Američanka Michaela Shiffrinová vyhrala svoj druhý slalom vo WCup v priebehu dvoch dní

Levi, Fínsko (AP) – Úradujúca majsterka Svetového pohára Mikaela Shiffrinová nestrácala čas, aby prevzala kontrolu nad novou sezónou a v nedeľu zvládla dva úvodné preteky sezóny.

Shiffrinová zajazdila najrýchlejší čas z dvoch pretekov na ceste k 49. víťazstvu v slalome, len deň po víťazstve v ďalšom slalome vo fínskom Laponsku. Žiadny iný korčuliar nezískal viac titulov v jednej súťaži ako 27-ročný rodák z Colorada.

„Takéto dve po sebe idúce preteky, je to naozaj veľké úsilie, takže som naozaj šťastná,“ povedala Shiffrinová.

V slalome dosiahla svoje 68. pódiové umiestnenie, čo je tiež rekord v súťaži žien, čo je číslo, ktoré v zjazde prekonáva krajanku Lindsey Vonnovú.

„V ten deň som to nečakala,“ povedala Shiffrinová. „Myslím, že aj po prvom kole. Myslím si, že každý, kto preteká, je momentálne veľmi silný a je tam veľa, vlastne aj kúsok šťastia.“

Shiffrinová viedla v prvom polčase o 0,07 sekundy pred Linou Dürrovou, keďže jej slovenská súperka Flova 0,1 sekundy získala kompenzáciu v druhom polčase na treťom mieste.

Američanka predviedla takmer dokonalú druhú jazdu, aby zastavila nabíjajúcu sa Wendy Holdenerovú a porazila Švajčiarku o 0,28 sekundy.

„Toto druhé kolo som tlačila tak tvrdo, ako som len mohla,“ povedala. „Urobil som úpravy a pripadalo mi to ako naozaj dobrý rytmus a tempo. Bol som silný a pevný.“

Pre Holdnera, ktorý musí v disciplíne ešte vyhrať, to bolo 30. pódium. Je to najväčšie víťazné finále Svetového pohára v tejto disciplíne. Holdner sa po druhom najlepšom druhom polčase posunul na druhé miesto zo štvrtého.

„Dnes to bolo naozaj pekné a dúfam, že ešte viac,“ povedala.

Olympijská víťazka v slalome a minulosezónna víťazka slalomu Svetového pohára Vlhová skončila tretia, čo dorovnalo jej sobotňajšie skóre o 0,68 bodu za líderkou.

READ  Zápas Kolumbia vs Slovensko: Časy, ako sledovať v televízii, streamovať online | Svetový pohár do 20 rokov

„Som celkom spokojný, pretože som bol dvakrát tretí,“ povedal Fluva. „Samozrejme, mohlo by to byť o niečo lepšie. Vieme, že sa musíme zlepšiť, musíme byť rýchlejší, takže sa o to pokúsime v ďalšie preteky.“

Schiffrinová vedie celkové poradie s 200 bodmi, Holdnerová je druhá so 75 bodmi a tretia Vlhová zaostáva o ďalších päť bodov.

So 76 víťazstvami vo Svetovom pohári je štvornásobným celkovým šampiónom za švédskymi lyžiarskymi velikánmi Ingmarom Stenmarkom (86) a Vonnovou (82).

Jej ďalšia príležitosť pridať sa k svojmu záznamu bude pred miestnym publikom.

Svetový pohár žien sa budúci víkend presúva do Spojených štátov amerických na sobotňajší obrovský slalom a ďalší slalom v nedeľu v Killingtone vo Vermonte.

Na ihrisku v tomto fínskom stredisku v posledných rokoch dominovali Shiffrinová a Vlhová.

Žiadna korčuliarka okrem Vlhovej či Shiffrinovej nevyhrala tradičné podujatia na úvod sezóny od triumfu vtedajšej univerzálky Tiny Mazeovej v roku 2014.

Jej šieste víťazstvo jej vynieslo šiesteho soba – tradičné ocenenie víťaz berie všetko v Levi’s, kde Shiffrin vyhrala aj v rokoch 2013, 16, 18 a 19.

Vlhová má na konte päť víťazstiev a stádo piatich. Zvieratá sú chované na miestnej farme vo Fínsku.

Nemka Dorrová skončila v sobotu štvrtá so stratou 0,97 s za Schiffrinovou, piata švédska slalomová gigantka Sarah Hectorová so stratou 1,42 s.

Američanky Katie Hensen a Ava Sunshine obsadili 26. a 27. miesto, kým Paula Moltzanová havarovala v druhom kole.

Úvodnú rozplavbu nedokončilo celkovo 22 lyžiarov vrátane Švédky Anny Swen Larssonovej, ktorá sa v sobotu umiestnila na druhom mieste, a Američaniek Zoe Zimmermanovej a Niny O’Brienovej.

Leví slalom otvoril sezónu Svetového pohára žien po tom, čo boli pre teplé počasie zrušené všetky štyri predtým naplánované preteky.

READ  Terry Jones: Slovensko priviedlo z posledných juniorských MS späť 13 hráčov