Turnaj UEFA Futsal EURO: Španielsko, cez Slovensko

Španielsko a Slovensko doplnili zostavu štvrťfinále UEFA Futsal EURO 2022, keď sa uzavreli skupiny C a D.

Španielsko zabezpečilo pokračovanie ich snahy o ôsmy titul, keďže v Groningene porazilo už kvalifikované Gruzínsko 8:0 na čelo D-skupiny, význam porážky Azerbajdžanu 4:2 s Bosnou a Hercegovinou v Amsterdame bol zbytočný. Debutanti Slovenska zdolali v Groningene Chorvátsko 5:3 a v C-skupine si vybojovali druhé miesto za Ruskom, ktoré ukončilo nádeje Poľska v Amsterdame výhrou 5:1.

Štvrťfinále sa začne v pondelok v Amsterdame, keď sa víťazi Portugalska stretnú s Fínskom a Kazachstanom s Ukrajinou. Nasledujúci deň sa stretne Rusko s Gruzínskom a Španielsko so Slovenskom.

Slovensko 5-3 Chorvátsko

Hlavné body: Slovensko 5-3 Chorvátsko

Martin Směřička a Tomáš Drahovský udreli dvakrát, aby udržali ťaženie Slovenska v chode, keďže získali potrebné víťazstvo a Poľsko bolo porazené. Směřička tesným zakončením za brankára Žarka Luketina od Petra Kozára vypichol úvodnú strelu. Chorvátsko, ktoré vedelo, že remíza bude stačiť, vyrovnalo, keď Kristijan Postružin prerušil hru v strede poľa a potom doklepol do prázdnej brány. Sekundy pred prestávkou obnovil vedenie slovenský kapitán Kozár, keď po rýchlom nákope Drahovského z voleja trafil žŕdku.

Drahovský bol po prestávke vo výbornej forme, len šesť sekúnd po reštarte vsietil divokú jazdu a parádne potrestal Zorana Primića. Chorvátsko pohrozilo návratom a znížilo manko úhľadným pokusom Mateja Horvata z ostrého uhla a tečovanou strelou Franca Jelovčića neskoro, ale nechalo si príliš veľa práce.

Tomáš Drahovský, hráč Slovenska: „Vieme, že sú to naše prvé majstrovstvá Európy a pred zápasom sme si povedali, že chceme pokračovať v písaní histórie a dostať sa do štvrťfinále. A už sme tam. Všetci vieme, že tím je na prvom mieste a ja vždy Chcem pomôcť, nielen gólmi, ale aj mojím štýlom hry. Tvrdo sme bojovali a myslím si, že sme chceli vyhrať viac ako Chorvátsko. Boli sme odhodlanejší. Náš brankár zastavil takmer všetko a pomohol nám v ťažkých chvíľach.“

Franco Jelovčić, kapitán Chorvátska: „Je to pre nás ťažké. Do zápasu sme vstúpili dobre, lepšie ako oni. Mali sme niekoľko šancí, no nevyužili sme ich. Potom sa ujali vedenia a celkovo si myslím, že boli lepší ako my. Chýbalo nám trochu šťastie. Musíme sa zlepšiť. Je ťažké o tom teraz hovoriť, ale aspoň sme boli na tomto turnaji.

Kľúčová štatistika: Slovensko je po Fínsku a Gruzínsku tretím debutantom, ktorý si tu vybojoval štvrťfinálové umiestnenie. Pred týmto finále len dvaja nováčikovia prekonali skupinovú fázu: Azerbajdžan v roku 2010 a Kazachstan v roku 2016.

Rusko 5:1 Poľsko

Najdôležitejšie body: Rusko 5-1 Poľsko

Rusko bolo potvrdené na prvom mieste už pred výkopom, ale chcelo si udržať tempo a viedlo v piatej minúte, keď Anton Sokolov zobral loptu asi desať metrov od prenikavej prihrávky Sergeja Abramova, otočil svojho muža a vystrelil. Rusko zdvojnásobilo svoj náskok na štvrťhodine, keď sa Artem Antoshkin prehnal okolo Mikołaja Zastawnika po pravej strane a poslal center, ktorý Daniil Davydov otočil na čiare.

Ale Poľsko, ktoré vedelo, že víťazstvo by ich mohlo preniesť, ak by triumfovalo aj Slovensko, malo tesne pred prestávkou nádej, keď Sebastian Leszczak premenil prvú desaťmetrovú penaltu finále. Na začiatku druhého polčasu však Robinhova improvizovaná prihrávka zadnou pätou upravila Ivana Chishkalu na 3:1. Chishkala potom skĺzol Antoshkinovu prihrávku a Ivan Milovanov dokončil ťah začatý hodom Dmitriho Putilova, aby dokončil takmer bezchybné skupinové ťaženie.

Daniil Davydov, hráč Ruska: „Podarilo sa nám vyhrať už tretí zápas v rade, takže toto je veľmi pozitívny výsledok. Zároveň tie najťažšie a najzaujímavejšie výzvy ešte len prídu. Sotva som niečo strelil, keď som skóroval. Snažil som sa byť na vzdialená žrď a lopta ma práve zasiahli.“

Błażej Korczyński, tréner Poľska: „Šťastie nestálo na našej strane. Rusko je veľmi dobrý tím a vedeli sme, že ich musíme držať vzadu, potom ak máme tri šance, musíme dať dva góly. Toto sa nám nepodarilo. Možno 5- 1 bolo trochu veľa. V prvom zápase, keď sme mali poraziť Chorvátsko, sme prišli o všetko.“

Kľúčová štatistika: Poľsko odchádza zo svojho tretieho finálového turnaja bez víťazstva po rokoch 2001 a 2018.

Gruzínsko 0-8 Španielsko

Hlavné body: Gruzínsko 0-8 Španielsko

Sedemnásobný šampión Španielsko dosiahol hrozivú formu, aby vyhral skupinu D s neľútostným prejavom, ktorý zabezpečil debutantom Gruzínsku, ktoré sa už kvalifikovali do vyraďovacej fázy, po prvý raz vo finále o body.

V šťastnom prvom polčase zakončil Borja oslnivý tímový ťah klinickým zásahom v deviatej minúte predtým, ako Sergio Lozano zaútočil na tvrdú penaltu a Chino prestrelil tretiu. Keďže brankár prvej voľby Gruzínska Zviad Kupatadze po prestávke vypadol pre zranenie, Španielsko sa v druhom polčase rozbúrilo. Solanova šikovná otočka a strela a vyrovnaná koncovka od Cecilia Moralesa prišli na oboch stranách vlastného gólu Irakli Todua a Adolfo naštrbil siedmu prihrávku Camacha Péreza, ktorá rozdelila obranu. Giorgi Ghavtadze si loptu premenil aj do vlastnej siete, do konca zostávalo 71 sekúnd.

Kapitán Španielska Ortiz mal ďalší dôvod na oslavu, keďže absolvoval rekordný 52. ročník futsalového EURO (vrátane kvalifikácie). Teraz je jeden za rekordom Luisa Amada vo finále, ktorý je 33.

Chaguinha, hráč Gruzínska: „Ťažko sa vysvetľuje prehra, ako je táto. Boli sme pripravení a vedeli sme, že Španielsko dá všetko, aby dosiahlo výsledok, ktorý potrebovali, ale nečakali sme, že to bude také ťažké. Myslím si, že sme boli príliš uvoľnení, ale možno bolo dobré vydržať takýto zápas, pretože rovnakú chybu neurobíme vo štvrťfinále.“

Federico Vidal, tréner Španielska: „Boli sme dobrí po všetkých stránkach a otvoril sa výsledok. Myslím si, že to bol skvelý zápas od všetkých. Bolo vidieť, že hráme o život a tak to odteraz bude, takže dúfame, že toto bude stálica. Od začiatku sme išli za víťazstvom a necítili sme tlak. Veľmi dobre sme dominovali. Slovensko bude veľmi ťažký zápas. Ak chceme vyhrať, musíme hrať skvelý zápas.“

Kľúčová štatistika: Španielsko sa prebojovalo cez skupinovú fázu na 20. veľký turnaj v rade. Jedinýkrát, čo neboli úvodné Majstrovstvá sveta vo futsale v roku 1989 – v Holandsku.

Azerbajdžan 4:2 Bosna a Hercegovina

Najdôležitejšie body: Azerbajdžan 4:2 Bosna a Hercegovina

Debutová finálová kampaň Bosny a Hercegoviny sa mala dnes skončiť, nech sa už stalo čokoľvek, ale začalo sa veľmi dobre, takže Bolinha bol v rozpore s tým, že Bolinha dostal Azerbajdžan do vedenia vynikajúcim samostatným nájazdom a strelou do horného rohu. Eduardo získal druhú po tom, čo Rafael Vilela získal loptu na pravej strane Azerbajdžanu. Anel Radmilović stiahol jeden z pokutového kopu po tom, čo Gallo podrazil Marija Aladžića.

Španielske víťazstvo proti Gruzínsku znamenalo, že Azerbajdžan, ktorý začínal len s 11 hráčmi a pre zranenie prišiel o Isu Atajeva, vedel, že ich malé šance v kvalifikácii sú bez ohľadu na výsledok. V druhom polčase, ktorý sa odohral v skvelej atmosfére v amsterdamskom Ziggo Dome, sa však ich úroveň energie ešte zvýšila. Felipinho bol vylúčený o desať minút a Dragons sa presadil, keď sa Nermin Kahvedžić premenil po centri Bilala Jelića. Vilelov úderný finiš čoskoro obnovil vedenie Azerbajdžanu a spečatili svoje jediné víťazstvo v sekcii vďaka Gallovmu víťaznému gólu.

Alesio, tréner Azerbajdžanu: „Napriek všetkým problémom, ktoré sme mali počas tohto turnaja, je toto dnešné víťazstvo pre nás veľkým úspechom. Chcem zablahoželať všetkým v našom tíme, najmä tým, ktorí nie sú s nami, k tomuto víťazstvu. Samozrejme, chceli sme sa kvalifikovať, ale víťazstvo je víťazstvo! Rizvan Farzaliyev je najlepší hráč, s ktorým som celý život pracoval. Mal by byť príkladom pre mladých hráčov Azerbajdžanu, ak chcú byť v budúcnosti dobrými hráčmi.“

Ivo Krezo, tréner Bosny a Hercegoviny: „Chcem zablahoželať k víťazstvu, ale aj mojim hráčom k dnešnému úsiliu. Naozaj nechali na ihrisku srdce. Mali sme viac šancí, no súper skóroval po našich chybách a čoskoro sme mali až štyri fauly, takže sme nemohli.“ Nehrajte tak agresívne, ako sme plánovali. Sme naozaj šťastní, že sme sa zúčastnili na tomto šampionáte. Sme malá krajina, ale zlepšujeme úroveň nášho futsalu. Dúfam, že bude pre nás bežné zúčastňovať sa veľkých súťaží.“

Kľúčová štatistika: Rizvan Farzaliyev absolvoval svoje 47. stretnutie na futsalovom EURO za Azerbajdžan, vrátane kvalifikácie, čím sa vyrovnal dlhoročnému brankárovi Španielska Luisovi Amado. Viac ich má len jeden hráč: spomínaný Ortiz.

Cesta do finále: všetky zápasy v amsterdamskom Ziggo Dome