Škótsko, Maďarsko, Slovensko a Severné Macedónsko idú na Euro 2020 – Nový indický expres

od Tlačová agentúra

Škótsko sa vzdalo vyrovnania v 90. minúte, až potom zvíťazilo v penaltovom rozstrele. Dosiahlo tak svoj prvý veľký turnaj po 22 rokoch. Maďarsko skórovalo dvakrát, neskoro zvíťazilo nad Islandom 2: 1 a Slovensko síce stratilo svoj náskok neskoro, ale víťazný gól strelilo v predĺžení.

Severné Macedónsko zažilo plynulejšiu cestu počas štvrtkovej kvalifikácie európskych majstrov na začiatku predchádzajúceho zápasu a na veľkom turnaji bude mať premiéru budúci rok.

Tím 24-tímov na majstrovstvá Európy 2020 oneskorený pandémiou zavŕšili štyri play-off, ktoré ponúkali veľa neskorej drámy na takmer úplne prázdnych štadiónoch.

Všetky nasledujúce tri zápasy prešli v 87. minúte, keď hosťujúci tím viedol 1: 0 a trochu počítal pozemnú výhodu v ére COVID-19. Po troch minútach boli traja vyrovnaní, aj keď nakoniec boli jedinými hostiteľmi, ktorí vyšli dopredu z Maďarska.

Škótsko strelilo všetkých päť trestných striel v penaltovom rozstrele po remíze 1: 1 so Srbskom, kým brankár David Marshall zachránil posledný kop pre domácich od Alexandra Mitroviča.

Maďarsko siahalo po Islande od 11. minúty k vyrovnaniu v 88. min., Pred tým, ako nabehol Dominic Zoboszlai a vyrazil prízemnú strelu, aby dosiahol vynikajúcu výhru v nadstavenom čase v Budapešti.

Slovensko takisto predčasne postúpilo so Severným Írskom, opustilo ho vlastným gólom v 88. minúte a potom sledovalo, ako domáci v nadstavenom čase narazili do žrde. Slovensko viedlo gólom v 110. minúte 2: 1, strelil ho Michel Koresh.

Severné Macedónsko dosiahlo nad Gruzínskom výhru 1: 0 gólom, ktorý na začiatku druhého polčasu strelil 37-ročný Goran Pandev.

Najväčšími víťazmi boli Maďarsko a Škótsko. Patria medzi 12 hostiteľských krajín rozmiestnených po Európe a v júni teraz hrajú dva domáce zápasy v skupinovej fáze.

Severné Macedónsko, ktoré je na FIFA na 65. mieste, sa v budúcom roku ako jediný nováčik na turnaji pripojí k Fínsku.

READ  Veľkosť trhu animácií a VFX Pozrite si úžasný rast v roku 2030 – to je Ardee

Formát kvalifikácie si zaisťuje miesto v turnaji pre nízko položenú krajinu, ktorá vyhrala skupinu v spodnej časti úvodnej Ligy národov, ktorá sa hrala pred dvoma rokmi.

Štyri úrovne Ligy národov boli zoskupené do štyroch zátvoriek, čo dávalo druhú šancu tímom, ktoré sa minulý rok nekvalifikovali prostredníctvom tradičných kvalifikačných skupín.

Kvalifikácia sa mala pôvodne konať v marci, bola však odložená kvôli pandémii koronavírusov, ktorá tiež prinútila UEFA odložiť Euro 2020.

Tvrdá skupina pre Maďarsko

Cena Maďarska prišla v najťažšej skupine – doma proti obhajcovi titulu Portugalsku a Francúzsku, ktorí zvíťazili na majstrovstvách sveta 2018, potom zamierili do Mníchova, aby si zahrali s Nemeckom, majstrom sveta z roku 2014.

Maďarsko by si však malo vychutnať túto výzvu potom, čo sa zdalo, že smeruje von so škaredou chybou brankára.

Island sa ujal vedenia, keď Gilfi Sigurdsson trafil priamy kop cez zdvihnuté ruky brankára Petra Gollaxiho.

Island premárnil čisté šance na zdvojnásobenie vedenia pred vyrovnaním Maďarska, keď Luic Nijo trafil uvoľnenú loptu do siete.

Ideálne Škótsko z miesta

Škótsko sa ešte pred mesiacom, v semifinále proti Izraelu, nikdy nezúčastnilo penaltového rozstrelu v žiadnej veľkej súťaži.

Škóti sú teraz 2: 2 – a 10 z 10 penalt – aby sa dostali na prvý turnaj od majstrovstiev sveta 1998.

Škótsko predviedlo zaručené vystúpenie proti obľúbenému Srbsku a postúpilo nízkym zásahom ľavého nohy Ryana Christieho v 52. min., Ktorý vykopol žrď.

Útočník Realu Madrid Luka Jovi vyrovnal v 90. min odrazenou hlavičkou z rohového kopu, Srbsko však svoju dynamiku v predĺžení nepremenilo na gól.

Škótsko má teraz na svojom konte dva zápasy v Glasgowe – proti susednému Srbsku a Českej republike – a tiež cestu na štadión Wembley, kde bude čeliť Anglicku a oživiť najstaršiu súťaž v medzinárodnom futbale.

READ  39. ročník varšavského filmového festivalu je v plnom prúde

PANDEV dodáva

Vo veku 37 rokov vedie Pandev národný tím Severnej Makedónie o 11 rokov mladší ako on. Bývalá Juhoslávia sa stala nezávislým členom FIFA a UEFA až v roku 1994.

Vo svojom 114. medzištátnom zápase strelil Pandev svoj 36. a najdôležitejší cieľ svojej krajiny, čím upevnil svoju pozíciu národného hrdinu.

Táto hra bola možno najväčšou v histórii dvoch mladých futbalových krajín, ale na 54-tisícový Národný štadión v Tbilisi nemali povolený vstup nijakí fanúšikovia.

Severné Macedónsko vstupuje do skupiny C, ktorú bude hostiť Holandsko a Rumunsko. Rakúsko a Ukrajina čelia v Bukurešti pred prvou účasťou Holandska v Amsterdame.

Fanúšikovia nepomáhajú Severnému Írsku

Jediný vyraďovací zápas s divákmi na tribúnach videl asi 1 000 severoírskych fanúšikov, ktorí prehrali proti sebe kvalifikáciu Euro.

Slováci sa sťahujú do skupiny E, ktorú organizujú Írsko a Španielsko. V Dubline si zahrajú s Poľskom a Švédskom, potom odcestujú do Bilbaa, aby hrali so Španielmi, šampiónmi z rokov 2008 a 2012.