USA vedú vo svete hokeja Slovensko 6: 1 a v semifinále čelia Kanade

Riga Colin Blackwell a Conor Garland strelili vo štvrtok po dva góly, keď USA zvíťazili nad Slovenskom 6: 1 o postup do semifinále s Kanadou na majstrovstvách sveta v hokeji.

Kanaďania, ktorí prehrali svoje prvé tri zápasy na turnaji, ohromili Rusko 2: 1 gólom za predĺženie, ktorý strelil Andrew Manjiabani.

Druhým sobotňajším semifinálovým zápasom bude duo obhajcov titulu Fínsko a Nemecko, ktoré na penaltách ohromilo Švajčiarsko 3: 2. Fínsko porazilo Česko 1: 0.

Všetci štyria víťazi odohrali prípravné zápasy v skupine B a proti sebe sa postavili ako červienka. USA zvíťazili nad Kanadou 5: 1, Fínsko nad Nemeckom 2: 1.

Vo štvrtok skórovali aj Brian Boyle a Sasha Chmelevsky a Cal Peterson urobil 27 exportných zákrokov pre Američanov, ktorí vyhrali siedmy zápas v rade na turnaji.

USA, ktoré sa ako prvé nasadili do predkola, dostali góly v prvom polčase od Boyla, Blackwella a Garlanda a boli na ceste.

V druhom polčase dal Slovensko na hraciu plochu Petr Celerik, ale Blackwell strelil svoj druhý gól v zápase neskôr v tomto termíne. Chmelewski a Garland skórovali v tretej proti brankárovi Adamovi Huskovi, ktorý čelil 33 strelám.

Troy Strecher predviedol vynikajúci zákrok cez bránkovú čiaru a v presilovke 2:12 našiel Mangiapane.

Kanada vyrovnala zápas o 5:03 tretej tretiny presilovou hrou Adama Henriqueho. Conor Brown vyslal rýchlu strelu Henriqueho do hornej časti brvna, ktorý prekonal Sergeja Bobrovského.

Rusko, ktoré v skupine A skončilo na prvom mieste, otvorilo skóre 14:32 druhého polčasu, keď Jevgenij Timkin pálil do prihrávky obrancu Dmitrija Orlova do odkrytej siete.

Darcy Comber zachránil 24 zákrokov pre Kanadu, ktorá v posledný deň potrebovala pomoc z Nemecka a Lotyšska, aby sa dostali do štvrťfinále.

Výhra nad Švajčiarskom poslala Nemecko prvýkrát od roku 2010 späť do semifinále.

READ  Chorvátsko a Holandsko postupujú v Lige národov; Francúzsko prehráva

Nemci v posledných minútach stiahli brankára a strelili vyrovnanie od Leona Gawankeho, ktoré zostáva 44 sekúnd. Vyhrali penaltový rozstrel 2: 1, keď Marcel Noebbels prekonal Leonarda Genoneho.

Pre Švajčiarsko to bola približná štvrťfinálová prehra. Pred dvoma rokmi Kanada zviazala Švajčiarsko s druhým, ktoré hralo v regulácii, a nakoniec prehrala. Tentoraz vyhodili do vzduchu vedenie 2: 0 na góly obrancov Ramona Untersandera a Fabrice Herzoga.

Tom Kunkel znížil v posledných troch minútach druhého polčasu vedenie Švajčiarska 2: 1.

Nemecký brankár Matthias Niederberger povolil gól Tima Maiera iba na päť pokusov o trestné strieľanie Švajčiarska. Dominic Cahon skóroval za Nemecko aj v penaltovom rozstrele.

V druhej polovici zápasu 12:55 skóroval Jerry Inala a Josie Olkinwara zachránil 28 zákrokov, keď Fínsko porazilo Čechov. Simon Hrubek zachránil 23 loptičiek pre Česko.

Majstrovstvá sveta 2020 boli kvôli pandémii zrušené. Fíni zvíťazili v roku 2019.

___

Copyright 2021 Associated Press. Všetky práva vyhradené. Tento materiál nesmie byť publikovaný, vysielaný, prepisovaný alebo redistribuovaný bez súhlasu.