Milovníci veslovania sa v horúčave potýkajú so slnkom a teplou vodou

Olympijské hry v Tokiu 2020 – Slalom v kanoe mužov C1 – Prípravné zápasy – Kasai Kanoe Slalom Center, Tokio, Japonsko – 25. júla 2021. Hrá Slovinec Benjamin Savic. Fotografia: Stoyan Ninove / Reuters

Tokio (Reuters) – Slovenský Matej Benos zvíťazil v nedeľu v slnečnom stredisku slalomov na Kasai v slalomoch na olympijských kajakoch mužov. Austrálčanka Jessica Fox debutovala na ženskom kajaku v súťaži, ktorú označila za svoju najhorúcejšiu súťaž.

„Každý beh, najmä v tomto počasí, v tomto teple mi stúpa srdcová frekvencia, je to ako pádlovanie vo vode na kúpanie,“ uviedla Fox po svojom druhom behu.

„Všetko je to o ľadových kúpeľoch, ľadových osuškách a čo najväčšom množstve ľadu.“

Fox, ktorý si pred piatimi rokmi v Riu odniesol bronz v kajakovom slalome a v roku 2012 v Londýne striebro, sa zameriava na zlato v slalome, ktorý budú ženy v Tokiu premiérovo súťažiť.

Benos uviedol, že voda opustila bežcov, ktorí si museli vyčerpané zabaliť ľadom naplnené uteráky okolo krku, aby sa ochladili.

„Všetci sú po 70 sekundách tak unavení, len sa trochu zmenšili,“ uviedol Benos, ktorý pred piatimi rokmi získal striebornú medailu.

Slovensko alebo Francúzsko získali od OH v Atlante 1996 zlatú medailu v slalome na každých olympijských hrách.

Slovinec Benjamin Savic, majster sveta z roku 2017, skončil po oboch pretekoch na druhom mieste.

Brit Adam Burgess dosiahol solídne druhé miesto v umelo vytvorených pretekoch na divokej vode a skončil na treťom mieste v poradí.

„Je skvelé začať svoju olympijskú kampaň týmto spôsobom,“ uviedol Burgess vo vyhlásení britského olympijského tímu. „Asi posledných 24 hodín som bol veľmi nervózny.“

Súťažiaci súťažili len s niekoľkými ľuďmi, ktorí sledovali z tribúny na podujatí, ako sa divákom znemožňuje účasť kvôli pandémii COVID-19, a ich jasy vybledli, keď v okolitom pobrežnom parku vedľa Tokijského zálivu prskali cikády.

READ  Slovensko sa v kvalifikácii majstrovstiev sveta 2022 zhodlo so Slovinskom

„Je to trochu čudné a trochu smutné,“ povedal Benos.

Nemecká Ricarda Funk má druhý najrýchlejší čas v disciplíne kajaky žien. Okrem ľadovo chladného uteráka mal európsky šampión 2018 na sebe bundu s taškami s „chladiacimi kockami“.

„Trvá to 10 minút,“ povedala.

Na tretej priečke sa umiestnila strieborná medailistka z Ria de Janeiro, ktorá sa tomuto športu začala venovať po tom, čo jej rodina presťahovala svoje okolie do brodiska na Novom Zélande.

Ekaterina Smirnova z Kazachstanu, Chu Han Chang z Taiwanu, Celia Godardová z Maroka boli vyradené najpomalšie. V utorok sa bude konať semifinále a finále ženského kajaku.

V slalome mužov sa do pondelňajšieho semifinále a finále nekvalifikovali Kanaďan Cameron Smedley, senegalský Jean-Pierre Borhees a konkurent ROC Pavel Eagle, ktorí odhlásili zranenie ramena po prvom kole.

(Hlásenie: Tim Kelly; Úpravy: Pritha Sarkar)

Naše kritériá: Princípy dôvery spoločnosti Thomson Reuters.