Chorvátsko je na čele kvalifikačnej skupiny proti Slovensku

Osijek, Chorvátsko (AFP) – Chorvátsky stredopoliar Luka Modrič strelil priamy kop a zachránil tak remízu so Slovenskom 2:2, keď sa Rusko v pondelok vyšplhalo na čelo európskej skupiny H v kvalifikácii MS.

Pokles bodov znamená, že druhé miesto na MS 2018 Chorvátsko bude pravdepodobne musieť budúci mesiac poraziť Rusko, aby sa automaticky kvalifikovalo na budúcoročné majstrovstvá sveta v Katare. Žiadny tím nemôže skončiť nižšie ako druhý, čo mu zaručuje minimálne postup do play off.

Slovensko potrebovalo vyhrať, aby si uchovalo nádej na kvalifikáciu proti Chorvátsku vpredu hlavičkou Ivana Schranza z 20. minúty, no Chorvátsko odpovedalo o päť minút neskôr, keď Andrej Kramarič odskočil hlavou Modričovi.

Slovensko sa krátko pred prestávkou opäť ujalo vedenia, keď krídelník Lukas Haraslin dal vo vzdialenejšom rohu dostatok času a priestoru pretlačiť loptu cez nohy brankára Dominika Levakoviča.

Chorvátom po sérii chýb Kramariča vypršal čas, keď Modrič v 71. minúte prestrelil slovenský múr, bol to jeho prvý gól od majstrovstiev Európy a prišiel tri dni po tom, čo nepremenil penaltu proti Cypru.

Nikola Vlasic si myslel, že dal Chorvátsku všetky tri body, keď skóroval po odrazených loptách, keď sa niekoľko hráčov snažilo o loptu v klzkom pokutovom území. Lopta trafila do chrbta zraneného obrancu Martina Kocelníka a Vlasic ju nastrelil, no rozhodca povedal, že po dlhom hodnotení VAR, keď hráči čakali na výkop, došlo k skoršiemu ofsajdu.

Chorvátsko a Rusko boli vo väčšine kvalifikácie na čele H-skupiny, no Rusi mali dvojbodový náskok pred výhrou 2:1 nad odvekým rivalom Slovinskom vďaka preklenovaciemu gólu stredného obrancu Georgiho Gekiu.

Igor Davieev poslal Rusko dopredu v 28. minúte pred zvýraznením zápasu od Gekia, ktorý si vyskočil na prekopnutie do vzdialenejšieho rohu, keď zostal bez kontroly pri rohu.

READ  Sledujte bezplatné vysielanie „Shang -Chi“ online doma - film denne

Josip Iličič skóroval za Slovinsko, aby udržal vyrovnaný zápas a ukončil sériu trénera Ruska Valeryho Karpina tým, že neinkasoval žiadny gól v jeho predchádzajúcich štyroch zápasoch. Slovinsko pokračovalo v tlaku aj počas druhého polčasu, no nedokázalo vyrovnať a už sa nedokázalo kvalifikovať.

Malta skórovala v 98. minúte a získala bod za remízu 2:2 s Cyprom.