Katar 2022: Malta remizuje na Slovensku 2: 2

Malta získala prvý bod v kvalifikácii o postup na majstrovstvá sveta 2022, keď Slovensko po ďalšom vynikajúcom výkone Davisa Mangia Boys remizovalo v Trnave 2: 2. Malťan sníval o tom, že si v prvých dvadsiatich minútach zápasu postaví vankúš pre dvojgólový zápas. Malta vynikala v prvom polčase relatívnou ľahkosťou pri ovládaní súperov.

Na začiatku druhého polčasu sa Malta borila s dvoma rýchlymi gólmi a mala nejaké nepokojné chvíle, ale potom sa dobre vzchopila, zdieľala výmeny a vytvorila viac príležitostí na skórovanie, aby získala cenný a zaslúžený bod.

Ako už bolo naznačené na predzápasovej tlačovej konferencii, Davis Mangia vykonal od prvej jedenástky, ktorá začala zápas proti Rusku, niekoľko zmien. Enrico Pepe hral namiesto Andreho Agiosa v obrane, Pepe tvoril obranné trio so Stevom Borgom a Kurtom Shawom. Joseph Mbong a Ryan Caminsole boli zranení na oboch krídlach.

Ďalšími tromi zmenami, ktoré Mangia prijala, bolo hrať Luka Gambina namiesto Bjorna Christensena a v útoku namiesto Juergena Degabriela a Luka Montebella zaútočil na Alexa Satariana a Paula Mponga.

Prvú šancu malo Slovensko o osem minút neskôr Dorisovou strelou z tyče z perfektnej pozície. Malťania sa snažili pokračovať, ak by zostali proti Rusku, ale veľký slovenský tlak na Malťanov maltským hráčom veľmi sťažil pohyb s loptou.

V 16. min sa Malta ujala vedenia, keď Luca Gambin strelil pekný gól z hranice priestoru s loptou do horného rohu siete za vynikajúci gól. O štyri minúty neskôr Malta zdvojnásobila skóre ďalším skvelým zákrokom, ktorý vyštartoval z obrany a Caminzoliho center smeroval na Satariana, ktorý pekne smeroval do siete.

V 27. min to bola zlatá príležitosť pre Slovensko, keď čelil Dorisovi vo veľmi otáznej ofsajdovej pozícii čelne s Bonellom, ale jeho strela bola šťastná a neskutočne široká. Malta sa v neskorých fázach prvého polčasu dostala pod určitý tlak, ale maltskí hráči si udržali pevnú pôdu a držali si formu a netrafili loptu.

READ  Rusko-ukrajinská vojna: Člen NATO Slovensko začína nasadzovať systém protivzdušnej obrany Patriot | svetové novinky

Na začiatku druhého polčasu Mangia neurobila žiadne zmeny, ale naši súperi zaviedli v snahe o návrat do zápasu dvoch nových útočníkov, Strelika a Boznika. Tieto striedania boli okamžite odmenené, keď Strelik v 49. min zblízka zasiahol hlavu.

Malta sa teraz ocitla v zjavných ťažkostiach a v 53. minúte Slovensko z rohového kopu vyrovnalo hlavičku Skrenjara úplne mimo brány. O dve minúty neskôr sa Malta takmer ujala vedenia, keď hlavička Satariana minula center Caminzulliho.

V hodine zachránil Teddy Touma tím Malty, keď zblokoval konkrétny gól na bránkovej čiare. Teraz to bola úplne iná hra s maltskými na zjavnej obtiažnosti. Touma bol opäť na správnom mieste, aby zblokoval hlavičku Suslova mieriacu dozadu do siete.

V polovici druhej polovice urobila Mangia prvé dve zmeny, keď Nuku a Jake Gretcher nahradili Paula Mponga a Luka Gambina. O 76 minút ďalší dobrý krok bielych chlapcov, keď Jake Gritch vyskúšal Kociaka. O dve minúty neskôr ďalší dobrý krok Malty s Nokom, ktorý opäť strelil Kosiak.

Fotografie: Marc Zmitt Cardona