Austrália, Rusko, Švajčiarsko a Slovensko porazili Spojené štáty na Pohári Billie Jean Kingovej

Praha – Slovensko zvíťazilo v napínavom dvojzápase a zdolalo Spojené štáty americké v zápase C-skupiny pohára Billieho Jeana Kinga.

Victoria Kozmová a Teresa Miháliková porazili americké duo CoCo Vandeweghe a Caroline Dolehide 6:2, 6:7 (5), 12:10 a zabezpečili Slovensku víťazstvo 2:1 vo svojom prvom stretnutí v súťaži.

„Sme veľmi radi, že sa nám to podarilo,“ povedala Kuzmová.

V skupine D vyhrali Belinda Bencicová a Viktoria Golubicová obe dvojhry na ceste k víťazstvu 3:0, ktoré vyradilo Nemecko z turnaja v Prahe.

Predtým v utorok Rusko prinieslo Kanadu späť na Zem víťazstvom 3:0, zatiaľ čo vicemajsterka Austrálie z roku 2019 si otvorila účet proti Belgicku 2:1 v druhom sete.

Kuzmová a Miháliková poskočili do vedenia 6-2 3-1 predtým, ako sa Američanky stiahli, aby v druhom sete nastúpili do tajbrejku. Slovenky napokon vyhrali tajbrejk, premenili druhý mečbal.

Kozmová zdolala Shelby Rogersovú 6:4, 6:4 a viedla Slovensko 1:0. Slovenská bigotná hráčka s nasadenou 175-kou si v siedmom geme druhého setu dopriala rozhodujúci brejk proti svojej 42. nasadenej súperke pred vyradením zápasu.

Kuzmová zároveň získala jediný bod Slovenska pri pondelkovej prehre 2:1 so Španielskom.

„Cítim sa tu skvele,“ povedala. „Rád hrám za Slovensko, dáva mi to oveľa väčšiu silu ako v iných ligách.“

Daniel Collins vyrovnal na 1 víťazstvom 6-3 6-2 nad Annou Karolínou Schmiedlovou.

„Trošku mi praskli nervy, vedel som, že ak prehrám zápas, prehráme remízu,“ povedal Collins.

Američania sa v stredu stretnú so Španielskom v zápase, ktorý treba vyhrať.

O úvodný bod Švajčiarska sa postaral Golubic, ktorý prehral 6:4, 7:5 s Andreou Petkovicovou.

„Som veľmi šťastný a veľmi sa mi uľavilo, že som získal prvý bod pre Švajčiarsko,“ povedal Golubek. „Bol to veľmi ťažký druhý set, takže som veľmi šťastný, že som ho uzavrel.“

READ  Slovinsko do 21 rokov a do 21 rokov v Anglicku: ukážka kvalifikácie majstrovstiev Európy do 21 rokov, tímové správy, televízny kanál, úvodný čas | futbalové správy

Olympijská víťazka z Tokia Bencicová zvíťazila nad Angelique Kerberovou 5:7, 6:2, 6:2.

Švajčiarsky tím absolvuje vo štvrtok skupinovú fázu proti Česku.

„Teším sa na štvrtok, všetci sa tešíme na štvrtok,“ povedal Bencic.

Sebavedomie Kanady sa zvýšilo deň predtým, keď obhajcovia titulu naštvali Francúzsko, ale Rusko so všetkými svojimi hráčmi v top 50 bolo veľmi silné.

Daria Kasatkina porazila Carol Gau v dvoch setoch a Anastasia Pavľučenkovová porazila Rebeccu Marino 6-4, 4-6, 6-2.

„V druhom sete boli šance (vyhrať) 50:50 a ja som spokojná len s tretím,“ povedala Pavľučenková.

Ruská dominancia vo štvorhre bola zavŕšená, keď Veronika Kudremetová a Ľudmila Samsonová zdolali Gabrielu Dabrovskú a Marinu 6:3, 6:1.

Rusko absolvuje v stredu A-skupinu proti Francúzsku. Kanada je vymazaná.

12 tímov vo finále je rozdelených do štyroch skupín po tri tímy. Do piatkového semifinále postupujú len víťazi skupiny.

V druhej skupine si víťaz z roku 2019 otvoril účet proti Belgicku 2:1.

Po tom, čo Daria Gavrilová zdolala Great Menin v troch setoch, 131. nasadená Sandersová prišla ako prvá z padajúceho setu a prekvapila 18. nasadenú Elise Mertensovú 3:6, 7:6 (5), 6:0. Sandersová premenila svoj druhý herný bod s poslednými 35 víťazkami.

„Bol to skvelý pocit a stále som sa triasol,“ povedal Sanders.

Najbližšie bude Austrália hrať vo štvrtok s Bieloruskom. Belgicko v pondelok zdolalo Bielorusko 2:1.