Švédsko 1: 0 Slovensko: Emil Forsberg vyhráva na penalty

Trest Emila Forsberga v druhej polovici zápasu zabezpečil Švédsku veľký krok v kvalifikácii do 16. kola na Euro 2020 víťazstvom nad Slovenskom v Petrohrade.

FB Forsberg RB Lipsko skóroval v 13. minúte po tom, čo brankár Martin Dubravka vyradil striedajúceho Robina Quaisona.

Pokutový kop ukončil pre Európu bezgólový 365-minútový beh Švédska od jeho úvodného zápasu v skupinovej fáze na Euro 2016.

Zatiaľ čo si Slovensko mohlo zabezpečiť postup do vyraďovacej fázy výhrou, Švédsko je teraz špičkou v skupine E so štyrmi bodmi – o jeden bod viac ako Slovensko v poslednom zápase so Španielskom.

V prvom stretnutí oboch tímov na významnom turnaji bol v nechýbalom prvom polčase päť pokusov o skórovanie, pretože švédsky kapitán Sebastian Larsson zachránil spoza pokutového územia jediný gól.

Strana Jana Anderssona po prvom polčase opäť ožila a Dubravka predviedol vynikajúci zákrok, keď vyčistil hlavičku Ludwiga Augustinssona. Z výsledného rohu hlavičkoval domov Marcus Danielson.

Švédsku chýbalo iba 25 minút na to, aby získalo viac asistencií ako celok z ich jednostranného úvodného zápasu so Španielskom, v ktorom držali jeden bod napriek tomu, že mali iba 15% a jednu strelu na cieľ.

Po tom, čo v tomto zápase zaujal, dostal 21-ročný Alexander Isak – najlepší mladý hráč La Ligy, ktorý v uplynulej sezóne strelil 17 gólov v 34 zápasoch – pôvodne príležitosť.

Hral však hlavnú úlohu, keď sa v druhom polčase presadilo Švédsko, ktoré videlo vynikajúcim kĺzavým spôsobom obrancu Interu Miláno Milana Skriniara, ktorý krátko po začiatku druhého polčasu zablokoval strelu Isaaca.

Útočník Realu Sociedad Isak, ktorý sa vo svojich 17 rokoch stal najmladším strelcom svojej krajiny strelením gólu proti Slovensku v priateľskom zápase 2017, prinútil Dubravku hrať po príjemnej kariére.

READ  Vždy bojujem o čo najlepšie výsledky – Patrick Dudek má na rok 2017 na Veľkej cene MotoGP lepšie majstrovské tituly

Bol to jeden zo šiestich driblingov, ktoré v zápase absolvoval – viac ako ktorýkoľvek iný hráč na Euro 2020 – a je príznačné, že Isaac zahral loptu v Quaison, keď vyhral rozhodujúci trest.

Porážka ukončila šesťzápasovú sériu víťazstiev pre Slovensko, ktoré bude v sobotu (20:00 GMT) pozorne sledovať súboj Španielska s Poľskom v ostatnom sobotňajšom zápase E-skupiny.

Čo bude ďalej?

Záverečné kolo stretnutí skupiny E sa koná v stredu o 17:00, kedy sa stretnú Slovensko so Španielskom a Švédsko s Poľskom.