Kanada, obhajca šampióna, USA vyhrali úvodné zápasy na hokejových svetoch – WHIO TV 7 a WHIO Radio

Helsinki, Fínsko (AFP) – Pierre-Luc Dubois skóroval dvakrát, keď v piatok priviedol obhajcu titulu Kanadu k víťazstvu 5:3 nad Nemeckom v ich úvodnom zápase na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji.

Cole Selinger a Dubois skórovali z jamky v prvej polovici prvého skupinového zápasu v Helsinkách.

Nemecko znížilo na rozdiel jedného gólu, potom Dubois a Kent Johnson strelili dva góly Power of Play a Noah Gregor pridal dodatočný gól na zvýšenie rozdielu na 5:1 po polovici tretiny.

Moritz Seder mal gól a dve prihrávky na Nemecko.

Spojené štáty americké po úvodnej tretine poskočili do vedenia 3:0 nad Lotyšskom a v úvodnom zápase B-skupiny v Tampere zvíťazili 4:1.

Kapitán Seth Jones mal silný gól a pridal asistenciu na znížený gól, skórovali Riley Barber, Thomas Bordello a Sam Lafferty. Brankár Strauss-Mann zastavil 24 striel.

V ďalšom zápase B-skupiny Toni Rajala strelil a asistoval pri dvoch góloch, keďže Fínsko, minuloročné vicemajster, zdolalo Nórsko 5:0.

Slovensko v prvom sete zdolalo aj Francúzsko 4:2.

Ide o prvé majstrovstvá sveta bez akéhokoľvek ruského zastúpenia od roku 1962, keď Sovietsky zväz nehral v Colorade pre napätie počas studenej vojny pri výstavbe Berlínskeho múru.

Ruská invázia na Ukrajinu podnietila hostiteľa turnaja Fínsko, aby sa snažilo vylúčiť Rusko a jeho spojenca Bielorusko. Medzinárodná hokejová federácia ich nahradila Francúzskom a Rakúskom, čím Rusko zbavilo práv usporiadať majstrovstvá sveta v roku 2023.