Vlhová popiera Holdenerovi prvé víťazstvo v slalome SP; Shiffrin DNF’d

KRANJSKA GORA – Slovenská lyžiarka Petra Vlhová zvíťazila v nedeľu v slalome Svetového pohára žien, čím uprela vedúcej prvej jazde Wendy Holdenerovej zo Švajčiarska prvé víťazstvo v kariére.

Mikaela Shiffrinová bola po úvodnej jazde tretia, no v druhej jazde, ktorá sa zdala byť bleskovo rýchla, vybehla na lyžiach, kým Američanka nenastúpila na bránu.

Bolo to prvýkrát za takmer štyri roky, čo Shiffrinová nedokázala dokončiť slalom. V januári 2018 odjazdila na lyžiach druhú jazdu pretekov vo švajčiarskom Lenzerheide, posledný slalom pred ZOH v Pjongčangu.

Vlhová o osem stotín sekundy zaostávala za Holdenerom a najrýchlejšie zajazdila v druhej jazde, keď ako posledná štartujúca vyvinula tlak na lídra Švajčiarska.

Holdenerová, ktorá pretekala vo svojom 100. slalome v kariére, sa držala vo vedení v prvej polovici svojej jazdy, ale napokon skončila 0,23 za Vlhovou. Tretia Anna Swenn Larssonová zo Švédska zaostala o 1,06 bodu.

Vlhová označila preteky za „veľký boj“ po tom, čo kritizovala podmienky trate po dňoch sneženia v slovinskom stredisku.

Ad

„Dnes ráno som bola trochu nahnevaná, pretože keď som videla podmienky, neboli také ideálne, nie ako preteky Svetového pohára,“ povedala Vlhová.

„Pri druhom behu som urobil všetko.“ Nakoniec je to ďalšie víťazstvo, takže som šťastný, pretože môj tím robí všetko pre to, aby som bol v perfektnej forme.“

Pre Slováka to bolo 25. víťazstvo v kariére. Obhajkyňa celkového prvenstva vyhrala päť zo šiestich tohtoročných slalomov a vedie poradie disciplíny o obrovských 240 bodov od druhej Shiffrinovej. Američanka však zostala v celkovom čele s náskokom 35 bodov pred Vlhovou.

Svetový pohár a majsterka sveta v slalome Katharina Liensbergerová z Rakúska sa vo svojej druhej jazde postavila na obkročmo.

Výsledok znamenal pre Holdenera ďalšie srdce.

READ  Slovensko kupuje Bayraktar z Turecka

Švajčiarsky lyžiar získal 29 pódiových umiestnení v slalome bez víťazstva v pretekoch. Žiadna iná lyžiarka v histórii Svetového pohára, žena ani muž, nedosiahla viac najlepších troch výsledkov v jednej disciplíne bez víťazstva.

Ad

Jej švajčiarska tímová kolegyňa Michelle Gisin vybehla na lyžiach skoro vo svojej prvej jazde, keď obkročmo obkročovala tretiu bránu.

V minulej sezóne sa Gisin stala prvou švajčiarskou lyžiarkou, ktorá vyhrala ženský slalom po takmer 19 rokoch. Gisin a Liensberger sú jediní lyžiari okrem Shiffrinovej a Vlhovej, ktorí vyhrali slalom od januára 2017.

Nedeľné preteky boli predposledným slalomom žien pred olympiádou v Pekingu. Na podujatie, ktoré bolo pre nedostatok snehu presunuté z iného slovinského strediska Maribor, nemali vstup žiadni diváci.

Ďalšími pretekmi je nočný slalom v rakúskom Schladmingu v utorok na podujatí presťahovanom z Flachau, ktoré zasiahol nedávny nárast infekcií koronavírusmi.

___

Copyright 2022 The Associated Press. Všetky práva vyhradené. Tento materiál sa nesmie publikovať, vysielať, prepisovať alebo redistribuovať bez povolenia.