Obhajca titulu USA sa zrazí so Slovenskom na otvorení juniorských majstrovstiev sveta

RED DEER, ALBERTA (AFP) – Brankár Bostonskej univerzity Drew Commisso zachraňoval 23-krát, keď obhajca titulu Spojené štáty americké v nedeľu večer otvorili juniorské majstrovstvá sveta v hokeji víťazstvom 3:2 nad Slovenskom.

Tím USA sa po dvoch stintoch dostal do vedenia 3:0 a ustál po tom, čo Martin Krumiak dvakrát skóroval za Slovensko v poslednej – poslednej tretine, keď zostávalo 2:33.

Útočník Minnesoty Matthew Kniss otvoril skóre s náskokom dvoch hráčov, keď v prvom polčase zostávalo 6:25 a Maki Samoskevic z Michiganu pokračoval 1:43 o jedného muža. Landon Slagert skóroval z Notre Dame v druhom polčase.

„Naši chlapci to držali pohromade a odohrali ťažký zápas,“ povedal tréner USA Nate Lyman z Providence. „Je to dobrý prvý krok pre našu skupinu. Musíme naďalej tvrdo pracovať a zlepšovať sa, kým v utorok nastúpime proti Švajčiarsku.“

Američania budú pokračovať v zápase B-skupiny v utorok proti Švajčiarsku.

Simon Latcucci zachránil pre Slovensko 39 lôpt.

V Edmontone v skupine A strelil prvý draftový hráč Owen Power hetrik a pomohol Kanade poraziť Česko 6:3. Popoludní zdolalo Švédsko v druhom sete v Red Deer Rusko 6:3 a Fínsko zdolalo Nemecko v prvom sete v Edmontone 3:1.

Power skóroval v prvom polčase a viedol Kanadu na 3:2, potom dvakrát skóroval v pomere 1:25 v silnej hre dvoch hráčov v polovici druhého polčasu na 5:3.

„Myslím si, že puky si ma práve našli,“ povedal Bauer. „Chalani odviedli dobrú prácu, získavali dobré puky na dobrých miestach na streľbu.“

Buffalo Sabres sa chopilo moci s najlepším výberom júlového draftu. Hviezda z Michiganu s výškou 6 stôp je prvým kanadským obrancom, ktorý na podujatí strelil tri góly v jednom zápase.

„Na týchto turnajoch prišlo a hralo veľa naozaj dobrých hráčov, takže som netušil, že nikto nemá trojku, takže ma to rozhodne prekvapilo.“ Povedala sila. „Urobiť to v tomto bode a nosiť kanadské tričko je určite niečo výnimočné.“

READ  Týždeň slovenského filmu 2023 oznamuje svoju zostavu

Za Kanadu skórovali aj Mason McTavish, Donovan Sebrango a Olin Zellweger, zatiaľ čo Cole Perfetti mal tri asistencie. Dylan Garand zachránil 14 lôpt. Minulý týždeň podpísal vstupnú zmluvu s New York Rangers.

Michel Gut, Pavel Novák a Stanislav Svozel strelili po sebe idúce góly a dostali Česko v prvom polčase nakrátko do vedenia 3:1. Jacob Maleks odohral 30 kôl.

Švéd Theodor Niederbach skóroval v polovici tretieho zápasu, aby zmaril snahu Ruska o návrat.

Po tom, čo Rus Matvey Michkov skóroval dvakrát počas 41-sekundovej tretiny na začiatku tretieho polčasu a znížil skóre na 4:3, Niederbach prekonal brankára Yaroslava Askarova a získal späť dvojgólový rozdiel.

Za Švédsko skórovali aj Oscar Olsson, Emil Andre, Alexander Holtz, Simon Edvinson a Daniel Leungmann a Jesper Walstedt predviedol 27 zákrokov. Za Rusko skóroval aj Fjodor Svichkov a Askarov zastavil 13 striel.

Samuel Helenius strelil dva góly pri víťazstve Fínska nad Nemeckom. Gól strelil aj Joel Mata a 23-krát zachránil Levi Merilinen. Za Nemecko skóroval Luca Munzenberger, Nikita Kwab zblokoval 19 striel.

Rovnakých 10 tímov v prvej divízii sa vráti na podujatie v roku 2023 v Novosibirsku a Omsku v Rusku, oznámila v nedeľu Rada Medzinárodnej futbalovej asociácie (IIHF). Bielorusko tento mesiac postúpilo z divízie IA, čím sa počet hráčov zvýšil na 11.