Majstrovstvá Európy vo futsale: Rusko sa kvalifikovalo, Slovensko a Poľsko remizovali

Rusko je prvým tímom, ktorý sa dostal do štvrťfinále UEFA Futsal Championship 2022 po víťazstve 4:0 nad Chorvátskom spolu s remízou Slovenska 2:2 s Poľskom a šampión z roku 1999 bol potvrdený ako víťaz C-skupiny.

Slovensko a Poľsko sa kvalifikujú o jeden bod, dva body za Chorvátskom. Slovensko čelí Chorvátsku v sobotu na MartiniPlaza v Groningene, kým Poľsko musí v rovnaký deň poraziť Rusko v Amsterdame, aby malo šancu na postup. Medzitým sa druhá skupina v stredu skončila dvoma zápasmi skupiny D v Groningene.

Chorvátsko 0-4 Rusko

Už v druhej minúte bol vylúčený Fedran Matosevic a Rusko využilo výhodu muža, keď z diaľky strelil hetrik proti Slovensku Artem Antoshkin. Aj proti piatim hráčom zostalo Rusko na čele. Posledná výzva pre Paulinha okolo Christiana Chekola a zásahu Žarka Luketina na zdvojnásobenie vedenia.

Tesne pred prestávkou sa odohral rýchly obojsmerný zápas medzi Daniilom Davydovom a Ivanom Chishkala, ktorý trafil loptičku na treťom mieste pre Rusko. Štvrtý prišiel na začiatku druhého polčasu, keď Lokitina zachránil Artem Nijazov a Antoshkin napol strelu do prázdnej brány. Najnovší výsledok potvrdil postup Ruska, aby sa tu budúci utorok stretol s vicemajstrom D-skupiny.

Ivan Chichkala, ruský hráč: „Dnes večer sme hrali dobre, obmedzili sme súperov na veľmi málo šancí. Zároveň sme si dokázali vytvoriť veľa šancí, takže som naozaj spokojný s naším výkonom… Hovoril som s Robinhom. [injured during the game]; Zdá sa, že je v poriadku, ale ešte potrebuje lekárske vyšetrenie. Chceme, aby bol zdravý, je to pre nás jednoznačne veľmi dôležitý hráč.“

Kľúčové štatistikyRusko si udržalo čisté konto vo svojom prvom finále od víťazstva nad Kazachstanom 1:0 a tretie miesto v roku 2018.

Poľsko 2-2 Slovensko

Tomáš Krezel oslavuje, že Poľsko vedie v prvom polčase pred SlovenskomANP cez Getty Images

Poľsko vedelo, že víťazstvo Ruska by znamenalo prehru zmariť ich nádeje, no dostali sa do vedenia, keď Michaic Kubik zahral dotykovým kopom na pravého obrancu Tomáša Krezela, ktorý pravou nohou vystrelil z diaľky do siete. Slovenská hviezda Tomas Drahovski trafila žrď a aj keď bola pred prestávkou frustrovaná, vyrovnala hneď na začiatku druhého polčasu, keď zahral dotykový kop pre Poľska Patricka Zakovića a jeho center trafil Matos Szyczyk.

Potom Drahovský ukázal vražedné oko pri góle, ktorý rozžiaril španielsku ligu pre Santa Colomu, a pred vypálením na vzdialenejšiu žrď predviedol elegantný pohyb nohy na ľavej strane. A Poľsko remizovalo cez Patricka Howea po tom, čo Sebastian Grobalski hral rolu Sebastiana Wojciechowského v kríži. Oba tímy sú stále v hre, no prvé víťazstvo v oboch sobotňajších finále by dalo nádej na postup do štvrťfinále pred Chorvátskom.

Błażej Korczyński, tréner Poľska: „Potrebovali sme chladné srdce, pretože za stavu 1:0 sme museli zachovať chladnú hlavu a mali sme veľa šancí na získanie ďalšej. Ale neurobili sme to a pri vyrovnávajúcom góle sme urobili veľkú chybu. Potom sme začali hrať veľmi rýchlo.“ a mali sme šance, ale musíme sa zlepšiť. Dokončenie. Nie sme najväčší tím na tomto európskom šampionáte, proti Rusku budeme mať pravdepodobne tri-štyri šance z piatich veľkých a musíme ich využiť – ak nie, máme problém.“

Tomáš Drahovský, najlepší strelec Slovenska: „Bol to naozaj ťažký zápas. Vieme, že Poľsko bude silné, pretože liga a hráči sú silní, takže sme chceli hrať inteligentne, aby sme zostali v hre a premýšľali o tom, ako robiť veci inteligentne, aby sme zápas vyhrali – a my boli tiež veľmi blízko. S gólom som naozaj spokojný, je to môj prvý v pohári európskych národov a keby sme neinkasovali znova, bol by to víťaz. Takže som s tým spokojný a za ten bod a Teším sa na posledný zápas, je to naozaj dôležité.“

Kľúčové štatistiky: Slovensko získalo vo svojom druhom zápase vôbec prvý finálový bod.

READ  Rozhodnutie Slovenska postaviť prvý LNG terminál v bratislavskom prístave čelí kritike - EURACTIV.com