Prekážky Bonanza!

NAIROBI, Keňa – Jamajka Akira Nugentová splnila očakávania svojej krajiny, keď tu včera na štadióne Kasarani získala zlatú medailu v behu žien na 100 m cez prekážky na majstrovstvách sveta v atletike do 20 rokov.

Nugenta čakal náročný test od Ditaji Kambundjiho a to tak bolo, kým švajčiarsky atlét netrafil dve bariéry a uprostred pretekov spadol na zem.

Úver treba dať Nugentovi, ktorý zostal v strede a zaútočil na Victory Road pred poľom v 12,95 s. Victoria Forster zo Slovenska mala tiež problém s prekážkami a preteky nedokončila. Obaja športovci boli následne diskvalifikovaní podľa pravidla TR22.6.2.

Estónskej Anne Maria Milindovej sa podarilo vyhnúť sa krviprelievaniu a získať nečakanú striebornú medailu za 13,45 s, zatiaľ čo Anna Tothová z Maďarska vybojovala bronz za 13,58 s.

V Jamajke došlo v pretekoch k určitému sklamaniu, pretože Onika Wilsonová, favoritka na medailu, sa vo finále nedostavila. V čase tlače nebol známy dôvod jej neúčasti. Wilson nebol jediným jamajským športovcom, ktorý sa nedostal do finále, pretože Oneika McAnuffová sa po vynikajúcom výkone v prvom kole nedostala ani do finále žien na 400 m.

Favorit pretekov sa rozbehol aj vo finále mužov na 110 m cez prekážky. Francúz Sacha Chua, označovaný za jednu z hviezd, na ktoré sa treba pozerať, v piatok prekonal svoj semifinálový rekord a získal včera zlatú medailu za úžasných 12,72. s.

Jamajský Fashawn Fasiana, ktorý krátko po tom, čo v polovici pretekov porazil Francúza, čelil dvom prekážkam, sa akosi dokázal udržať nad vodou a zaistiť si striebornú medailu v osobnom rekorde 13,25 s. Bronzovú priečku obsadil Poliak Jacob Szymanski za 13,43 s.

Finále žien na 200 m neprinieslo na Jamajke šťastie, pretože Africké ženy zmietli prvé tri miesta. Na prvom a druhom mieste skončili Namíbčanky Christine Mboma a Beatrice Maselenge s časom 21,84, respektíve 22,18 s, pričom tretia skončila Nigérijská Favor Ofili s časom 22,23 s. Brianna Lyston skončila na štvrtej priečke, ale neskôr bola diskvalifikovaná za porušenie jazdného pruhu, zatiaľ čo Jamajčanka Aalliyah Francis obsadila siedme miesto za 23,96 s.

READ  Kde sledovať finále Európskej ligy UEFA: TV partneri, priamy prenos | Európskej ligy

Nigérijská Imaupong Nes Okoová vyhrala finále žien na 400 m, v ktorom mala Makanoffová bežať, s osobným maximom 51,55 s. Na druhom mieste sa umiestnila Poľka Kornelia Lesiewiczová, ktorá si taktiež vytvorila osobné maximum 51,97 s, zatiaľ čo Keňanka Silvia Chilangatová ukončila svoj život najlepšie, aby si zaistila bronz za 52,23 s.

Semifinále mužov na 400 m cez prekážky prinieslo na Jamajku zmiešané šťastie, pretože kapitán Devonte Archer sa kvalifikoval do finále po tom, ako v semifinále skončil druhý za najlepších 49,93 sekundy, ale tímový kolega Rochon Clark premárnil šancu vyhrať.

Na prvom mieste ho porazil Turecký Berk Akam, ktorý mal osobné maximum 49,73 sekundy, pretože obaja bojovali do cieľa v brutálnom semifinále. Nigérijčan Ezekiel Nathaniel sa do finále kvalifikoval ako jeden z neautomatizujúcich kvalifikátorov, pričom na tretie miesto dosiahol aj osobný najlepší výsledok 51,39 s.

Očakávalo sa, že Clark, ktorý bežal v semifinále, sa pripojí k Archerovi vo finále a bol na to dobre pripravený, keď prekročil poslednú prekážku na druhom mieste, ale stratil všetku svoju hybnosť len pár metrov od cieľovej čiary a skončil v behu. Na štvrtom mieste preto dnešný finálový zápas prehral.

Bolo by ťažké ísť do Chevonne Hall v semifinále mužov na 800 m, pretože šampión Champs mal ťažšie napredovať na medzinárodnej scéne. Rozhodol sa bežať spredu obvyklým spôsobom a po súboji s Noahom Kibtom o prvé miesto väčšinu druhého kola nemohol zostať v skupine a na záverečnej stovke vybledol na šieste miesto.

Keňan vyhral preteky s časom 1: 46,47 s, pričom na druhom mieste sa umiestnil Čech Jakub Davidek s národným rekordom 1: 46,59 s. Na treťom mieste sa umiestnil Abdullah Hassan z Kanady s časom 1: 46,89.

READ  Sprievodca fanúšika MNUFC na sledovanie medzinárodného futbalu tento týždeň

Aj keď skončil šiesty, Hallov čas 1: 48,50 bol osobným najlepším časom Edwina Allena Highho.

V dopoludňajších hodinách pre Jamajku išlo všetko hladko, pretože všetci muži, ktorí súťažili, postúpili do príslušného finále.

Ralford Mullings pri svojom druhom hode hodil do autu kvalifikačnú vzdialenosť 62,49 metra, aby postúpil do finále, zatiaľ čo Trevor Gonzel dosiahol finále s top-11 z hodu top-12.

Štafetové tímy na 4x100m a 4x400m obsadili druhé miesto a postúpili do dnešného finále, kde budú mať Jamajka štyri tímy, vrátane žien, ktoré chcú k súčasnému počtu štyroch tímov pridať ďalšie medaily.

Jamajka odohrá v posledný deň turnaja deväť zo 14 finále. Jaydon Hebert začne valcovať loptu v trojskoku mužov, predtým, ako si Jariel White a Moses Bridgen pôjdu pre medaily v behu na 400 m prekážok žien. Kapitán Archer bude nasledovať prekážky žien na 400 m.

Mullings a Gonzel budú honiť diskovú slávu a potom sa Shantai Foreman bude snažiť zanechať veľkú stopu v piesku pri skoku do diaľky žien.

Štyri štafetové tímy sa potom budú snažiť zakončiť veci skvelým záverom v štafete, ktorou je Jamajka známa.