IIHF – Posledný žreb

Dátum 4. januára 2006 je dôležitým dátumom v histórii majstrovstiev sveta juniorov. Pre tímy, ktoré získali medailu, bol pred posledným súťažným dňom voľný deň. Fínsko čelilo Spojeným štátom o bronz, potom Kanada a Rusko hrajú o zlato. Ale pre Švajčiarsko, Slovensko, Lotyšsko a Nórsko to bol deň, keď sa na Majstrovstvá sveta juniorov v roku 2007 kvalifikovali dva tímy a dva tímy by sa zredukovali do prvej divízie.

Turnaj sa konal v Britskej Kolumbii. Vancouver bol hlavným mestom, pretože Hockey Club Canada ho chcel použiť ako testovacie podujatie pre olympijské hry o štyri roky neskôr. Ale ďalšie zápasy sa hrali v neďalekých Kamloops a Kelowna. Vtedajšie vyraďovacie kolo pozostávalo zo štyroch tímov, ktoré hrali s robinkom, pričom predchádzajúci výsledok prešiel z predkola do tohto nového usporiadania.

V posledný deň už bolo jasné, že zostúpia Lotyšsko a Nórsko, a tak tieto dva zápasy nemali význam v tabuľke. Museli sa však hrať hry. Lotyšsko porazilo Nórov 4:0 a v celkovom poradí skončilo deviate, no oba tímy aj tak zostúpili.

Ostatný zápas, Švajčiarsko a Slovensko, sa skončil remízou 3:3 a nasledujúci rok IIHF prešla na trojbodový systém a penalty, čím sa nerozhodné zápasy definitívne skončili. To bolo takmer pred 16 rokmi. V silnej hre v polovici prvého polčasu otvoril skóre Švajčiarov Julian Walker a o necelé dve minúty neskôr zvýšil na 2:0 Stefan Moser.

Gól v prospech Slovákov dostal Marek Bartanos, no pri druhom góle si dvoma gólmi prinavrátil vedenie Julian Springer. Do tretice to bolo celé Slovensko. Stanislav Lášek zvýšil na 3:2 na 12:37, potom Marek Horský v silnej hre vyrovnal a zostávalo už len 3:48. Na konci tretieho polčasu si mužstvá podali ruky. Tri minúty nebola žiadna prestávka. Neodhŕňajte ľad, aby ste sa pripravili na streľbu. Len stará dobrá kravata. Po jednom bode v rebríčku.

READ  Falošný návrh New York Islanders: Juraj Pekarčík

Bol to jediný Horskiho gól na turnaji a už nikdy nereprezentoval Slovensko na žiadnej veľkej súťaži v Medzinárodnej federácii architektúry. Je vhodné, aby dnes oslavoval svoje 35. narodeniny, možno ani netuší o svojom mieste v histórii ako muža, ktorý strelil posledný vyrovnávajúci gól v hre do 20 rokov. V sezóne 2005-06 hral za OHL za Toronto St.

Vyhrali vo finálovom zápase dvaja brankári? Rito Pera (Švajčiarsko) a Michel Valent (SVK).

Slovensko a Švajčiarsko dnes obnovujú rivalitu do 20 rokov. Nepoznáme výsledok, ale vieme, že víťaz bude.