Luxembursko je späť, zlatko! Rekapitulácia najväčších otrasov z medzinárodného turnaja

Aj keď sa nekonali žiadne hlavné súťaže, nedávne kolo medzinárodných kvalifikácií po celom svete nás prinieslo niekoľko neočakávaných prekvapení – ak viete, kam hľadať.

Severné Macedónsko nad Nemeckom a Luxemburskom porazením Írskej republiky sa zaradilo medzi najväčšie narušenia medzinárodnej prestávky, ale existuje veľa úžasných výsledkov z celej Európy i mimo nej.

Boli to najlepšie z partie:

Najväčšie prekvapenia z medzinárodnej prestávky

Víťazstvá

Arménsko porazilo Island (2: 0) a Rumunsko (3: 2)

Rozdiel v rebríčkoch FIFA: 53 a 62

Azda žiadna krajina nedostala lepší medzinárodný oddych ako Arménsko, ktoré zvíťazilo vo všetkých troch kvalifikáciách majstrovstiev sveta napriek neprítomnosti rómskeho útočníka Henrika Mkhitaryana,

Po štarte s tesným víťazstvom 1: 0 nad Lichtenštajnskom vpustilo 4 000 fanúšikov na republikánsky štadión Vazjina Sargsyana v Arménsku, pretože hostil milovaný škandinávsky Island.

Odtok Islandu nebol pre hostí zápasom, pretože Arménsko si pripísalo pohodlné víťazstvo 2: 0. Jeho následný zápas proti Rumunsku bol jednou z najzábavnejších bitiek na medzinárodnej scéne. Mal päť gólov, dve zmeny vpredu, pokutový kop a červenú kartu – to všetko v druhom polčase – a dva neskoro arménske góly, ktoré hostiteľom pomohli k prekvapivému víťazstvu.

Luxembursko nad Írskou republikou

Rozdiel v rebríčku FIFA: 56

Írsky tréner Stephen Kenny mal vo svojom funkcii mizerný štart, keď v deviatich zápasoch nezvíťazil, ale domáci zápas s Luxemburskom napokon ponúkol šancu na priame víťazstvo.

Útočník James Collins v prvom polčase zázračne trafil do prázdneho voleja a bola by to najväčšia šanca hostí v zápase. Dôvera Luxemburska rástla s pokračovaním zápasu a vyzeralo to, že má sebadôveru. Krídelník Gerson Rodriguez skóroval z diaľky v 85. minúte a dal tak svojej strane prvé víťazstvo vonku v zápase WCQ od roku 2008.

Sudán porazil Juhoafrickú republiku (2: 0)

READ  Slovenský režisér Juraj Lehotský začína nakrúcať potlesk

Sudán a Južnú Afriku čaká v nedeľu kvalifikačný zápas o Pohár afrických národov s vedomím, že víťaz sa kvalifikuje na turnaj. Sudán prekonal svoju skupinovú váhu tým, že porazil vedúcu Ghanu, keď v piatich zápasoch strelil iba tri góly, čo preukázalo dôveru vo víťazstvo nad Juhoafrickou republikou 2: 0, napriek tomu, že ich súperi boli vo svetovom rebríčku 56 miest.

Severné Macedónsko nad Nemeckom (2: 1)

Rozdiel v rebríčku FIFA: 52

S nedávnym opätovným objavením sa Severného Macedónska a poklesom Nemecka nie je toto skóre z hľadiska hodnotenia také prekvapivé ako pred tromi alebo štyrmi rokmi. Symbolický význam tohto nálezu však nemožno podceňovať. Nemecko neprehralo kvalifikáciu majstrovstiev sveta od septembra 2001, čo bolo ohromujúce víťazstvo Anglicka 5: 1, ktoré videlo hattrick pre Michaela Owena. Riaditeľ Joachim LawOznačený v roku 2006 dosiahol v predchádzajúcich 32 kvalifikačných zápasoch Svetového pohára 29 výhier a iba tri remízy.

Ale táto severomacedónska strana nie je ľahká. Stredopoliar Eljev Elmas je považovaný za jedného z najsľubnejších hráčov Serie A s Neapolom, jeho spoluhráči Ennis Bardi a Izgan Alyoski hrajú za Levante a Leeds United. Fanúšikovia talianskeho futbalu spoznajú aj Gorana Pandeva, ktorý momentálne hrá v Taliansku svoju 20. sezónu s klubom Janov v Serii A.

Prvý gól hostí strelil Pandev krátko pred polčasom, predtým v druhom polčase penaltou vyrovnal Ilkai Gundogan. Zlatú príležitosť si v 80. min uchmatol Timo Werner, ktorý z šestnástky minul odkrytú bránu a o šesť minút neskôr zakončil Eljif Elmas, ktorý Werner nedokázal, a Severné Macedónsko tak slávne vyhral.

Etiópia proti Madagaskaru (4: 0)

Tento výsledok je zrejmý nielen z dôvodu rozdielu v hodnotení FIFA medzi týmito dvoma krajinami, ale aj z rozdielu víťazstva.

READ  Film „Balada o bielej krave“ sa predáva po celom svete pre filmy o totemoch

Tieto dva tímy začali svoju samostatnú cestu od roku 2013, teda roku, kedy Madagaskar dosiahol jedno zo svojich najnižších hodnotení, zatiaľ čo Etiópia dosiahla najvyššie priečky. Teraz je Etiópia najslabšia v týchto veľkých kvalifikáciách Afrického pohára národov. Čokoľvek iné ako víťazstvo Etiópie by znamenalo kvalifikáciu pre Madagaskar, ale tri góly východnej Európy v prvom polčase zabezpečili Etiópii postup na Africký pohár národov.

Nakreslite

Malta – Slovensko (2-2)

Rozdiel v rebríčkoch FIFA: 142

Malta mala počas predchádzajúcich dvoch kvalifikačných kampaní iba štyri body, ale súostrovie len niečo cez 500 000 ľudí malo jeden zo svojich najväčších výsledkov, keď sa v sobotu začali kvalifikácie majstrovstiev sveta. Hostia vzali Maltu 2: 0 za 20 minút proti svetovému počtu 34 Slovenska, predtým Slovensko skórovalo dvakrát v druhom polčase, čo znamenalo udalosť zdieľania bodov na štadióne Antona Malatska v Trnave na Slovensku.

Vložiť z Getty Images

Eswatine vs. Senegal (1-1)

Rozdiel v rebríčku FIFA: 133

Eswatini, predtým známy ako Svazijsko, stál pred neľahkou úlohou vycestovať do Senegalu na finálový zápas kvalifikácie A-skupiny Pohára afrických národov. Senegal sa umiestnil na 20. mieste na svete, čo bolo najvyššie zo všetkých afrických tímov, keď v opačnom zápase porazil Eswatini 4: 1. Eswatini viedol po góle z piatej minúty 1: 0 predtým, ako v šiestej minúte nadstaveného času vyrovnal Sheikho Kawiati z Crystal Palace, aby domácich zachránil pred remízou.

Montserrat vs. Antigua a Barbuda (2-2) a Salvádor (1-1)

Rozdiel v rebríčkoch FIFA: 56 a 107

Počet obyvateľov Montserratu je iba 5900 a vstúpil do 183. medzinárodného prerušenia svetového rebríčka FIFA, ale malému národu Západnej Indie sa podarilo čeliť talentovanejšej opozícii a streliť dve remízy.

Väčšina členov tímu Montserrat hrá futbal v Anglicku mimo ligu a kvalifikuje sa prostredníctvom rodičov alebo starých rodičov narodených na ostrove. Útočník superstar Lyle Taylor z Nottinghamu Forest strelil počas reprezentačnej prestávky všetky tri góly tímu, aby udržal svoj sen o kvalifikácii na majstrovstvá sveta pri živote.

Lotyšsko-Turecko (3-3)

Rozdiel v rebríčku FIFA: 104

READ  Zaujímavá postava Big Brother Slovakia

Turecko otvorilo WCQ výhrou 4: 2 nad Holandskom, potom odcestovalo na sever, kde si pripísalo víťazstvo nad Nórskom 3: 0 pod vedením Erlinga Haalanda. Po dvoch presvedčivých výhrach bol domáci zápas s Lotyšskom ideálnou príležitosťou pre Turecko, aby strelilo gól tri na tri. Otravní Lotyši však mali iné predstavy. Turecko viedlo dvakrát presvedčivo – najskôr 2: 0, potom 3: 1 – ale Lotyšsko pokračovalo v boji a v druhom polčase strelilo dva góly, aby vyrovnalo, čím sa dokončil dokonalý vstup do kvalifikácie Turecka.