Hokejový tím USA prehral penaltový rozstrel, chýbala mu medaila na tretej olympiáde za sebou

• Tím USA vypadol z mužského hokejového turnaja na zimných olympijských hrách v Pekingu.
  • Zverenci Davida Quinna v penaltovom rozstrele neuspeli ani raz, prehrali so Slovenskom.
  • Tím nemá žiadne hviezdy NHL po tom, čo liga stiahla svojich hráčov zo zápasov.

Tím USA vypadol z mužského hokejového turnaja na zimných olympijských hrách v Pekingu po tom, čo ho Slovensko vo štvrťfinále naštvalo.

Zverenci Davida Quinna viedli v poslednej minúte normálneho hracieho času na 2:1, no Slovensko vyrovnalo cez Mareka Hrivika a vynútilo si predĺženie.

Po nulovom góle v predĺžení dospel zápas do penaltového rozstrelu, kde však Spojené štáty neuspeli vo všetkých piatich strelách. Jediný gól strelil bývalý slovenský krídelník Boston Bruins Peter Cehlaric, aby zabezpečil víťazstvo päťmiliónového európskeho národa.

„Veril som tomu, verím tomuto tímu,“ povedal po zápase Shahlaric.

Porážka teraz znamená, že mužskému hokejovému tímu USA sa nepodarilo získať medailu na každej z posledných troch zimných olympijských hier, naposledy striebornú vo Vancouveri v roku 2010.

Tím nevyhral toto podujatie od „Zázraku na ľade“ v roku 1980, keď Spojené štáty americké porazili Sovietsky zväz a získali zlatú medailu.

Na ceste do Pekingu bol tím USA favoritom na víťazstvo v mužskom hokejovom turnaji. Hoci, kedy NHL sa v decembri rozhodla stiahnuť svojich hráčov zo zápasovQuinn bol nútený prevziať najmladší tím krajiny za posledné desaťročia, zložený prevažne z vysokoškolských hráčov.

Quinnov mladý tím však zažiaril v skupinovej fáze, keď vyhral všetky tri zápasy s Kanadou, Nemeckom a Čínou, pričom druhý z nich rozdrvil 8:0.

READ  Jaishankar po stretnutí so svojím náprotivkom v San Salvadore

Proti Slovensku však neskúsenosť mužstva ukázala, že nedokázalo zužitkovať svoju silu a napokon ho potrestal slabík.

„Dostali sme 5 na 3 a to bola skutočná zmena hry,“ povedal Quinn. „Keď máte v tomto scenári 5 na 3 a nemôžete to využiť, dám tomuto druhému tímu veľa nádeje a mali z toho úžitok“.

Dodal: „Je ťažké to prehltnúť, je to v každom prípade skutočná strata. Žiadna neúcta voči Slovensku alebo nikomu, mali sme dobrý pocit zo smerovania nášho tímu a zo spôsobu, akým sme hrali.“

Slovensko sa v piatkovom semifinále stretne s Fínskom v prvej šanci získať medailu od roku 2010.

„Je úžasné, že sa to deje,“ povedal Slovák Juraj Slavkovský (17). „Nemôžem sa dočkať, až si zahrám v semifinále.“