„Hrdinská“ porážka: Izraelčania do 19 rokov prehrali v európskom futbalovom finále 3:1 s Anglickom

Izraelská futbalová reprezentácia do 19 rokov prehrala v piatok večer s Anglickom 3:1 v prvom európskom futbalovom finále v krajine, pričom Anglicko strelilo víťazné góly neskoro v predĺžení.

Izraelský tím postúpil v prvom polčase finále ME hráčov do 19 rokov, ktoré sa konalo v Trnave, gólom Oscara Glocha, ktorý sa trafil do siete v 40. minúte.

Anglicko ale v druhom polčase vyrovnalo, keď obranca Calum Doyle poslal zápas do predĺženia.

Potom, čo zostávalo 12 minút, sa Anglicko ujalo vedenia, keď Karne Chukwuemeka trafil center sprava do siete.

Izraelský tím, ktorý väčšinu zápasu kontroloval loptu, sa o pár minút neskôr priblížil k vyrovnaniu, Anglicko však nebezpečenstvo zlikvidovalo po prevalení brány.

Zostávali štyri minúty a Izrael sa tlačil vpred a hľadal vyrovnanie, víťazstvo z tesnej blízkosti uchmatol Angličan Aaron Ramsey.

Hráči Anglicka oslavujú po strelení gólu v predĺžení počas finálového futbalového zápasu majstrovstiev Európy hráčov do 19 rokov medzi Izraelom a Anglickom v Trnave, Slovensko, 1. júla 2022. (VLADIMÍR ŠIMIČEK / AFP)

Pred zápasom nový izraelský premiér Yair Lapid tweetoval, že zavolal trénerovi Ofirovi Haimovi, aby zaželal tímu všetko najlepšie a povedal mu: „Celý Izrael stojí za tebou… a je na teba hrdý. Už si dokázal, že si šampión. Teraz sa choď ukázať svetu.“

Haim po zápase povedal, že jeho tím hral v prvom polčase „hrdinský“ futbal a „zápas sme mali posúdiť my.“ Bolo niekoľko momentov, povedal, „keď sme sa priblížili k stavu 2:0, potom bude pohár náš.“

Celkovo vzaté, tvrdil: „Som veľmi hrdý na týchto chlapcov.“ S hráčmi, ako sú títo, „izraelský futbal má ružovú budúcnosť… Neviem, či sa dostanú do ďalšieho európskeho finále, ale vo svojej kariére dosiahnu vysokú úroveň.“

READ  Slovensko kupuje Bayraktar z Turecka

„Sú veľmi obetaví a talentovaní.“

Izraelskí hráči a tréneri reagujú po prehre vo finálovom zápase majstrovstiev Európy hráčov do 19 rokov proti Anglicku v Trnave, Slovensko, 1. júla 2022 (VLADIMÍR SIMÍČEK / AFP)

Izrael postúpil do finále tak, že v utorok v semifinále zdolal Francúzsko 2:1 v DAC Aréne v slovenskej Dunajskej Strede. Komentátor izraelskej televízie k semifinálovému zápasu označil víťazstvo – vyslanie izraelského futbalového tímu do historicky prvého európskeho finále pre akúkoľvek vekovú skupinu – za „jeden z najväčších úspechov v histórii izraelského športu“.

Tím sa už v sobotu večer zapísal do histórie kvalifikáciou do semifinále, čo je najvzdialenejší izraelský tím, ktorý sa kedy kvalifikoval do súťaže.

Vtedajší premiér Naftali Bennett a Lapid zablahoželali tímu po utorňajšom víťazstve oslavnými príspevkami na Twitteri.

„Máme mladú, skvelú a inšpiratívnu generáciu, ktorá nám prináša radosť vo všetkých oblastiach,“ napísal Bennett.

Izraelský stredopoliar Oscar Gloch poháňa loptu vpred počas finálového zápasu ME hráčov do 19 rokov proti Anglicku v Trnave, Slovensko, 1. júla 2022 (VLADIMÍR ŠIMIČEK / AFP)

Izraelský tím na turnaji výrazne prekonal očakávania, keďže už len kvalifikáciu považoval za úspech. V postupe do finále porazila Cyprus, Moldavsko, Turecko, Škótsko, Rakúsko a Francúzsko.

„Nie je možné preceňovať dôležitosť histórie, ktorú práve vytvoril izraelský národný mládežnícky tím,“ povedal Edo Rukovskij, skúsený športový reportér pre noviny Haaretz po semifinálovom víťazstve nad Francúzskom.

„Ak je úspech kvalifikácie na Majstrovstvá sveta mládeže FIFA pôsobivý, potom kvalifikácia do finále turnaja skutočne vyžaduje nové slovo v hebrejčine,“ dodal Rukovský.

Úspech priniesol aj lístok na účasť na Majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov, ktoré sa budú konať budúci rok v Indonézii.