáli zaujal titulky novín svojím vášnivým protivojnovým prejavom, no podľa správ nie v Číne. Priamy prenos v čínskej štátnej televízii údajne nepreložil Parsonsovo odsúdenie vojny a potom na čas znížil hlasitosť jeho vyhlásení v angličtine.

Britský curlingový tím na invalidnom vozíku mal zmiešané šťastie, pričom vlajkonosiči na otváracom ceremoniáli, Gregor Ewan a Megan Dawson Farrell, boli medzi štyrmi. Po prehratom tesnom úvodnom zápase 7:5 s Nórskom sa zapotácali a vyhrali svoj druhý zápas 10:6 proti Spojeným štátom. Britský tím má teraz deň voľna a zajtra sa v pondelok stretne so Švajčiarskom a Slovenskom v úlohe červienky.