Futsalový turnaj UEFA: Španielsko a Slovensko podľa | EURO futsal

Španielsko a Slovensko dokončili štvrťfinálové zostavy UEFA Futsal Championship 2022, pričom skupiny C a D sa uzavreli.

Španielsko si zabezpečilo svoj ôsmy titul, keď v Groningene porazilo už kvalifikované Gruzínsko 8:0 do najvyššej skupiny D, čo znamená, že porážka Azerbajdžanu nad Bosnou a Hercegovinou v Amsterdame 4:2 bola zbytočná. Prvýkrát Slovensko zdolalo v Groningene Chorvátsko 5:3 a skončilo v C-skupine druhé za Ruskom, ktoré ukončilo poľské nádeje v Amsterdame víťazstvom 5:1.

Štvrťfinálové zápasy sa začnú v pondelok v Amsterdame, keď sa víťazi Portugalska stretnú s Fínskom, Kazachstanom a Ukrajinou. Na druhý deň sa stretne Rusko s Gruzínskom a Španielsko so Slovenskom.

Slovensko 5-3 Chorvátsko

HLAVNÉ: Slovensko 5-3 Chorvátsko

Martin Směřika a Tomáš Drahovský skórovali dvakrát, aby udržali ťaženie Slovenska v chode, keďže získali potrebné víťazstvo a Poľsko bolo porazené. Směřička strelil prvý gól zblízka brankár Žarko Luketin z prihrávky Petra Kozára. Chorvátsko, ktoré vedelo, že remíza bude stačiť, vyrovnalo, keď Christian Bostroshin skrátil hru v strede poľa pred úderom do prázdnej brány. Sekundy pred koncom prvého polčasu sa vrátil do vedenia slovenský kapitán Kozar, ktorý razantne napálil do siete po pohotovej strele Drahovského.

Drahovský bol po prvom polčase v dobrej forme, v druhom polčase strelil prudkou strelou len šesť sekúnd a penaltou prekonal Zorana Primića. Chorváti pohrozili návratom a zmenšili rozdiel parádnym pokusom Mateja Horvata z ostrého uhla a neskorou strelou Franca Jelovicica, no nechali si veľa práce.

Tomáš Drahovský, slovenský futbalista: „Vieme, že toto sú naše prvé majstrovstvá Európy a pred zápasom sme si povedali, že chceme pokračovať v písaní histórie a dostať sa do štvrťfinále. A už sme tam. Všetci vieme, že tím je na prvom mieste a ja chcem vždy pomôcť.“ nielen gólmi, ale aj štýlom hry. Tvrdo sme bojovali. A myslím si, že sme chceli vyhrať viac ako Chorvátsko. Boli sme odhodlanejší. Náš brankár zastavil takmer všetko a pomohol nám v ťažkých chvíľach.“

Franco Gilovic, kapitán chorvátskeho národného tímuZápas sme začali dobre, lepšie ako oni. Mali sme nejaké šance, ale nevyužili sme ich. Potom prevzali iniciatívu a myslím si, že boli celkovo lepší ako my. Boli sme na tomto turnaji. Na stupnici od jedna do desať , dali sme na tomto európskom turnaji trojku.“

Kľúčové štatistiky: Slovensko je po Fínsku a Gruzínsku tretím nováčikom, ktorý tu má štvrťfinálovú miestenku. Pred týmto finále sa cez skupinovú fázu dostali len dvaja z nováčikov: Azerbajdžan v roku 2010 a Kazachstan v roku 2016.

Rusko 5:1 Poľsko

Najdôležitejšie body: Rusko 5-1 Poľsko

Rusko malo istotu prvého miesta už pred výkopom, no chcelo si udržať tempo a ujalo sa vedenia v piatej minúte, keď Anton Sokolov dostal loptu asi desať metrov od rozhodujúcej prihrávky Sergeja Abramova, otočil nohu a vystrelil do sieť. O štvrťhodinu zdvojnásobili svoj náskok, keď Artem Antoshkin prešiel sprava cez Mikołaja Zastawnika a poslal krížnu prihrávku, ktorú Daniil Davydov vypálil na čiaru.

Ale Poľsko, ktoré vedelo, že víťazstvo im môže vziať, ak vyhrá aj Slovensko, malo nádej tesne pred prestávkou, keď Sebastian Leszczak strelil vo finále svoj prvý desaťmetrový trest. Na začiatku druhého polčasu však Robinhova improvizovaná prihrávka zadnou pätou pomohla Ivanovi Chichkalovi zvýšiť na 3:1. Chichkala potom vkĺzol do Antoshkinovej prihrávky a Ivan Milovanov zakončil ťah iniciovaný Dmitrijom Putilovom, aby dokončil takmer bezchybnú tímovú kampaň.

Daniil Davydov, ruský hráč: „Dokázali sme vyhrať náš tretí zápas v rade, takže je to veľmi pozitívny výsledok. Medzitým sú tu stále náročné a zaujímavé výzvy. Pri skórovaní som takmer nič nerobil. Snažil som sa byť ďaleko a pri lopte.“ ma udrel.“

Błażej Korczyński, tréner Poľska: „Šťastie nebolo na našej strane. Rusko je veľmi dobrý tím a vedeli sme, že ho musíme odložiť v obrane, potom ak sme mali tri šance, museli sme streliť dva góly. Nepodarilo sa nám. Možno 5:1.“ Bolo toho trochu priveľa. Všetko sme prehrali v prvom zápase, keď sme museli poraziť Chorvátsko.“

Kľúčové štatistiky: Poľsko po rokoch 2001 a 2018 odchádza z tretieho turnajového finále bez víťazstva.

Gruzínsko 0-8 Španielsko

HLAVNÉ: Gruzínsko 0-8 Španielsko

Sedemnásobný obhajca titulu Španielsko dosiahol svoju hrozivú úroveň a vyhralo skupinu D so štipľavou ukážkou Gruzínska, ktoré sa už kvalifikovalo do play-off, pričom vo finále prvýkrát stratilo body.

V prvom polčase plnom striel zakončil Borja skvelý ťah pre tím presnou strelou v deviatej minúte predtým, ako Sergio Lozano vsietil silnú penaltu a Chino tretiu. Brankár Gruzínska v prvom polčase Zviad Kobatadze vypadol pre zranenie v prvom polčase a Španielsko čelilo v druhom polčase nepokojom. Šikovná otočka Solana, jeho strela a úhľadná strela Cecilia Moralesa prišla na oboch stranách brány Irakli Todua a siedmy gól strelil Adolfo z prihrávky Camacha Pereza. Loptu do svojej siete premenil 71 sekúnd pred koncom zápasu aj Giorgi Gavtadze.

Kapitán Španielska Ortiz mal o dôvod viac na oslavu, keďže zaznamenal svoje 52. vystúpenie na majstrovstvách Európy vo futsale (vrátane kvalifikácie). Teraz zaostáva za historickým rekordom Luisa Amada – 33 vystúpení vo finále Svetového pohára.

Shagwenha, futbalový reprezentant Gruzínska: „Ťažko sa vysvetľuje takáto prehra. Boli sme pripravení a vedeli sme, že Španielsko urobí všetko, čo bude v ich silách, aby získalo výsledok, ktorý potrebovali, ale nečakali sme, že to bude také ťažké. Myslím si, že sme boli veľmi pohodlní, ale možno to bolo dobré.“ vydržať takýto zápas, pretože by sme neurobili rovnakú chybu. Vo štvrťfinále. Nemyslím si, že tento výsledok nás psychicky ovplyvní, pretože mnohí naši hráči majú veľa skúseností na najvyššej úrovni.“

Federico Vidal, tréner Španielska: „Boli sme dobrí vo všetkých smeroch a výsledok sa otvoril. Myslím si, že to bol skvelý zápas od všetkých. Môžete vidieť, že sme hrali ako o život a tak sa veci odteraz vyvíjajú, takže dúfam, že to tak bude.“ plochá séria. Išli sme do cieľa Vyhrávali sme od začiatku a necítili sme tlak. Veľmi dobre sme kontrolovali. Zápas Slovenska bude veľmi ťažký. Na turnaji ani v zápasoch nie sú žiadni favoriti. chceme vyhrať, musíme odohrať skvelý zápas.“

Kľúčové štatistikyŠpanielsko prekonalo skupinovú fázu 20. grandslamového turnaja za sebou. Jediný prípad, keď sa tak nestalo, boli prvé majstrovstvá sveta vo futbale FIFA v roku 1989 – v Holandsku.

Azerbajdžan 4:2 Bosna a Hercegovina

Najdôležitejšie body: Azerbajdžan 4:2 Bosna a Hercegovina

Prvá kampaň Bosny a Hercegoviny sa mala dnes skončiť bez ohľadu na to, čo sa stalo, ale začala veľmi dobre, takže Polinha viedla Azerbajdžan s vynikajúcim šprintom vo dvojhre a strelou do horného rohu. Eduardo dostal druhý gól po tom, čo Rafael Vilila vybojoval loptu napravo od Azerbajdžanu. Na rozdiel z pokutového kopu znížil Anil Radmilovič po zakopnutí Gallo Marigo Aladzic.

Výhra Španielska nad Gruzínskom znamenala, že Azerbajdžan, ktorý nastúpil len s 11 hráčmi a pre zranenie prišiel o Issu Atajeva, vedel, že jeho malé šance na kvalifikáciu sú premárnené bez ohľadu na výsledok. Ale ich energetická hladina sa v druhom polčase zvýšila, keďže som hral v skvelej atmosfére v Ziggo Dome v Amsterdame. Desať minút pred koncom zápasu bol vylúčený Filippino a Dragons započítali navyše, keď sa Nermin Kahvedic premenil na srdce Bilala Djelica. Drvivý finiš Villa rýchlo obnovil vedenie Azerbajdžanu a pripísal si svoje jediné víťazstvo v divízii vďaka Gallovej výhre pred posledným dychom.

Tréner Azerbajdžanu Alessio: „Napriek všetkým problémom, ktorým sme počas tohto turnaja čelili, je toto dnešné víťazstvo pre nás veľkým úspechom. Chcel by som zablahoželať všetkým v našom tíme, najmä tým, ktorí nie sú s nami, k tomuto víťazstvu. Samozrejme, chceli sme sa kvalifikovať , ale víťazstvo je víťazstvo! Rizvan Verzaliev je najlepší hráč, s ktorým som s ním celý život spolupracoval. Mal by byť príkladom pre mladých hráčov Azerbajdžanu, ak chcú byť v budúcnosti dobrými hráčmi.

Tréner Bosny a Hercegoviny Ivo Krížo: „Chcel by som zablahoželať Azerbajdžanu k víťazstvu, ale aj mojim hráčom k dnešnému úsiliu. Naozaj nechali na ihrisku srdce. Mali sme viac šancí, no súper skóroval po našich chybách a čoskoro sme spravili štyri, takže sa nám to nepodarilo.“ . Hráme tvrdo, ako sme plánovali. Sme naozaj šťastní, že sme sa zúčastnili tohto turnaja. Sme malá krajina, ale pracujeme na tom, aby sme zlepšili našu futsalovú úroveň. Dúfam, že je pre nás bežné zúčastňovať sa veľkých súťaží.“

Kľúčové štatistiky: Ridvan Verzaliev odohral svoj 47. zápas na ME vo futsale za Azerbajdžan vrátane kvalifikácie, rovnako ako dlhoročný brankár Španielska Luis Amado. Viac ich má len jeden hráč: spomínaný Ortiz.

Cesta do finále: Všetky zápasy v Ziggo Dome v Amsterdame