Euro 2020: Slovensko v úvodnom zápase skupiny E šokovalo Poľsko 2: 1

Obranca Interu Miláno Milan Skriniar priviedol v pondelok Slovensko v úvodnom zápase ME 2020 v Petrohrade k víťazstvu 2: 1 nad susedným Poľskom. Poľský brankár Wojciech Szczesny dal vlastný gól, ktorým sa v 18. minúte dostal do vedenia Slovensko, ale Karol Linetti na začiatku druhého polčasu vyrovnal Poľsko. Poľsko sa za hodinu znížilo na 10 hráčov za hodinu, keď stredopoliar Grzegorz Krychowiak dostal druhú žltú kartu a Slovensko spočítalo ich prvenstvo, keď Skriniar viedol víťazný gól z rohového kopu.

Slovensko, ktoré sa pred piatimi rokmi na svojom prvom vystúpení na európskom šampionáte dostalo do šestnástky, v piatok nastúpi v skupine E za Švédsko, zatiaľ čo Poľsko na druhý deň čaká súboj so Sevillou.

Poľský tréner Paulo Sousa si vybral ako jediného útočníka Roberta Lewandowského, ktorého možnosti útoku sú obmedzené zraneniami, ktoré vyradili z turnaja Arkadiusza Milika aj Krzysztofa Piateka.

Marek Hamšík, ktorý viedol Slovensko na majstrovstvách sveta 2010 a Euro 2016, dosiahol po zranení lýtka svoj 127. medzinárodný zápas so svojou krajinou.

Slovensko začalo dobre streleným terčom Ondreja Dudu a nechýbalo dlho, aby sa ujali vedenia.

Robert Mack tancoval blízko dvoch obrancov, keď sa driftoval z ľavého krídla, kde jeho nízka strela mierne vybočila, narazil do žrde a potom sa odrazil od Szczesnyho po zemi a faul cez čiaru.

Szczesny, ktorého vylúčili v úvodnom zápase ME 2012, keď hostili Poľsko, sa stal prvým brankárom v histórii turnaja, ktorému pripísali vlastný gól.

Úsilie slovenského stredopoliara Juraja Koca ustál z diaľky a Poľsko po prvom polčase vyrovnalo 32 sekúnd, keď Lennetti zakončil prudký ťah tímu nedôraznou strelou, ktorá smerovala do rohu.

Propagácia

Potom Linetti napichol priamy kop na Martina Dubravku, ale červená karta Krechowiaka bola drahá, pretože Skriniar kontroloval rohový kop a jemne tečoval do siete, aby vrátil Slovensko späť na vrchol.

READ  „Urobili sme históriu“ - Severné Írsko si pripísalo prvé víťazstvo vo futsale

Jan Bednarek sa zastavil v nadstavenom čase, keď Poľsko neúspešne tlačilo na vyrovnanie, ale v 12 zápasoch európskeho šampionátu skórovalo viackrát.