Petra Velhová vyhrala ženský slalom na olympijských hrách v Pekingu a dala Slovensku prvú zlatú medailu v alpskom lyžovaní

PEKING – Petra Velhová pridala do zoznamu svojich úspechov zlatú olympijskú medailu, keď v stredu vyhrala ženský slalom na olympijských hrách v Pekingu.

Pre Slovensko to bola prvá olympijská medaila v alpskom lyžovaní a pomohla Vlhovej odčiniť slabý výkon v pondelňajšom obrovskom slalome.

Jej najväčšia konkurentka, dvojnásobná olympijská víťazka Michaela Shiffrinová, vypadla už v prvom kole týchto pretekov a Američanka v stredu opäť nedokončila svoju úvodnú jazdu.

Flova, ktorá už vyhrala titul Svetového pohára v slalome, skončila v obrovskom slalome na nečakanom 14. mieste a vyzerala byť pripravená na väčšiu frustráciu, keď svoj prvý slalom na ľadovcovej trati absolvovala na ôsmom mieste, 0,72 s za vedúcou Linou Dorrovou.

No minulosezónny šampión Svetového pohára si to vynahradil v druhom kole, ktoré nastavil tréner Mauro Bini. Preteky dokončila v kombinovanom čase 1 minúta 44,98 sekundy.

„Úprimne povedané, bolo naozaj ťažké byť pokojný a sústrediť sa na korčuľovanie,“ povedala Velhová. „Mal som však veľa sily zo svojho tímu. Verili mi, verili mi a stále mi hovorili: Si taký silný.“ Len korčuľujte zadarmo. Bavte sa a sústreďte sa na lyžovanie, nič iné. „Vždy mi to hovorili medzi behmi.“

„Dal som zo seba všetko, čo som mal, a nakoniec som olympijský víťaz.“

Flova, 26, sa ponáhľala objať svojich tímových kolegov a trénera po tom, čo prešla cieľovou zákrutou ako štvrtá.

„Nechala svoje srdce v kurze,“ povedala Penny. „O to som ju požiadal.“ „Po prvom kole už nebolo čo stratiť. Musela byť odvážna a odvážna.“

„Povedal som jej: ‚Chcem vidieť niekoho odvážneho a s takým srdcom na tomto kopci.‘ A ona to urobila. Neuveriteľné.“

30-ročná Dor sa rozplakala, keď si uvedomila, že premeškala to, čo by bola jej prvá veľká majstrovská medaila.

READ  Swansea City 0-1 Watford: Ken Cima spečatil neskoré víťazstvo Hornets | futbalové správy

Katharina Linsbergerová z Rakúska bola na svojich nohách o 0,08 pomalšia ako Velhová. Po minuloročnom víťazstve vo Svetovom pohári a majstrovstvách sveta v cikcaku sa objavila odhodlaná zvládnuť disciplínu, no túto sezónu bojovala s chorobou a v decembri sa nakazila aj koronavírusom.

„Nebol som si istý, či to po všetkých týchto ťažkých situáciách zvládnem,“ povedal Linsberger. „Nebol som stopercentne fit, takže to bola pre mňa naozaj ťažká sezóna.“

„Takže som nevedel, či to naozaj dokážem ukázať, ale dnes som zo seba vydal všetko a po prvom kole som chcel z celého srdca korčuľovať čo najrýchlejšie a dať zo seba 100%, čo sa dá.“

Švajčiarka Wendy Holdnerová prekonala Flovovú o 0,12 bodu a pridala bronz k striebru, ktoré získala v slalome na hrách v Pyeongchangu 2018.

Sarah Hector vyzerala pripravená pokračovať vo svojom impozantnom vzostupe ziskom druhej zlatej medaily za tri dni, ale víťazka v obrovskom slalome spadla s cieľovou čiarou na dohľad a predbehla Flovu takmer o pol sekundy.

„Šport je šport a stať sa môže čokoľvek,“ povedal Hector. „Teraz je to určite trochu trpké, ale som veľmi spokojný s tým, ako som poslal zásielku a urobil som to najlepšie.“