USA zvíťazili nad Ukrajinou 2:0 v kvalifikácii o pohár Billie Jean Kingovej

Poďakovanie: Maya Carter/Asheville Citizen Times/USA TODAY NETWORK

V tenisovom zápase, ktorý zatienili najťažšie udalosti, zvíťazil tím USA v piatok nad Ukrajinou 2:0 v kvalifikačnom kole pohára Billie Jean King Cup v Asheville v Severnej Karolíne.

Podujatím s rovnakým názvom bola účasť Billie Jean Kingovej na zápase, na ktorom sa predstavil tím hosťujúcich hráčov z krajiny bojujúcej proti invázii zo susedného Ruska. Oba tímy a King sa postavili spoločne, aby predstavili ukrajinskú štátnu hymnu a držali minútu ticha za „ľud Ukrajiny“.

Spojené štáty americké vyhrali obe dvojhry, ktoré nasledovali v priamych setoch, čiastočne vďaka epickému víťazstvu v tajbrejku. Alison Riskeová zvíťazila nad Dianou Yastremskou 7:6 (16), 7:5, keďže Američanka si v prvom sete tajbrejku ušetrila štyri setbaly. Jessica Pegula zvíťazila nad Katarínou Zavatskou 6-2 6-1 a poskytla hostiteľkám solídny náskok v sobotňajšom zápase dvojhry a obrátenej štvorhry v najlepšej z piatich sérií.

Ďalšie štyri tímy zakomponovali do série play off 2:0. Taliansko vedie hosťujúce Francúzsko v Alghere, hostí Kazachstan vedie Nemecko na Nur-Sultan, hostí Poľsko vedie proti Rumunsku v Radome a hosťujúce Španielsko vedie Holandsko v Hertogenboschi.

Domáci Česko a Veľká Británia remizovali v Prahe 1:1 a Kanada viedla po úvodnom zápase vo Vancouveri nad Lotyšskom 1:0.

Belgicko zaznamenalo drvivé víťazstvo nad Bieloruskom vďaka jeho statusu ako spojenca Ruska pri invázii na Ukrajinu. Bielorusko aj obhajca titulu Rusko majú momentálne zakázané hrať v medzinárodnom tímovom tenise. Automatickú miestenku pre Rusko na novembrové finále získala Austrália, ktorá sa tento týždeň pridala k Belgicku, Slovensku a Švajčiarsku ako osem víťazov.