IIHF – Slovensko udržalo Kazachstan bez víťazstva

Kazachstan mal veľké plus a veľkú stratu na modrej čiare. Najlepší ofenzívny obranca Darren Dietz, najlepší obranca Premier League za rok 2019 s Bares Astana (teraz Bares Nur-Sultan), debutoval na turnaji po tom, čo vynechal predchádzajúce zápasy pre zranenie.

Týčiaci sa Viktor Svedberg bol však mimo kádra. Bývalý Chicago Blackhawk narodený vo Švédsku mal priemerný čas na ľade za noc 20:15, čo je tretí najvyšší medzi kazašskými snowboardistami.

„S Victorom je to ťažká prehra,“ povedal Falk. „Je to dobrý hráč a veľká časť nášho D tímu. Darrenov návrat je samozrejme obrovský. Veľa pomáha našej sile hrať a je to skvelý hráč. Je to trochu ťažký kompromis, mať jedného a nie druhého.“ Bolo pekné mať oboje, ale musíme. Urobiť to, čo musíme urobiť s hráčmi vpred.“

Kazachstan vo štvrtok prehral 6:3 s obhajcom titulu Kanadou. Táto hra sa začala o 21:30 – namiesto pôvodne stanoveného času začiatku 20:20 – a skončila sa o 23:51. Zdržanie bolo spôsobené požiarom v Helsinki Ice Hall (Jaahalli) pred začiatkom zápasu, ktorý si vyžiadal evakuáciu arény a privolanie pohotovostnej posádky. Požiar sa podarilo uhasiť, nikto sa nezranil.

To všetko samozrejme znamená pre tím trénera Jurija Michajlosa o niečo rýchlejší obrat, ako sa očakávalo.

Slovensko rázne vyšlo a vtrhlo do Šutovho okna. O necelé štyri minúty si funkcionári na videu prezreli sekvenciu, v ktorej Simon Nemec a Michel Krištof v rýchlom slede vyrazili kotúč zo žrdí, no kotúč neprešiel za čiaru a zápas skončil bez gólov.

O 12:12 šli slovenským fanúšikom v Jhali banány, keď skóre otvoril Kolar. Samuel Takak zachytil chybnú kazašskú rozohrávku v pravom kruhu a poslal parádnu krížnu prihrávku na Colea, ktorý ju dostal od prahu.

Kazašský hráč Pavol Akulzin utrpel za sieťou Húska ťažký úder na Miloša Romana a pokračoval v behu. Christian Pospisil odpovedal centrom zo slovenskej lavičky v rovnakom slede a kopal prvý pokutový kop v zápase.

READ  To je Slovensko vo svete – Ukrajina

Keď do konca prvého polčasu zostávalo 4:43, Kazachstan vyrovnal skóre s mužskou výhodou. Húska zastavil strelu Jesseho Blackera, ale odrazenú loptu nezvládol a Banyukhov ju prudkou strelou odpálil.

Keď dostal penaltu Pospíšil na palube, Kazachovia opäť využili svoju šancu. V prvom polčase sa ujali vedenia 2:1 2:01 zľava. Húska opäť podľahol odrazenej lopte a Ševčenko sa nenápadne presadil a zdvihol vzperu za slovenskú stranu brankára.

Kazašský kapitán Roman Starčenko si hrou vyslúžil prvý bod na turnaji. 36-ročný veterán súťaží na siedmych najvyšších svetových úrovniach. Jeho debut bol v roku 2006 v Lotyšsku.

V druhom sa mu postaví hrubá hra Akolzina. Útočník Metallurgu Magnitogorsk bol hodnotený na päť minút a za zlé správanie v hre. Stalo sa tak po tom, čo Jacob Minarik utrpel tvrdý úder pred kazašským sídlom, ktorý predstavitelia zhodnotili vo videu. Ukázalo sa, že je to drahé.

O 9:47 Ferrari remizovalo 2:2 a vstúpilo do masívnej explózie, ktorá vyčistila Dietzovu natiahnutú hokejku a unikla Shutovovi.

V rovnako výkonnej päťminútovej hre Krištof napálil parádnu prihrávku na Lisku, ktorý sa vyhol Kazachovi, aby šiel sám za seba, a bekhendom prestrelil brankára a postúpil na 3:2 na 13:18.

„Myslím si, že päť minút odpalu do lopty bol zlomový bod v zápase,“ povedal Falk. „Nemôžete rozdať dva takéto góly a hneď po nich penaltu za pokutový kop.“

Slavkowski vyburcoval slovenských fanúšikov, keď v sóle prešiel cez niekoľkých obrancov a na poslednú chvíľu bol zaseknutý a v čase 14:26 strelil penaltu. 18-ročný fenomén neurobil nič zlé, podarilo sa mu poraziť Shutova vo vzduchu na stranu obušku. Slavkovský zdvihol ruku, aby pozdravil svojich priaznivcov.

„Je to skvelá vec,“ povedal Slavkovský na adresu slovenských fanúšikov. „Ako, je malá šanca a potom sa zbláznia. Je tak dobré, keď počujete fandiť svojej krajine, ten pocit, keď viete, že je tu viac slovenských fanúšikov ako druhý tím.“

READ  Maloobchod na Slovensku sa mobilizuje, aby žaloval vládu za zablokovanie

V Kazachoch k rezignácii nedošlo. V 3:32 tretiny Orekhov pas od postranných dosiek našiel v strede Banyukova a jeho jemné vychýlenie prekvapilo Husku, keď vylovil horný roh a upravil tak na 4:3.

Ale to bolo tak blízko, ako sa bývalá sovietska republika mohla dostať, hoci Šutov stiahol ďalšieho muža, pričom zostávala minúta a pol. Obavy z pristátia rastú.

„Naša úroveň konkurencie je tam,“ povedal Falk. „Samozrejme, že sme v zápasoch. Veľa z toho bol jeden gól. Musíme však nájsť spôsob, ako vyhrať. Nájsť spôsob, ako streliť viac gólov, trochu pomôcť nášmu brankárovi. To je odteraz pekný kľúč.“

Slovensko si udržalo perfektnú bilanciu proti Kazachstanu na majstrovstvách sveta piatym víťazstvom v rade z roku 2005. V olympijskej súťaži porazil Kazachstan v roku 1998 v Nagane Slovákov 4:3, ale Slovensko odpovedalo v roku 2006 v Turíne víťazstvom 2:1 .