Slovenská hokejová jednotka prehrala s Českom, s dvoma hlavami

BRATISLAVA 7. mája (Xinhua) – Slovenskú hokejovú reprezentáciu vo svojom poslednom priateľskom zápase pred majstrovstvami sveta IIHF 2021 dvakrát porazili jej tradiční rivali Česko, vo štvrtok 2: 0 a v piatok 1: 2.

Česká republika a Slovensko, ktoré boli niekoľko desaťročí federáciou a potom sa rozišli v roku 1993, sa stále tešia vynikajúcim vzťahom, ale zároveň si vytvorili silnú športovú rivalitu. Česi majú väčšinou navrch pri väčšine stretnutí v rôznych športoch, najmä v ľadovom hokeji, a očakávania pred zápasom potvrdili pri oboch nedávnych príležitostiach.

Česko určilo vo štvrtok výsledok prvého priateľského zápasu proti Slovensku o dva góly neskôr v zápase. Mladí hostia boli najnebezpečnejším tímom, ale nedokázali využiť svoje množstvo príležitostí. Namiesto toho otvoril skóre v 54. min Rudolf Cervini v hre Fast Break 2: 1 a po 45 sekundách dal David Tomášek víťazný gól 2: 0. Český brankár Roman Weil prešiel do zákroku.

V druhom piatkovom zápase boli Slováci blízko k otvoreniu skóre v prvom polčase, videozáznamy z presmerovania Petra Selarika však ukázali, že lopta sa odrazila od dvoch žrdí a český brankár Kvaka ju zblokoval. Namiesto toho domáci skórovali v druhom polčase, keď Adam Moselle odvrátil prihrávku spoza brány a strelou hosťujúceho brankára vyrazil strelu.

Slováci odpovedali o dve minúty neskôr, keď svoju šancu na rozchod využil 20-ročný Martin Vasco Rodas, ktorý strelil svoj prvý gól v národnom tíme v kariére a vyrovnal tak skóre.

Česi v tretej polovici opäť postúpili po tom, čo si Andre Soster raz našiel cestu spoza bránky a preletel priamo pod brvno, čo viedlo k víťazstvu jeho strany 2: 1, keď Slovensko nedokázalo využiť výhodu 5: 1. 3 presilovka s ponukou Cehlarika. Sľubný odraz od žrde.

„Náš štvrtkový zápas bol lepší. Dnes sme prestali korčuľovať a vo výsledku sme sa dostali pod tlak. Momentálne nie sme veľmi efektívni a ťažko dávame góly. Musíme zostať aktívnejší. Teraz budeme mať dostať sa do finále, „uviedol po zápase asistent trénera Slovenska Michel Handzos. Úpravy pred turnajom, keďže očakávame príchod šikovných hráčov z hotových líg z celej Európy.“