Na olympijských hrách v Tokiu padli svetové rekordy

The New York Times Reporting by Cindy Yu and Talia Minsberg

Svetové rekordy určite padnú na každých olympijských hrách, keď najväčší svetoví atléti súťažia na jedinom pódiu a technologický pokrok ich posúva stále ďalej. Mnohí sa však tiež pýtali, či podmienky v močiaroch v Tokiu a okolí – a vplyv ročného zdržania – nebudú prekážať očakávaným masívnym výkonom.

Športovci ale vydržali a v niekoľkých športoch boli prekonané svetové rekordy.

Dvaja Američania na trati prekonali svoje vlastné rekordy v behu na 400 metrov cez prekážky a s úžasom pozerali na tabuľku. Sydney McLaughlinová vytvorila svetový rekord a prekonala ten, ktorý stanovila začiatkom tohto roka. Obhajca olympijského víťaza Dalilah Muhammad zajazdil druhý najrýchlejší čas v histórii.

Mužské prekážky na 400 m boli podobným príbehom: Nór Carsten Warholm a Ray Benjamin z USA prekonali svetový rekord. Warholm vyhral preteky, čím prekonal svoj vlastný svetový rekord, ktorý stanovil aj tento rok.

Yulimar Rojas z Venezuely prekonal svetový rekord v trojskoku, ktorý je nespochybniteľný už viac ako 26 rokov. Stala sa tak prvou ženou z Venezuely, ktorá získala zlatú olympijskú medailu.

Caeleb Dressel vytvoril v bazéne dva svetové rekordy: jeden v štafete na 4×100 m v rámci my Jedno družstvo a druhé v individuálnych pretekoch na 100 metrov motýlik. Gruzínsky vzpierač Lasha Talakhadze vytvoril tri svetové rekordy v vlekoch aj celkovo.

Svetové rekordy v cyklistike boli počas týchto olympijských hier prekonané niekoľkokrát. V stíhacích pretekoch družstiev mužov padol svetový rekord počas prvého kola a opäť počas finále. V stíhacích pretekoch ženských tímov bol svetový rekord prekonaný trikrát v ten istý deň, najskôr v kvalifikačných kolách a dvakrát v prvom kole súťaže.

Čína odchádza z týchto olympijských hier s 88 medailami a piatimi svetovými rekordmi v plávaní, cyklistike, streľbe a vzpieraní.

Tu je pohľad na všetky svetové rekordy dosiahnuté počas tokijských hier:

READ  Kedy a kde sledovať FC Barcelona vs Valencia

(Udalosť: konkurent / nový / predchádzajúci rekord)

cyklistická trať

Dohnať mužské tímy: Taliansko / 3: 42,032 / 3: 44,672 (2020)

Preteky družstiev žien: Nemecko/4: 04,242/4: 10,236 (2016)

Rýchlosť tímov žien: China Bao Q. a Chung T. / 31,804 s / 32,034 (2015)

Streľba

Muži, 3 vreckové, 50 m, puška, finále: Čína Zhang Changhong / 466,0 bodu / 465,3 bodu (2018)

Čistá kvalifikácia žien: Zuzana Rick Stevichkova zo Slovenska / 125 bodov / 123 bodov (2019)

Kvalifikácia zmiešaných tímov na 10 m vzduchovú pušku: Yang Qiu, Yang H Čína / 633,2 bodu / 631,7 bodu (2020)